Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Jiří Hovorka | rubrika: Jak na to | 26. 5. 2021 | 6 komentářů
Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.
Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Zdroj: Shutterstock

Do konce května je potřeba zaplatit daň z nemovitých věcí. Komu vychází vyšší jak 5000 korun, může si platbu rozpůlit – do konce května pak stačí poslat jen první splátku.

Finanční správa v předchozích týdnech rozeslala lidem informace k platbě, nejčastěji složenku. „Kdo ji do 25. května neobdržel, měl by se obrátit na pracoviště finančního úřadu, v jehož působnosti se nemovité věci nacházejí,“ říká generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

K poštovní přepravě bylo předáno celkem 3 286 271 kusů složenek, upřesnila finanční správa. Informace k platbě daně poslala také formou zpráv do datové schránky (310 229), formou e-mailu (286 575) nebo prostřednictvím SIPO (53 656). 

Složenky měli dostat všichni majitelé nemovitostí, kteří nemají datovou schránku, neplatí přes SIPO nebo si nezažádali o obdržení informací o platbě přes e-mail. O zasílání podkladů elektronicky lze nově požádat také na portálu Moje daně v Online finančním úřadě.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Jestliže vám vyjde daň nižší než 30 korun, platit ji nemusíte. Výjimku tvoří spoluvlastnické podíly na pozemcích, z nichž se daň předepisuje vždycky, a to v minimální výši 50 korun.

Kdo platí víc jak pět tisíc korun, může částku rozpůlit a druhou polovinu zaplatit do konce listopadu. Zemědělci a chovatelé ryb mají termín do 31. srpna a do 30. listopadu.

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo je zapsaný v katastru jako majitel nemovitosti k 1. lednu letošního roku. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek. Daň se platí vždy za celý rok, neplatí se v poměrné výši dle počtu měsíců vlastnictví nemovitosti. „Daň z nemovitých věcí pro rok 2021 platí i majitelé nemovitosti, kteří v prvních měsících letošního roku svoji nemovitost pozbyli, a naopak ji neplatí vlastnící, kteří ji teprve během letošního roku nabyli,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Kdo daň z nemovitostí zaplatí pozdě, tomu vzniká u finančního úřadu dluh. Ten je od čtvrtého dne po splatnosti, tedy od 4. června úročen roční sazbou 8,25 procenta. „Úrok do 1000 korun za rok na jedné dani se nepředepisuje, tedy trest za pozdní úhradu nízkých částek při relativně krátkém zpoždění nehrozí,“ říká Vít Sedlák, daňový poradce ze společnosti Kodap. V praxi tak sankce v podobě úroku z prodlení nehrozí ještě nějakou dobu po uplynutí oficiálního termínu. Například všichni, kdo mají zaplatit méně jak pět tisíc, mají čas minimálně do konce roku 2021.

Lidé, kteří se neočekávaně dostali do finančních potíží, mohou podat žádost o posečkání daně.

„Rozhodnutí ministryně financí promíjí poplatek u těchto žádostí, pokud budou podány do 16. srpna 2021. S odložením platby je spojen úrok. O prominutí úroku jak z posečkané částky, tak i úroku za opožděnou platbu daně, můžete žádat ve stejné lhůtě bez správního poplatku. Prominutí úroku řeší pokyn č. GFŘ-D-44 ve spojení s pokynem č. GFŘ-D-47. Posečkání a prominutí jsou dvě samostatná řízení, proto je nutné poslat ke každému řízení vždy samostatnou žádost,“ vysvětluje Richterová.

Zatímco se daň z nemovitých věcí platí každoročně, přiznání se podává jen poté, co jste nemovitost nově nabyli nebo u ní došlo k nějaké významné změně, po které je třeba přiznání podat. Kvůli koronavirovým omezením to letos stačilo o dva měsíce později, tedy do 1. dubna. Podrobnější informace o přiznání k dani z nemovitých věcí najdete v samostatném přehledu.

Poroste?

Zdroj: Shutterstock

Zdanění nemovitého majetku v Česku patří ve srovnání s Evropou spíš k nižším. A protože se placení daně z nemovitosti těžko vyhýbá, je vysoce pravděpodobné, že bude patřit ke kandidátům na doplňování rozpočtu. Je vůbec reálné, aby k jejímu zvýšení v dohledné době nedošlo? Ať už u vesla bude kdokoli…

Nevyhnutelné zvyšování? Daň z nemovitosti očima expertů

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 5. 2021 10:40, jirkahovorka

Dobrý den,

oficiální termín je stále do 31. května. Možnost bez sankce nezaplatit do konce roku vychází z novely daňového řádu, která od letošního roku říká, že finanční úřady nepředepíší k úhradě dluh na úroku z prodlení do výše 1000 korun (dříve to bylo 200 korun). V praxi tedy lidé mají i po oficiálním termínu stále čas zaplatit bez sankce a od letoška se tento čas prodloužil. Finanční správa to na složenky a do pokynů teď píše mimořádně kvůli epidemii. Je to ale pravidlo, které bude platit i v příštích letech, kdy už na to finanční správa upozorňovat nebude. V textu jsme to ještě trochu rozvedli, i když už předtím tato informace byla obsažená v citaci pana Sedláka.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 5. 2021 10:27, deprese

Máš zaplacený daně, uhlíři? Nemáš, viď? Ani na příští rok!

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nevyhnutelné zvyšování? Daň z nemovitosti očima expertů

7. 5. 2021 | Ondřej Tůma

Nevyhnutelné zvyšování? Daň z nemovitosti očima expertů

Zdanění nemovitého majetku v Česku patří ve srovnání s Evropou spíš k nižším. A protože se placení daně z nemovitosti těžko vyhýbá, je vysoce pravděpodobné, že bude patřit ke kandidátům... celý článek

Daň z nemovitostí se blíží, úřady posílají složenky

22. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Daň z nemovitostí se blíží, úřady posílají složenky

Finanční správa začíná rozesílat složenky k platbě daně z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení je do konce května. Kdo má daň vyšší jak 5000 korun, může si platbu rozpůlit a pak musí... celý článek

Odklad přiznání k dani z nemovitostí končí. Jak na něj

31. 3. 2021 | Jiří Hovorka

Odklad přiznání k dani z nemovitostí končí. Jak na něj

Kvůli epidemii bylo letos na přiznání k dani k nemovitostí o dva měsíce víc času. Teď už ale opravdu musíte. Projděte si odpovědi na časté otázky.

Vyzkoušeli jsme Moje daně od Schillerové. Ani moderní, ani jednoduché

1. 3. 2021 | Petr Kučera | 9 komentářů

Vyzkoušeli jsme Moje daně od Schillerové. Ani moderní, ani jednoduché

Finanční správa po mnoha letech příprav spustila portál Moje daně – první slovo je zkratkou MOderní a JEdnoduché. Splnění slibů o snadném přiznání je však pořád teprve na začátku. Konečně... celý článek

Daně vyřídíte přes internet. Od března už opravdu snadno

8. 2. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Daně vyřídíte přes internet. Od března už opravdu snadno

Ostrý provoz projektu Moje daně začne 28. února. Oznámilo to ministerstvo financí s tím, že dnes zahájilo pilotní fázi pro zhruba 70 účastníků.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.