Podstatnou změnou oproti minulému daňovému přiznání je, že OSVČ již letos neplatí daně, pokud za loňský rok vykážou daňovou ztrátu. Daňovou reformou se zrušil minimální základ daně, a tím i povinnost odvádět minimální daň. Nově se daně platí ze skutečného základu daně, tedy z rozdílu mezi příjmy a výdaji, které každý živnostník skutečně dosáhnul.
Výdaje je možné nadále uplatnit buď paušální sazbou, nebo podle účetní evidence. Vést si účetnictví a neuplatňovat procentní výdaje se vyplácí, jestliže náklady, které si podnikání vyžádá, přesáhnou paušál. To může nastat třeba tehdy, když si živnostník pořídí auto na leasing nebo musí investovat do zařízení své provozovny. OSVČ, kteří letos budou vykazovat výdaje podle účetní evidence, nesmějí ale zapomenout, že je potřeba spolu s daňovým přiznáním odevzdat finančnímu úřadu také účetní závěrku.
Podnikatel, který si nevede evidenci výdajů, si odečte při výpočtu základu daně od příjmu paušální částku. Procentní paušální výdaje i způsob jejich uplatnění zůstávají pro letošní daňové přiznání stejné jako vloni. Jsou nadále odstupňované podle toho, jak vysoké výdaje musejí poplatníci vynaložit, aby příjmů vůbec dosáhli. Největší 80procentní paušální výdaje (počítáno z dosažených příjmů) mohou proto uplatňovat podnikatelé v zemědělství. Řemeslníci si z příjmů smí odpočíst 60procentní výdaje a ostatní živnostníci 50procentní paušál. Umělci, volní novináři a další volné profese uplatňují 40procentní výdaje.
Reforma sice zrušila společné zdanění manželů. Část příjmů mohou živnostníci i nadále rozdělit na manželku nebo i více lidí. Například na své děti, které dokončily povinnou školní docházku, na tchýni a další příbuzné i třeba na jinou blízkou osobu, která s podnikatelem není v příbuzenském vztahu. Podmínkou je, že tyto spolupracující osoby musí žít s poplatníkem trvale ve společné domácnosti a spolupráce byla řádně ohlášená v roce 2008 finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení.
Tento převod části příjmu se vyplatí tehdy, pokud chce živnostník spolu s členy své domácnosti využít efekt daňových úlev, na které mohou dosáhnout jen tyto spolupracující osoby. Například může jít o odpočet úroků z hypotéky, kterou uzavřela manželka, syn nebo další člen domácnosti. Nebo tehdy, pokud si na manželku nemůže živnostník uplatnit slevu ve výši 24 840 korun, protože její vlastní loňský příjem o něco málo přesáhnul povolený limit 68 000 korun.
Jestliže s živnostníkem spolupracuje pouze manželka, dá se na ni převést za celé zdaňovací období roku 2008 nejvýše 540 tisíc korun a její podíl na příjmech a výdajích nesmí překročit 50 procent. Pokud na manželku převede podnikající manžel jen příjmy za část zdaňovacího období, například za čtvrt roku, za každý měsíc měsíc to může být nejvýše 45 tisíc korun a celkem tedy 135 tisíc korun. Pokud podnikatelspolupracoval s dalšími osobami, například se synem nebo jinou blízkou osobou, které s ním žijí ve společné domácnosti, může na ně převést za celý rok spolupráce nejvýše 180 tisíc korun a podíl nesmí překročit 30 procent. Za část roku může převáděná částka činit v takovém případě nejvýše 15 tisíc korun.
Do výdajů již OSVČ stejně jako další poplatníci nemohou zahrnovat odvody na sociální a zdravotní pojištění. To znamená, že základ daně u každého živnostníka se letos zvýší o zálohy odvedené zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Zároveň to má nepříznivý dopad i na uplatňované odpočty jako jsou platby na penzijní nebo životní pojištění, zaplacené úroky z hypotéky, stavebního spoření, dary a dárcovství krve. V konečném důsledku totiž nebude efekt z těchto odpočtů již tak velký jako v loňském daňovém přiznání. Podstatně se ale zvyšují daňové slevy, což nevýhodu vyššího daňového základu kompenzuje.
Všechny odpočty a slevy si OSVČ uplatňují stejně jako všichni ostatní poplatníci.
Kdo měl v předchozích letech ztrátu z podnikání, může si ji uplatnit jen do výše daňové povinnosti. Letos je možné uplatnit ztráty, které podnikatel vykázal v daňových přiznáních v letech 2001 až 2007.
Sdílejte článek, než ho smažem