Daň z příjmů fyzických osob – upravena zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
Daňové zvýhodnění na vyživované dítě – nárok poplatníka na odečet částky od daně v návaznosti na počet vyživovaných dětí žijících s ním v domácnosti (§ 35c zákona o daních z příjmů) formou slevy na dani, nebo daňového bonusu, anebo kombinací obou forem, tj. slevy na dani a současně i daňového bonusu. Pro rok 2008 je daňové zvýhodnění 10 680 korun na jedno zdravé dítě a 21 360 korun na dítě s průkazem ZTP/P.
Daňový bonus – kladný rozdíl daňového zvýhodnění na vyživované děti a daňové povinnosti po uplatnění slev na dani. Daňový bonus můžete uplatnit při splnění podmínek stanovených v §35c zákona, pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč, maximálně však do výše 52 200 Kč ročně. Na daňový bonus má nárok poplatník, který vydělal v předchozím roce alespoň šestinásobek měsíční minimální mzdy.
Dílčí základ daně - rozdíl příjmů a výdajů dle jednotlivých druhů příjmů dle §7 - § 10 zákona o daních z příjmů. Přesáhnou-li výdaje příjmy podle §7 a § 9 zákona o daních z příjmů je rozdíl ztrátou.
Dílčí základ daně ze závislé činnosti, tzv. „superhrubá mzda“ – hrubá mzda zaměstnance navýšená o sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem (§ 6 odst. 13 zákona o daních z příjmů).
Nezdanitelné části základu daně, odčitatelné položky – částky, které je možné za podmínek daných zákonem o daních z příjmů (§ 15, § 34) odečíst od základu daně. Mohou to být například poskytnuté dary, odečet úroků z poskytnutého úvěru ze stavebního spoření nebo hypotečního úvěru, platby na penzijní připojištění, životní pojištění nebo daňová ztráta, která vznikla a byla vyměřena za předchozí zdaňovací období nebo jeho část.
Potvrzení o zdanitelných příjmech – doklad vydaný zaměstnavatelem na žádost zaměstnance, ve kterém zaměstnavatel sděluje a potvrzuje souhrnné údaje ze mzdového listu (např. celkový příjem, objem zaplaceného pojistného na sociální a zdravotní pojištění atd.). V případě podání daňového přiznání jsou tyto údaje podkladem pro výpočet daně a doklad se stává povinnou přílohou daňového přiznání.
Procentní paušální výdaje – část příjmů, které si osoba samostatně výdělečně činná může odečíst při výpočtu základu daně od vykázaných příjmů, pokud nepočítá základ daně jako rozdíl příjmů a výdajů.
Sleva na dani – částka, o kterou si může daňový subjekt snížit vypočtenou daň. Všichni poplatníci mají nárok na odečet „základní slevy“. Další slevy si lze uplatnit na základě splnění podmínek (§ 35ba, odst. 1 zákona o daních z příjmů), jedná se o slevu: na manželku či manžela, pro poživatele částečného nebo plného invalidního důchodu, držitele průkazu ZTP/P a studenty.
Vyživované dítě - dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je nezletilým dítětem. Nebo jde o zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, jestliže se soustavně se připravuje na budoucí povolání, nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.
Základ daně – součet dílčích základů daně (dle jednotlivých druhů příjmů), ze kterého se po snížení o nezdanitelné části základu daně a odčitatelné položky vypočítá daň.
Závislá činnost – nejčastěji zaměstnanecký poměr (§ 6 odst. 1 zákona o daních z příjmů).
Zdanitelné příjmy (§ 6 - § 10 zákona o daních z příjmů):
- Ostatní příjmy (§ 10).
- Příjmy z kapitálového majetku (§ 8)
- Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7)
- Příjmy z pronájmu (§ 9)
- Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky (§ 6)
Zdaňovací období – kalendářní rok.
Žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmů fyzických osob – pokud po výpočtu daně vyjde poplatníkovi přeplatek, může požádat o vrácení zaplacené daně převodem na účet či složenou. Neuvede-li poplatník výši přeplatků, který žádá vrátit, bude mu vrácena celá výše vratitelného přeplatku.
Zdroj: Česká daňová správa, zákon o dani z příjmu
Sdílejte článek, než ho smažem