Až do loňska mohli manželé pečující o jedno dítě využívat společné zdanění příjmů. Letošní daňové přiznání už nic takového neumožňuje. Každý z manželů musí podat daňové přiznání sám. Přesto rodiny, které společné zdanění využívaly, letos většinou nepřijdou zkrátka. Díky podstatně vyšším slevám na dani by měly zaplatit ze stejných příjmů jako loni nižší daň.
Společné zdanění manželů bylo výhodné pro páry, jejichž příjmy se od sebe výrazně lišily, případně jeden z manželů měl minimální nebo žádné příjmy. Příjmy obou manželů se sečetly, podělily dvěma a každý pak zdanil půlku. Rozdělením daňového základu na poloviny se daň vypočítávala pomocí nižší sazby daně, než jakou by musel použít sám živitel rodiny s vysokými příjmy. Navíc nepracující manželka či manžel mohli na sebe uplatnit slevu na dani za poplatníka.
Například pokud manžel vydělával 50 tisíc korun měsíčně a manželka neměla žádný příjem, ušetřil takový pár s jedním dítětem na dani z příjmu přes 42 tisíc korun. Státu při společném zdanění odvedl 63 400 korun. Letos sice bude příjmy danit pouze vydělávající manžel, nicméně i tak díky nižší sazbě daně a vyšším slevám na dani zaplatí na dani z příjmu 61 140 korun. To je o více než dva tisíce korun méně než za rok 2007.
Pokud by si manželka z předchozího příkladu vydělávala měsíčně deset tisíc korun, a manžel si tedy nemohl z vypočtené daně odečíst slevu za nevydělávající manželku, byla by letošní daňová úspora rodiny ještě vyšší. Při společném zdanění by dohromady na dani z příjmu zaplatili téměř 94 tisíc korun. Podle nových pravidel platných pro rok 2008 by sice každý z manželů podával daňové přiznání sám, dohromady by však odvedli státu téměř 86 tisíc korun. To je o osm tisíc méně než loni.
Daňovou úsporu zajišťují především vyšší slevy na dani. Letos si může živitel rodiny na manželku odečíst z vypočtené daně 24 840 korun, loni to bylo 4200 korun. Manželka si přitom smí vydělat až 68 000 korun ročně namísto loňského limitu, který činil 38 040 korun. Na postiženou manželku nebo manžela, který je držitelem průkazu ZTP/P se letos uplatňuje roční sleva ve výši 49 680 korun, namísto loňské, která činila 9 600 korun.
Základní slevy se odečítají až z vypočtené daně a dají se uplatnit jen do výše daňové povinnosti. Nejprve přitom uplatňuje poplatník slevu na sebe (ve výši 24 800 Kč) a pak teprve na vyživovanou manželku (ve výši 24 800 Kč). Obě slevy tedy uplatní v plné výši jen v případě, že z vyměřovacího základu vyjde daň alespoň ve výši 49 600 korun (2krát 24 800 Kč = 49 600 Kč). Jestliže živitel rodiny vypočte v daňovém přiznání nižší daň, celou slevu na manželku již neuplatní, protože jeho daňová povinnost bude rovná nule.
O daňové úlevy na vyživované děti živitel rodiny v případě nulové daně nepřijde. V případě, že již slevu na dítě ve výši 10 860 korun nepůjde odečíst, protože je daň nulová, vznikne nárok na daňový bonus. Touto formou může poplatník dostat od finančního úřadu vyplaceno formou bonusu na děti minimálně 100 a nejvýše 52 200 korun. (Čtěte více: Jak snížit daň z příjmu o odpočty a slevy)
Živnostníci mohou stejně jako loni ušetřit na daních i tím, že část příjmů převedou na manželku jako na spolupracující osobu. Manželka tak může využít efekt daňových úlev, na které jí vznikne nárok jako každé OSVČ. Tato spolupráce musí být ovšem řádně ohlášená již v roce 2008 finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Proto je dobré myslet na tuto možnost včas. Spočítat si až letos, že by bylo přece jen výhodné část loňských příjmů na manželku převést a ušetřit tak na daních, zpětně nelze a živnostník musí zdanit celý dosažený příjem sám.
Převedení části příjmů na manželku může být výhodné například tehdy, jestliže si tím žena uplatní třeba odpočet za zaplacené úroky ze sjednané hypotéky, z úvěru ze stavebního spoření nebo tak dosáhne na slevy, na které má nárok jen ona. (Čtete více: OSVČ letos nemusí platit minimální daň).
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
24. 2. 2009 5:54, JP
První dva příklady opravdu typicky vystihijí situaci v našem státě. Manžel v každé druhé rodině vydělává přes 50000 Kč měsíčně a ostatní ti ušetří určitě ještě víc. Tak se mi zdá, že paní Sosnová buď spadla spadla z hodně vysoké višně nebo žije v jiném státě !
Jaroslav
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
24. 2. 2009 14:51, Karel
Vážený,
Vaše výkřiky jako, "ze si za Vas muze odecist 2070 za mesic. (v roce 2007 to bylo 350)", opravdu, ale opravdu nejsou zavádějící, když daň se dřív počítala z hrubé a nyní z tzv. superhrubé mzdy....to spíš můžete říct, že daň byla 12% a nyní je přes 21%.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.