Co potřebujete pro uplatnění daňových odpočtů za rok 2007

| rubrika: Jak na to | 7. 2. 2008 | 2 komentáře
Co potřebujete pro uplatnění daňových odpočtů za rok 2007
Od základu daně z příjmu si lze odečíst příspěvky na životní pojištění, penzijní připojištění, úroky z hypoték a úvěru ze stavebního spoření či hodnotu darů. Pokud za vás sestavuje daňové přiznání zaměstnavatel, musíte mu potvrzení o těchto platbách dodat do 15. února.

Finanční produkty jako kapitálové životní pojištění, penzijní připojištění, úvěry ze stavebního spořenínebo hypoteční úvěry podporuje stát pomocí daňových odpočtů. Příspěvky zaplacené na životní kapitálové pojištění, penzijní připojištění a zaplacené úroky z úvěru ze stavebního spoření nebo z hypotečního úvěru tvoří nezdanitelné části příjmu, které snižují základ daně. Pokud za zaměstnance sestavuje daňové přiznání zaměstnavatel, musí dotyčný doručit všechny doklady o zaplaceném pojistném či úrocích, či o dalších nezdanitelných částkách do mzdové účtárny do 15. února. Kdo si podává daňové přiznání sám, má čas pro získání všech potřebných potvrzení až do konce března.

Za nezdanitelnou část příjmu se nepovažují automaticky celé zaplacené částky. U životního kapitálového pojištění lze do nezdanitelné části příjmu zahrnout platby maximálně do výše 12 tisíc korun za rok. Má-li daňový poplatník uzavřeno více smluv o kapitálovém životním pojištění, může platby sčítat, dvanáctitisícový limit ale platí i pro celkový součet. Na odpočet má ovšem nárok jen ten, kdo má sjednánu výplatu pojistného plnění až po 60 měsících od uzavření smlouvy a zároveň nejdříve v roce, kdy mu bude šedesát let. U pojistek na dožití sjednaných na dobu od 5 do 15 let, musí být pojistná částka minimálně 40 tisíc korun. U delších pojistek musí být pojistná částka vyšší než 70 tisíc korun.

U penzijního připojištění je od sumy zaplacených příspěvků nutno odečíst státní příspěvek 6 000 korun. Pak pro odpočet od daňového základu opět platí limit 12 tisíc korun ročně. Jinými slovy, kdo na penzijní připojištění zaplatil za minulý rok 18 tisíc korun, může si od základu daně odečíst celých 12 tisíc korun. Kdo na příspěvcích odvedl více než 18 tisíc, může uplatnit také pouze maximální odpočet 12 tisíc korun. Ze zákona smí mít jedna osoba uzavřenu jen jednu smlouvu o penzijním připojištění, o žádném sčítání jako u životního pojištění proto nelze uvažovat.

V případě zaplacených úroků z úvěrů ze stavebního spoření nebo z hypotečních úvěrů si lze od daňového základu odečíst maximálně 300 tisíc korun ročně. Do této výše lze zaplacené úroky sčítat z různých smluv (např. z hypotečního úvěru a úvěru ze stavebního spoření). Musí být ale dodržena další podmínka, že úvěr byl poskytnut na pořízení bydlení (nákup pozemku, nemovitosti, stavbu či rekonstrukci domu nebo bytu) a úvěr musí být čerpán daňovým poplatníkem nebo nejbližšími příbuznými zařazenými do 1. skupiny spřízněných osob (to jsou děti, rodiče a prarodiče).

Uplatnit tyto nezdanitelné části příjmu lze jen s potvrzením o výši zmíněných plateb ve zdaňovacím období 1. ledna až 31. prosince 2007. Potvrzení o zaplaceném pojistném či úrocích vystaví daňovému poplatníkovi příslušná instituce, které poplatník tyto platby zasílal: tzn. pojišťovna, penzijní fond, stavební spořitelna nebo hypoteční banka.

Zpravidla tyto instituce zasílají klientům potřebné potvrzení samy bez vyžádání, a to s dostatečným předstihem (nejčastěji už během ledna). Pokud vám příslušné potvrzení ještě nedorazilo, je možné, že pro odečet zaplacené částky jako nezdanitelné části z příjmu nesplňujete zákonné podmínky. Nicméně i tak je vhodné příslušnou instituci kontaktovat a potvrzení si případně vyžádat. 

Pokud potvrzení máte a nebudete sami vyplňovat daňové přiznání, předáte je mzdové účtárně toho zaměstnavatele, který vás zaměstnával k datu 31. prosince 2007. Zaměstnavatel vám vrátí přeplatek na dani, který vznikl pravidelným strháváním záloh na daň z příjmu z měsíčních výplat.

Pokud si daňový poplatník sestavuje a odevzdává daňové přiznání sám, příslušné odpočty nezdanitelných částí příjmu si sám uplatní a příslušná potvrzení k daňovému přiznání přiloží. Na to má ovšem čas do 31. března. Pokud mu daňové přiznání sestavuje daňový poradce a pokud plnou moc ve prospěch daňového poradce odevzdal na finančním úřadu do 31. března, termín odevzdání daňového přiznání i se všemi potvrzeními o nezdanitelných částkách se posouvá na 30. června.

Pokud daňový poplatník uplatňuje zaplacené úroky jako nezdanitelnou část příjmu poprvé, měl by k daňovému přiznání přiložit i kopie úvěrových smluv, smluv o životním pojištění a smlouvy o penzijním připojištění.

Od základu daně lze odečíst i hodnotu poskytnutých darů, zaplacených odborových příspěvků či dva tisíce korun za každé darování krve jako bezpříspěvkový dárce (viz tabulka). I pro uplatnění těchto odpočtů budete potřebovat patřičná potvrzení o předání daru, zaplacení příspěvků či dárcovství krve.

DokladPoznámkaLimity odpočtu
Potvrzení od penzijního fonduV případě příspěvků, vyšších než 6 000 Kč za rokmax. 12 000 Kč
Potvrzení od životní pojišťovnyTen, kdo má životní pojištění, odpovídající pravidlům pro odpočetmax. 12 000 Kč
Darovací smlouva 1)Při odpočtu daru na humanitní a podobné účelymax. 10 % základu daně, min. 2 % základu nebo 1 000 Kč
Potvrzení odborů o zaplacených členských příspěvcíchČlenové odborůmax. 1,5 % základu daně a max. 3 000 Kč
Potvrzení od stavební spořitelnyOdpočítávané úroky z úvěru ze stavebního spořenímax. 300 000 Kč
Potvrzení od hypoteční bankyOdpočítávané úroky z hypotečního úvěrumax. 300 000 Kč
Vysvětlivky:
1) nebo jiné potvrzení od obdarovaného, z něhož je patrna darovaná částka a účel jejího použití.
Zdroj: zákon o dani z příjmů

Měl by stát podporovat daňovými odpočty vybrané finanční produtky?

 

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.