Místo SMS stačí prst. Raiffka vylepšuje ověření plateb

| rubrika: Aktuality | 21. 5. 2020 12:00 | 2 komentáře
Ilustrační foto.
Zdroj: Shutterstock

Raiffeisenbank přechází na nejmodernější verzi služby 3D Secure pro ověřování plateb kartou na internetu, typicky v e-shopech. „Tento způsob ověření je aktuálně nejbezpečnější metodou, která je na trhu k dispozici,“ píše banka klientům.

Místo přepisování jednorázového SMS kódu mohou klienti ověřit platbu otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje v aplikaci RB Klíč. Kdo bude chtít dál přepisovat šestimístný SMS kód, může. Starší způsob je potřeba využít také u některých obchodníků, kteří dosud nepřešli na poslední verzi služby a nepodporují potvrzování biometrií.

Banka tím reaguje i na unijní směrnici PSD2, která zvýšila požadavky na zabezpečení online plateb. Především do hry vstupuje takzvaný druhý faktor: Zjednodušeně řečeno by už zloději nestačilo, že má u sebe vaši kartu i mobil.

Potvrzování online plateb kartou prostřednictvím aplikace spustily jako první mBank a Moneta loni na podzim. Na začátku letošního roku se k nim přidaly Air Bank, Fio banka (ta zatím jenom pro systém iOS značky Apple) a Equa bank. Od března to umí také Creditas, na novinku je připravena i nová aplikace UniCredit Bank.

Zdroj: RB

Stará verze - výzva při placení na internetu.

Zdroj: RB

Stará verze - potvrzovací SMS.

Zdroj: RB

Nová verze - výzva při placení na internetu.

Zdroj: RB

Nová verze - notifikace v mobilní aplikaci RB Klíč.

Aplikaci RB Klíč spustila Raiffeisenbank v pilotním provozu na konci loňského roku, klientům ji začala aktivněji nabízet letos na jaře. Vedle zmíněné novinky – potvrzování online plateb kartou – výrazně zjednodušila přihlašování do internetového bankovnictví a ověřování transakcí: Místo jedenáctimístného SMS kódu a stálého čtyřmístného I-PINu tak stačí otisk prstu na mobilu.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.