Povinné roušky brzo skončí. Zůstanou ale výjimky

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 6. 2020 | 1 komentář
Povinné roušky brzo skončí. Zůstanou ale výjimky

Zdroj: Shutterstock

Od začátku července skončí plošná povinnost nosit roušku či jinou ochranu úst a nosu ve všech venkovních i vnitřních prostorech. Opatření se nově budou přijímat jenom na regionální úrovni, tedy v místech se zhoršenou epidemiologickou situací.

„S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci uvolňujeme plošná opatření a posouváme je na lokální úroveň. Pokud k 1. červenci zůstane většina regionů bez nových případů, není namístě opatření prodlužovat v celé republice,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech nebo prostředcích hromadné dopravy má tedy od začátku července zůstat už jen v regionech s vyšším výskytem koronaviru. Za současné situace by se to týkalo Prahy a Karvinska.

V takových regionech bude od začátku července povinné zakrytí úst a nosu při jízdě ve veřejné dopravě, v taxislužbě, dále na vnitřních hromadných akcích, na venkovních hromadných akcích při vzdálenosti do jednoho a půl metru od jiné osoby, v prostorech kin, v divadlech a při jiných kulturních a sportovních akcích, v prostorech zdravotních a sociálních zařízení.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Dále bude v zasažených regionech rouška povinné pro zaměstnance služeb péče o tělo, tedy typicky v kadeřnictví. Povinná zůstane i pro zaměstnance zařízení stravovacích služeb a jiných provozoven při kontaktu s klienty na vzdálenost do jednoho a půl metru. To vše v případě, že nebudou mít jinou ochranu, třeba bariéru z plexiskla na pultu.

„Budeme průběžně situaci v regionech vyhodnocovat a v případě, že se někde zvýší počet případů, místní hygiena přijme v dané lokalitě nezbytná opatření tak, aby situace v ČR zůstala pod kontrolou jako doposud,“ říká Vojtěch.

Od začátku července také skončí omezení provozu pro restaurace, které jim nyní nařizuje zavřít nejpozději v jedenáct hodin večer. Skončí i zákaz konzumace občerstvení v prostorách hlediště a sálu.

Některé výrazné změny nastanou ještě dřív. Od pondělí 22. června se navyšuje kapacita účastníků pro konání hromadných akcí z 500 na 1000 osob, povoluje se provoz koupališť, ZOO a dalších zahrad bez limitu návštěvnosti a ruší se také limit 10 metrů čtverečních a povinných odstupů mezi osobami u muzeí, galerií, hradů, zámků a podobných zařízení. Vrátí se tak ke svému běžnému provozu.

„I nadále je však nezbytné myslet v místech se zvýšenou koncentrací osob na důslednou hygienu rukou a zejména dodržování bezpečných rozestupů. To však již nebude povinné, ale na úrovni doporučení,“ zdůrazňuje Rastislav Maďar, vedoucí pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření při ministerstvu zdravotnictví.

Od 22. června můžou také bez omezení fungovat veletrhy a další hromadné akce s maximální účastí do 5000 osob ve stejný čas.

„V případě větších akcí je nezbytné rozdělit návštěvníky do sektorů s vlastním zázemím (například toalety, občerstvení, vchod a podobně) a s maximálním počtem 1000 osob na jeden sektor. Tyto sektory mohou být i mobilní, ale musejí být funkčně odděleny, například přenosným oplocením, umístěním v jiné části areálu případně jinou formou. Odstup mobilních sektorů musí být nejméně čtyři metry, přičemž počet sektorů na jednom místě nesmí přesáhnout pět,“ dodává Maďar.

Pro sportovní stadiony bude zachován dosavadního limit maximálně čtvrtina celkové kapacity sektoru, tedy i nadále bude obsazena každá druhá řada a každá druhá sedačka.

Od začátku příštího týdne se uvolní i pravidla pro lázně. Skončí opatření, které ukládá poskytovatelům lázeňských služeb povinnost poskytovat skupinové léčebné procedury za účasti nejvýše 10 osob, zároveň se rozvolňují pravidla pro společné stravování lázeňských hostů.

Změny čekají také studenty. U přijímacích zkoušek na vysoké školy budou moci za podmínky nošení roušky od 19. června sedět ve vzdálenosti bližší než dva metry. Nové opatření ministerstva zdravotnictví také školákům umožní na konci školního roku osobně přijít pro vysvědčení.

„I přesto, že se chystáme významně rozvolnit plošná protiepidemická opatření, chtěl bych na všechny apelovat, aby se i nadále vyhýbali místům se zvýšenou koncentrací osob, dodržovali hygienu rukou a pokud se necítí zdravotně dobře, aby zůstali doma a vyhledali pomoc lékaře či se obrátili na příslušnou krajskou hygienickou stanici,“ dodává Vojtěch.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

doprava, koronavirus, roušky

A tohle už jste četli?

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

16. 1. 2023 | Jana Divinová

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Cestující už nemusejí hledat nejbližší automat nebo riskovat problémy s odloženou platností elektronické jízdenky. Definitivně tím končí prodej jízdenek u řidičů na městských spojích. celý článek

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

14. 1. 2023 | Vojtěch Dobeš

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

Sotva jsme si zvykli na samotnou existenci hybridních a elektrických aut, už je tu celá řada druhů. Většinu hybridních modelů na trhu dnes tvoří light verze, zvané mild-hybrid, nebo... celý článek

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

4. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

Jednodušší bodový systém, přísnější pokuty za závažné přestupky, řidičák už od 17 let pod dohledem mentora nebo řidičák na zkoušku. To jsou hlavní změny, které mají fungovat od roku... celý článek

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

21. 12. 2022 | Arnošt Barna | 2 komentáře

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

Poté, co na konci října titulky ohlásily „konec tradičních aut“, začala téma řešit široká veřejnost. Co bude ukončení prodejů tradičních vozů znamenat v praxi? V čem se bude jezdit?... celý článek

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

15. 12. 2022 | Veronika Doskočilová

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

Videí, jak se lidé na náledí nedokážou udržet na nohou, je plný internet. Teď se můžete pobavit i na ulici. Málokomu je však do smíchu, když na chodníku uklouzne on sám a zraní se.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.