Jak si vybrat penzijní fond

Volba správného fondu je důležitá pro vaše klidné, spokojené a finančně zajištěné stáří. Zde je několik orientačních bodů, které byste měli vzít v úvahu při volbě penzijního fondu.

Vlastníci: Penzijní připojištění je vztahem na velmi dlouhou dobu. Je třeba zvolit fond, u kterého je jistota, že bude existovat i za několik desítek let. 

Informační otevřenost: Je fond ochoten poskytnout podrobné a aktuální informace o tom, kam ukládá svěřené prostředky? Pokud ne, je lepší se mu vyhnout. Portfolia jednotlivých fondů naleznete v našich profilech.

Způsob uložení peněz účastníků: Fond mohou ohrozit především investice do nekvalitních cenných papírů a také některé investice do nemovitostí.

Počet účastníků: Malé fondy do sto tisíc klientů mívají příliš vysoké provozní náklady na jednoho účastníka. To se projevuje především v dosahovaném zisku a tedy i připisovaných výnosech. Takový fond bude mít pravděpodobně rovněž obtíže s udržením se na trhu.

Připisované výnosy: Tento faktor by měl být spíše pomocným nástrojem, pokud již volíte mezi několika fondy, u kterých lze očekávat stabilitu a důvěryhodnost do budoucna.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

23. 7. 2022 | Jana Divinová | 44 komentářů

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

Provozovatele elektrických koloběžek a segwayů čeká nová povinnost: pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Naopak elektrokol se unijní směrnice netýká.

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

13. 7. 2022 | dTest | 2 komentáře

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

Co si pohlídat, když si chcete správně pojistit nemovitost nebo domácnost proti velké vodě? Tady jsou rady od spotřebitelského sdružení dTest.

Allianz má nového finančního ředitele

1. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

Allianz má nového finančního ředitele

Novým členem představenstva Allianz pojišťovny a Allianz penzijní společnosti, který od 1. června zodpovídá za oblast financí, je Venelin Yanakiev.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

21. 4. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

Více než dvě pětiny obyvatel Česka by mělo zájem o pojištění majetku i pro případ válečných událostí. Ukázal to průzkum společnosti EMA data z konce března na vzorku 1116 lidí ve věku... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.