Vláda si jde pro peníze pojišťoven. Hrubě neodborný zásah, říká expert

Jiří Hovorka | rubrika: Rozhovor | 13. 11. 2019 | 38 komentářů
Přes protesty opozice a výhrady České národní banky protlačila vláda zdanění technických rezerv pojišťoven. Podle Karla Veselého, odborníka na pojišťovnictví ze společnosti Deloitte, bude český systém unikátní.
Vláda si jde pro peníze pojišťoven. Hrubě neodborný zásah, říká expert

Souhlasíte s tvrzením bývalého viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, že ze strany státu jde o fiskální zoufalství?

Za sebe bych použil jinou formulaci: jde o snahu získat od pojišťoven prostředky do rozpočtu hrubě neodborným zásahem.

Jak byste běžnému člověku vysvětlil, co jsou technické rezervy? Co budou pojišťovny zdaňovat? Zdaňují to už v nějaké jiné formě dnes?

Technické rezervy jsou laicky řečeno prostředky na budoucí výplaty klientům. Pro daňové účely je jejich tvorba pochopitelně nákladem pojišťovny a tak tomu zůstane i po novele, mění se ale způsob jejich uznání v čase.

Karel Veselý

Karel Veselý

Karel Veselý je partnerem v oddělení poradenských služeb Deloitte Česká republika zodpovědným za sektor pojišťovnictví. Má 20 let zkušeností z vysokých manažerských pozic v pojišťovnictví a poradenství pro pojišťovny. Získal doktorát na matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Je držitelem osvědčení České společnosti aktuárů.

Jde o jednorázovou daň, nebo ji pojišťovny budou platit ze všech technických rezerv každý rok? Když tedy ministerstvo financí chce zvýšit výběr daně od pojišťoven, které podle něj dnes platí málo, podaří se státu vybrat víc i v dalších letech než jenom po začátku účinnosti nových pravidel?

Jednorázově, přesněji v prvních dvou letech účinnosti nových pravidel, pojišťovny zaplatí daň z rozdílu mezi stávajícím výpočtem výše technických rezerv a novým. Dlouhodobě se výběr daně od pojišťoven nijak nezvýší, jen se přesune v čase dopředu. Vyšší daně odvedené státu za roky 2020 a 2021 už naopak pojišťovny nezaplatí v budoucnu, až tyto zisky vykážou účetně.

Jsou pojišťovny trestány za jejich obezřetný přístup, jak jejich zástupci říkají? Vytvářely prý větší rezervy, než musely, a stát jim je teď zdaní.

Technické rezervy většiny pojišťoven v České republice jsou nyní skutečně obezřetné. Pokud by byl zájem sjednotit míru obezřetnosti, stačilo by nařídit pojišťovnám přejít povinně na mezinárodní účetní standardy IFRS a použít je i pro daňové účely od okamžiku účinnosti nově vydaného mezinárodního účetního standardu pro pojistné smlouvy IFRS 17 (k účinnosti zřejmě dojde od roku 2022 – poznámka redakce).

Balíček od vlády

Koalice zvyšuje spotřební daně na tvrdý alkohol a cigarety. Prošlo i zdanění rezerv pojišťoven. Vláda se slitovala nad hazardem, víc si vezme jenom z loterií.

Vláda protlačila daňový balíček. Zdraží alkohol, cigarety, Sportka i katastr

Na rozdíl od Solventnosti II jde o standard, který se hodí k vykazování zisků a ztrát z pojištění a tedy i pro účely stanovení základu daně z příjmu pojišťoven. Protože pojišťovnám mají být daněny rezervy nevhodným způsobem, tedy podle Solventnosti II, je patrně skutečným záměrem naplnění státní pokladny již před rokem 2022.

(Poznámka redakce: Zmiňovaná Solventnost II je evropský standard pro kapitálovou přiměřenost a řízení rizik pojišťoven. Vláda rozhodla, že podle jeho pravidel se mají nově stanovovat i rezervy pro daňové účely. Omezení dosavadního osvobození avizovala koalice už ve svém programovém prohlášení z června 2018.)

Daní se technické rezervy tak, jak je budeme danit v Česku, i jinde v Evropě?

Podle mých informací bude český systém unikátem, bohužel v tom špatném smyslu slova. Jak jsem zmiňoval dříve, existuje už přitom mezinárodní účetní standard IFRS 17, který se přímo nabízí použít. Samy pojišťovny to mimochodem nijak aktivně nenavrhovaly, protože i povinné použití IFRS, které je třeba na Slovensku, by pro ně bylo pracné a musely by snížit obezřetnost některých rezerv. Vyhnuli bychom se tím ale zdanění budoucích zisků, které je hlavním problémem současné novely.

Otřese to trhem?

  • Zdanění rezerv pojišťoven včetně životního pojištění prosadila vládní koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty.
  • Ministerstvo financí tvrdí, že chce jenom odstranit nesystémovou výjimku a výhodu, díky níž si můžou pojišťovny snižovat daňový základ.
  • Nově se má daňová uznatelnost omezit jenom na rezervy podle pravidel evropské směrnice Solvency II, což je podle ministerstva odolnější způsob vůči případnému nadhodnocování ze strany pojišťoven.
  • Ministryně financí Alena Schillerová odmítá argumenty, že vyšší zdanění povede k omezení tvorby rezerv. Pojišťovny by je podle ní měly vytvářet kvůli vlastní stabilitě, ne primárně kvůli získání daňové výhody, uvedla.
  • Podle šéfa České asociace pojišťoven Jana Matouška však takové zdanění potrestá obezřetnost pojišťoven. Vláda prý projídá budoucí daňové výnosy a přinese zdražení klientům. Zdanění sebere pojišťovnám kolem deseti miliard korun.

Může si stát vzít deset miliard z pojišťoven? Nezačnou jim chybět, když přijde velká pohroma a budou se muset vyplácet pojistky? Ptali jsme se už loni:

Očima expertů: Zdanit pojišťovnám rezervy?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 38 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 11. 2019 8:45

Další Burešovina. Na ty svoje úplatky voličům potřebuje dojit. Tak dojí kde se dá. A lidi mu ještě zatleskají. Až se jim zdraží pojistky, budou řvát, že ty finanční ústavy jsou zlé a hodnej Bureš ví jak na ně. Kocourkov hadr...

+21
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 11. 2019 17:31, Richard Fuld

Tak to co jste napsal vypadá, že koblihu místo mozku máte právě Vy. Pokud mají pojišťovny peníze na tvorbu násobně vyšších rezerv, než je požadováno regulací, pak vybírají zbytečně vysoké pojistné a mohly dávno zlevnit, což neudělaly. A Vy strašíte zdražováním, pokud nevyužili prostor pro zlevnění? Směšné! A i kdyby zdražili pojistky, tak není důvod, aby pojišťovny měly takovou absurdní daňovou výjimku, o které se ostatním firmám může jen zdát. Ty peníze dosud nevybírané od pojišťoven může stát použít na lepší účely, než je takováto absurdní finanční podpora pojišťoven.

Zobrazit celé vlákno

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (38 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Lékaři jsou slabý článek, říká provozní ředitelka pojišťovny

6. 2. 2023 | Jana Divinová

Lékaři jsou slabý článek, říká provozní ředitelka pojišťovny

„Přejít z korporací do nově se rozjíždějící pojišťovny bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat,“ říká Markéta Vokřínková, provozní ředitelka pojišťovny Simplea. Vede tým 22 lidí zajišťujících... celý článek

NN má nového ředitele pro Česko

26. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

NN má nového ředitele pro Česko

Generálním ředitelem NN v České republice bude k 1. dubnu 2023 jmenován dvaačtyřicetiletý Yoram Schwarz. Po získání nezbytných regulatorních souhlasů vystřídá v čele NN pojišťovny a... celý článek

Ušetřit na životním pojištění? Zaměřte se na nejzávažnější rizika

6. 12. 2022 | Radim Zelený

Ušetřit na životním pojištění? Zaměřte se na nejzávažnější rizika

Doba utahování opasků je tu. Lidi stále víc přemýšlejí, které výdaje jsou opravdu nezbytné a kde by se eventuálně dalo ušetřit. Dá se šetřit i na životním pojištění? A na čem se šetřit... celý článek

Ergo pojišťovna se přejmenovala, zviditelní nového vlastníka

31. 10. 2022 | Petr Kučera

Ergo pojišťovna se přejmenovala, zviditelní nového vlastníka

Ergo pojišťovna se 28. října přejmenovala na SV pojišťovnu. S novým názvem chce veřejně zviditelnit změnu vlastníka, která byla dokončena před rokem.

První pojišťovna umí sjednat životní pojištění zcela online

24. 8. 2022 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

První pojišťovna umí sjednat životní pojištění zcela online

Pojišťovna Simplea jako první na českém trhu vytvořila možnost vyřídit si životní pojištění zcela online – bez operátora call centra a dalších omezení. Nabízí všechny důležité druhy... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.