Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Slovníček pojmů aneb jak se vyznat v dani z příjmů

| rubrika: Jak na to | 4. 3. 2009
Slovníček pojmů aneb jak se vyznat v dani z příjmů
Vyznat se v pojmech, které se vyskytují v daňovém přiznání či v zákonu o dani z příjmů, bývá často složité. Připravili jsme proto slovníček základních pojmů, s nimiž se můžete setkat.

 

Daň z příjmů fyzických osob – upravena zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

Daňové zvýhodnění na vyživované dítě – nárok poplatníka na odečet částky od daně v návaznosti na počet vyživovaných dětí žijících s ním v domácnosti (§ 35c zákona o daních z příjmů) formou slevy na dani, nebo daňového bonusu, anebo kombinací obou forem, tj. slevy na dani a současně i daňového bonusu. Pro rok 2008 je daňové zvýhodnění 10 680 korun na jedno zdravé dítě a 21 360 korun na dítě s průkazem ZTP/P.

Daňový bonus – kladný rozdíl daňového zvýhodnění na vyživované děti a daňové povinnosti po uplatnění slev na dani. Daňový bonus můžete uplatnit při splnění podmínek stanovených v §35c zákona, pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč, maximálně však do výše 52 200 Kč ročně. Na daňový bonus má nárok poplatník, který vydělal v předchozím roce alespoň šestinásobek měsíční minimální mzdy.

Dílčí základ daně - rozdíl příjmů a výdajů dle jednotlivých druhů příjmů dle §7 - § 10 zákona o daních z příjmů. Přesáhnou-li výdaje příjmy podle §7 a § 9 zákona o daních z příjmů je rozdíl ztrátou.

Dílčí základ daně ze závislé činnosti tzv. „superhrubá mzda“ – hrubá mzda zaměstnance navýšená o sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem (§ 6 odst. 13 zákona o daních z příjmů). (Více o výpočtu daní si přečtete v článku Jaké novinky se letos promítnou do daňového přiznání)

Nezdanitelné části základu daně, odčitatelné položky – částky, které je možné za podmínek daných zákonem o daních z příjmů (§ 15, § 34) odečíst od základu daně. Mohou to být například poskytnuté dary, odečet úroků z poskytnutého úvěru ze stavebního spoření nebo hypotečního úvěru, platby na penzijní připojištění, životní pojištění nebo daňová ztráta, která vznikla a byla vyměřena za předchozí zdaňovací období nebo jeho část. (Více si přečtete v článku Jak snížit daň z příjmu o odpočty a slevy)

Potvrzení o zdanitelných příjmech – doklad vydaný zaměstnavatelem na žádost zaměstnance, ve kterém zaměstnavatel sděluje a potvrzuje souhrnné údaje ze mzdového listu (např. celkový příjem, objem zaplaceného pojistného na sociální a zdravotní pojištění atd.). V případě podání daňového přiznání jsou tyto údaje podkladem pro výpočet daně a doklad se stává povinnou přílohou daňového přiznání.

Procentní paušální výdaje – část příjmů, které si osoba samostatně výdělečně činná může odečíst při výpočtu základu daně od vykázaných příjmů, pokud nepočítá základ daně jako rozdíl příjmů a výdajů. (Jednotlivé procentní paušály najdete v článku OSVČ letos nemusí platit minimální daň)

Sleva na dani – částka, o kterou si může daňový subjekt snížit vypočtenou daň. Všichni poplatníci mají nárok na odečet „základní slevy“. Další slevy si lze uplatnit na základě splnění podmínek (§ 35ba, odst. 1 zákona o daních z příjmů), jedná se o slevu: na manželku či manžela, pro poživatele částečného nebo plného invalidního důchodu, držitele průkazu ZTP/P a studenty. (Konkrétní částky slev najdete na stránce Vše o daních za rok 2008)

Vyživované dítě - dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je nezletilým dítětem. Nebo jde o zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, jestliže se soustavně se připravuje na budoucí povolání, nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Základ daně – součet dílčích základů daně (dle jednotlivých druhů příjmů), ze kterého se po snížení o nezdanitelné části základu daně a odčitatelné položky vypočítá daň.


Závislá činnost
– nejčastěji zaměstnanecký poměr (§ 6 odst. 1 zákona o daních z příjmů).

Zdanitelné příjmy (§ 6 - § 10 zákona o daních z příjmů):

  1. Ostatní příjmy (§ 10).
  2. Příjmy z kapitálového majetku (§ 8)
  3. Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7)
  4. Příjmy z pronájmu (§ 9)
  5. Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky (§ 6)

Zdaňovací období – kalendářní rok.

Žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmů fyzických osob – pokud po výpočtu daně vyjde poplatníkovi přeplatek, může požádat o vrácení zaplacené daně převodem na účet či složenou. Neuvede-li poplatník výši přeplatků, který žádá vrátit, bude mu vrácena celá výše vratitelného přeplatku. (Více si přečtete v článku O přeplatky na dani je třeba se přihlásit)

Zdroj: Česká daňová správa, zákon o dani z příjmu

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

daně 2009

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK