Vláda chce miliardy od digitálních obrů, schválila novou daň

| rubrika: Aktuality | 18. 11. 2019 17:40 aktualizováno 19:47 | 3 komentáře

Technologičtí obři jako Amazon, Apple, Facebook či Google by měli v Česku začít platit speciální sedmiprocentní digitální daň. Vláda dnes schválila návrh ministerstva financí na její zavedení.

Nové dani mají podléhat společnosti s globálním obratem nad 750 milionů eur ročně, které na území ČR dosáhnou za kalendářní rok obratu minimálně 100 milionů korun za uskutečněné zdanitelné služby.

„Jedná se o vyrovnávací daň, která napravuje současnou nerovnováhu. Internetoví giganti u nás neplatí daně v míře, která by odpovídala jejich ziskům v naší zemi, což je nefér vůči ostatním firmám v České republice, které tu daně odvádějí,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Předpokládaný start digitální daně v České republice je v polovině roku 2020. Ministerstvo financí počítá s ročním výnosem do státního rozpočtu v roce 2020 ve výši 2,1 miliardy, v dalších letech by pak měl stoupnout až k pěti miliardám.

Použitelnost zákona bude časově omezená, uvádí ministerstvo. Posledním zdaňovacím obdobím má být rok 2024. „Tento zákon vznikl jako reakce na skutečnost, že dosud nebyla nalezena shoda na společném postupu států v rámci Evropské unie a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Česká republika preferuje i nadále řešení na mezinárodní úrovni,“ zdůrazňuje Schillerová.

Podle daňové expertky a rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové by měl stát v oblasti daní od obřích firem postupovat jinak. Měl by je kompletně změnit, protože dnes velké firmy umějí daně velmi dobře optimalizovat a ve finále tak platí v relativním vyjádření třetinové daně oproti malým a středním podnikům.

„Oblast korporátní daně je třeba zásadně reformovat a není třeba zavádět nějaké dočasné instituty typu digitální daně,“ řekla Nerudová na nedávné konferenci k důchodům, když vysvětlovala, kde by stát měl vzít peníze na financování důchodového systému. Nerudová je také šéfkou Komise pro spravedlivé důchody.

„Podle současného návrhu digitální daně nebude vybráno pět miliard, jak s tím počítá státní rozpočet, ale maximálně 1,5 miliardy,“ dodala rektorka.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.