Den daňové svobody: není co slavit

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 2. 6. 2017 | 9 komentářů
Ne, Češi v pondělí nezačali „pracovat na sebe“, jen si peníze na sebe začali dávat do jiného hrnku. Většina to navíc udělala nebo udělá jindy.
Den daňové svobody: není co slavit

Podle Liberálního institutu připadl na poslední pondělí, tedy 29. května, letošní Den daňové svobody. Je pochopitelné, že ho slaví libertariáni a anarchokapitalisté, tak jako je samo sebou, že pohani oslavují Kračun, Provodu, Koupadla a Hody. Zarazí ale, když rétoriku Liberálního institutu prostřednictvím ČTK nekriticky přebírá mediální mainstream. iDnes, Aktuálně a dokonce i veřejnoprávní televize informovaly o tom, že „lidé už nevydělávají na stát, ale na sebe“. Ve zprávách zároveň ta samá média psala o časnějších termínech jako o „lepších“ výsledcích.

Špatně je na tom to kolektivní oslovení („Češi přestávají/začínají“), hodnocení lepší/horší i falešné dilema mezi vyděláváním „na stát“ a „na sebe“.

V pondělí slavil pan a paní Průměrných – vy nejspíš ne

Jedno datum, kdy celým zemím něco smutného končí a něco radostného začíná, sice vypadá efektně a editorům z něj okamžitě naskakují atraktivní titulky, jenže to má hned dva háčky. Menší z nich je, že s odlišnou metodikou se dá dojít k datu značně odlišnému. Poradenská firma Delloite letošní Den daňové svobody vypočítala až na 17. června, takže mezi dvěma termíny stejného „svátku“ je ještě o pět dní delší mezera než mezi katolickými a pravoslavnými Vánocemi. Ekonomie – teologie dneška.

Do hloubky

Kecáme!

Psali jsme, že v pondělí slavili svátek pán a paní Průměrných? Ve skutečnosti slaví každý z nich jindy. A hádejte kdo dřív...

„Že muži obvykle nosí domů lepší výplatu než ženy, to není nic nového. Mediány za první letošní čtvrtletí jsou 21 749 a 18 075 korun hrubého. Řečí kalendářních dat: Půlka chlapů má k 30. říjnu vyděláno tolik, na kolik bude půlka žen pracovat přinejmenším do Silvestra.“

Pánové, máme pro vás nový ekonomický svátek. Dejte šest pivínek a hajdy domů zpérovat manželku, že přesolila guláš.

Oslavte Den ekonomické výhodnosti frantíka!

Větší háček je ten, že různí ekonomicky aktivní občané platí různě vysoké daně – podle toho, kolik vydělávají, zda v zaměstnaneckém poměru, nebo na živnosťák, za co utrácejí, jestli mají rodinu, nemovitosti, akcie. V Česku totiž není „rovná daň“, ale jen rovná výchozí sazba daně z příjmu. Ta je pak doplněna řadou různých slev, takže efektivní daňová sazba je progresivní. K tomu máme minimální i maximální vyměřovací základ pro pojistné, takže je jeho efektivní sazba pro změnu degresivní. Dále nějaké daně majetkové a hlavně spoustu daní nepřímých, kterými stát nakrmíte, kdykoliv natankujete benzin a na kase k tomu přihodíte tuňák-vejce a camelky.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Den daňové svobody proto není jeden, dokonce ani dva, ale je jich víc než sto v roce, před 29. květnem i po něm. Zprávy o jednom velkém svátku pana a paní Průměrných tak pomáhají zastírat skutečnost, že se v Česku výrazně víc daní práce než výnosy z kapitálu nebo že zaměstnanci a malí živnostníci nemůžou daně „optimalizovat“ prostřednictvím korunových dluhopisů. Takové fake news naopak vytvářejí iluzi, že jsme si před berňákem rovni jako před smrtí, a že když stát uleví nějaké malé skupině, uleví se rovnoměrně všem. Neuleví a často to může být právě naopak.

Optimální datum? Jen a pouze věc názoru

Pak tu je představa, že časnější Den daňové svobody znamená lepší výsledek. Může – a nemusí. Jak přesvědčuje Jordan Ellenberg v knize How No to Be Wrong, vztah mezi velikostí státu a národní prosperitou (a tedy ekonomickou svobodou) není lineární. Má podobu křivky:

Pokud vám to nejde do hlavy, podívejte se na žebříček zemí podle poměru daňového výnosu a hrubého domácího produktu. Na rozdíl od jiných žebříčků, například HDP na hlavu nebo délky dožití, najdete země, do kterých se nechcete narodit, na obou jeho koncích. Na spodním je Afghánistán, Súdán nebo Haiti, kde oslavili Den daňové svobody zhruba na začátku února, pokud měli za co. Na druhém Svazijsko, Lesotho nebo Kuba, kde ho teprve oslaví, pokud budou mít za co.

Jestli je Česko napravo, nebo nalevo od optimálního bodu na vrcholu křivky, na to neexistuje objektivní odpověď, je to čistě věc subjektivního názoru – a s těmi by bylo dobré ve zprávách šetřit.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek? 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Čtení na víkend

 

Pracovat na stát znamená pracovat (i) na sebe

Nakonec zbývá poukázat na falešné dilema mezi prací „na stát“ a „na sebe“. Když z vašich daní dostávají výplatu policisté, kteří se starají o bezpečí ve vaší čtvrti, pedagogové, kteří učí vaše děti nebo aspoň budoucí spoluobčany, anebo silničář opravující silnici, po které jezdíte, můžete vést spory o tom, jestli tu práci za ty peníze dělají efektivně. Nemůžete ale popřít, že pracují pro vás, a tedy že na sebe pracujete i před Dnem daňové svobody.

A naopak: když z peněz, které jsem údajně vydělal na sebe, platím monopolního poskytovatele internetu nebo tarify oligopolních mobilních operátorů, tedy služby, bez kterých nelze vést běžný život, ale zároveň mám jen minimální možnost ovlivnit jejich cenu a kvalitu, pak se dá jen těžko mluvit o ekonomické svobodě.

Radikální levice by ostatně mohla kontrovat vlastním svátkem a ke „Dni svobody od vykořisťování pro rentu jiných“ poslat do ČTK tiskovku „Ode dneška už neživíte hamižné bankéře, soukromé pojišťovny, lobbistické skupiny a jiné velkokapitalisty!“ Chtělo by to pak hodně zapálené nebo lajdácké novináře, aby takový výron krajně subjektivního pohledu na svět v téměř původní podobě dostali do médií. Jenže právě to se každoročně děje se Dnem daňové svobody. Pokud nejste libertariáni nebo anarchokapitalisti, a to drtivá většina lidí není, pak nemáte co slavit.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 6. 2017 15:05, HonzaV

No dobře, tak den daňové svobody budeme definovat tak, že to je pomyslný den, od kterého mohu svými vydělanými penězi disponovat sám a nenechávat si je částečně přerozdělit a částečně spotřebovat jinými, kteří si toto dispoziční právo násilně přisvojili, resp. já neměl takovou sílu, abych si ho proti nim uhájil.

Na principu to nic nemění. Asi bych část utratil stejně jako oni, ale rozhodně ne všechno - a ten pocit kontroly nad tím co si vyděláte taky není k zahození.

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 6. 2017 22:44, Platypus Norwegicus

Zrovna ted jeden z oligopolu poslal kamaradovi, ze ma zaplatit pokutu za to, ze mu bez jeho vedomi zmenili smlouvu a on ji nedodrzel. Takze je to uplne nastejno. Zacinam mit pocit, ze cokoliv se smlouvou je o drzku a neni-li vyhnuti, tak je snad nejlepsi napsat to za par piv na nejakeho predluzeneho bezdomovce, kteremu uz to je stejne jedno.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

daně, den daňové svobody, mzdy

A tohle už jste četli?

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

21. 11. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

20. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

Řada úsporných opatření, kterými chce vláda snížit rostoucí deficit státního rozpočtu, vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím členem je i ekonom Petr Janský.... celý článek

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

Posune se věk odchodu do důchodu. Zpomalí růst penzí, ale zvýší se minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Co dalšího přináší dlouho očekávaná reforma... celý článek

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Partners Financial Services