Ministerstvo financí: O daňovou slevu přijdou důchodci i letos

Návrh, aby důchodci dostali slevu zpět už na letošní příjmy, ministerstvo odmítlo. Loňská přiznání teď finanční úřady aktivně kontrolují.

Pracující důchodci zaplatí i za letošní rok až o 24 840 korun vyšší daně z příjmů. Vládou slibovaný návrat základní daňové slevy se dotkne až příjmů za rok 2015, respektive daňového přiznání podávaného na začátku roku 2016. Potvrdilo to Ministerstvo financí.

Ministerstvo tedy odmítlo návrhy Komory daňových poradců a Hospodářské komory ČR z připomínkového řízení k návrhu novely daňových zákonů. Zástupci „daňařů“ a podnikatelů chtěli, aby ustanovení o návratu daňové slevy pro pracující důchodce platilo už pro příjmy za letošní rok, a šlo je tedy uplatit v daňovém přiznání (nebo vyúčtování daně) za rok 2014.

Novela, která nyní zamíří k projednání do vlády jako celku, má být účinná od 1. ledna 2015. Daňové změny – mimo jiné i vyšší sleva na dítě nebo další omezení paušálů u živnostníků – se tak mohou vztahovat až na příjmy počínaje lednem 2015, nikoliv na daňové přiznání za rok 2014. Nelze totiž zvýšit daňovou povinnost v už započatém zdaňovacím období.

Takzvaná retroaktivita je však obecně přípustná v případech, kdy by došlo ke zlepšení postavení daňových poplatníků. Tedy typicky když daně nezvyšuje, ale naopak snižuje. To je i případ obnovení daňové slevy pro pracující důchodce.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

V původním návrhu, o němž v květnu informoval on-line deník Aktuálně.cz, podobné přechodné ustanovení nebylo. Sleva se tak měla vrátit podle standardních pravidel, tedy až počínaje příjmy za rok 2015. Ministerstvo na tom nic nezměnilo ani po připomínkovém řízení, které nyní skončilo.

„Nás návrh je v souladu s programovým prohlášením vlády,“ uvedli legislativci Ministerstva financí. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL v něm slíbila obnovení daňové slevy „od roku 2015“.

Dvě a půl miliardy ročně

Zrušení slevy na dani pro „aktivní důchodce“ prosadil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako součást balíčku úsporných opatření v roce 2012. Důchodci s příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronájmu tak počínaje příjmy za rok 2013 mají platit na dani až o 24 840 korun (což je maximální výše slevy) ročně víc, než platili z příjmů v roce 2012.

Podle tehdejší vlády Petra Nečase (ODS) znamenalo zrušení slevy na dani pro vydělávající důchodce jen návrat k pravidlům, která platila do roku 2007. Opatření mělo přinést do státní pokladny dvě až dvě a půl miliardy korun ročně.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 6. 2014 18:32, Slávka

Mně se zase nelíbí, že je důchodcům upřeno to, co ostatním pracujícím. Tady nejde o žádnou úlevu, ale o odpočitatelnou částku z hrubé mzdy, která dani nepodléhá. Ta platí pro všechny, kteří pracují. Tak na stejném stupni pracovního zařazení, za stejně vykonanou práci byl důchodce daněn z vyššího základu, než jeho spolupraocvník.
Úleva
Úlevou na daních lze pojmenovat jiné - např. na vyživované osoby. Tam se opravdu liší případ od případu.

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 6. 2014 16:24, D

Přesně. pracujícím důchodcům by se žádná sleva na dani z příjmu neměla poskytovat. Již i za socializmu si pracující důchodci mohli vydělat jen do určité výše, jinak se jim krátil důchod. Nejlepší by bylo, pracujícím důchodcům důchod nedávat, ale oni by stejně pracovali na černo, apod.

Zobrazit celé vlákno

-18
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.