Akcie: Blbá nálada poslala dolů Erste Bank

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 17. 8. 2010
Akcie: Blbá nálada poslala dolů Erste Bank
Pražská burza v průběhu týdne převážně oslabovala, když se zhoršil globální sentiment. Index PX oslabil o 2,13 % a opakovaně se odrazil od hranice 1 200 bodů. Největší poklesy byly k vidění ve středu, když pražská burza oslabila o 1,6 %.

Zhoršení zahraničního sentimentu se minulý týden na pražské burze projevilo výrazněji u akcií Erste Bank(-4 %). Chystaný prodej menšího balíku akcií přes trh titulu rovněž moc nepomohl. Na extra silnou cílovou cenu od JPMorgan v závěru týdne investoři příliš nereagovali. Nadále odlišně se vyvíjela Komerční banka (+0,9 %), která se udržela nad hranicí 4 000 Kč a je tak u ní po výsledcích nadále znát zájem investorů. Své výsledky za druhé čtvrtletí v týdnu představil ČEZ(-2,1 %). Žádné výraznější překvapení ani jedním směrem se nekonalo a titul oslabil v kontextu celkového sentimentu. Pololetní výsledky prezentovala i společnost AAA Auto, která dokázala výrazně vylepšit svoji ziskovost. Růst akciío 3 % však lze připisovat více nízké likviditě než zlepšenému hospodaření. Po předchozím ataku hranice 450 Kč se částečně vybíraly krátkodobé zisky u Telefónica O2(-2 %) a titul se dostal zpět pod 440 Kč. Na nižší úrovně se s poklesem ceny ropy dostala i těžební NWR(-4 %).

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 199,101 173,50- 2,13

Klíčové události minulého týdne

 • Míra nezaměstnanosti se v průběhu července zvýšila v souladu s očekáváním na 8,7 % z červnových 8,5 %.
 • První prázdninový měsíc přinesl v souladu s očekáváním růst cen spotřebního zboží. Oproti červnu se inflace zvýšila o 0,3 %, za tímto růstem stojí především sezónní efekty, jako je zdražení dovolených o 12,9 %. Ve srovnání s červencem roku 2009 se inflace zvýšila na 1,9 %, což je nejvyšší hodnota od loňského března.
 • Citigroup zvýšila doporučení pro celý český akciový trh z předchozího „underweight“ na „neutral“.
 • Agentura Standard&Poor´s revidovala výhled pro změnu hodnocení dlouhodobých závazků ČR v cizích měnách na „pozitivní“ z původního „stabilní“. Stávající rating byl potvrzen na stupni „A/A-1“.
 • Předběžný údaj o HDP za druhé čtvrtletí 2010 ukázal poměrně dobrý meziroční růst o 2,2 % a v mezikvartálním porovnání vzrostl HDP o 0,8 %. Na meziročním růstu českého hospodářství se pozitivně projevuje nízká srovnávací základna z roku 2009, kdy česká ekonomika dosáhla svého dna. Struktura HDP nebyla rámci prvního odhadu zveřejněna.

Vývoj titulů na domácích trzích

AAA Auto
11/8 Autobazary AAA Auto v prvním pololetí dokázaly zvednout čistý zisk na 2,3 milionů EUR, když kontrola nákladů pomohla neutralizovat mírné snížení celkových prodejů. Výnosy meziročně vzrostly o 6,5 % na 91,6 milionů EUR, zatímco provozní náklady vzrostly o 4,3 %. Celkový počet prodaných automobilů v H klesl o 3,4 % na 18 840 vozů.

ČEZ
11/8 Hospodářské výsledky společnosti ČEZ za druhé čtvrtletí skončily v souladu s očekáváním. Provozní výnosy meziročně vzrostly na 44,797 miliard korun (tržní očekávání 44,67 miliard korun). Meziroční pokles prodejních cen elektřiny byl nahrazen zvýšenou produkcí elektřiny, pokračující konsolidací albánské distribuční společnosti a v neposlední řadě prodejem tepla a plynu. Provozní náklady dosáhly ve druhém čtvrtletí 2010 30,73 miliard korun. Zisk na úrovni EBITDA meziročně poklesl o 8 % na 19,86 miliard (očekáváno bylo 20,5 miliard korun). Zisk na provozní úrovni dosáhl hodnoty 14,065 miliard korun, zatímco trh čekával 14,57 miliard korun. Čistý zisk byl mírně nad odhady trhu, když meziročně poklesl na 11,25 miliard, zatímco bylo očekáváno 11,21 miliard korun. Na čistém zisku se nejvíce projevil nárůst nákladových úroků a vyšší kurzové ztráty, které dosáhly 1,34 miliardy korun. Společnost ponechala výhled hospodaření pro rok 2010 nezměněný, když i nadále předpokládá čistý zisk na úrovni 46,7 miliard korun a ukazatel EBITDA na 88,7 miliardy korun.
12/8 Dozorčí rada společnosti ČEZ kooptovala za členy bývalého ministra Eduarda Janotu a Martina Římana.

Erste Bank
10/8 Pět rakouských spořitelen, které mají podíl v Erste Bank, se rozhodlo prodat část svých akcií. Celkově se jedná o 3,44 milionů akcií Erste Bank, které představují podíl 0,9 %. Prodej by měl být realizován přes trh v období 16. 8. 2010 až 11. 11. 2011.
11/8 JPMorgan zvýšila cílovou cenu pro akcie rakouské banky na 50 EUR z předchozích 42 EUR. Titul byl zařazen na „Focus List“ preferovaných titulů pro oblast střední a východní Evropy.

Komerční banka
11/8 Agentura Standard&Poor´s vylepšila výhled pro hodnocení závazků KB na „pozitivní“ z původního „stabilní“. Rating byl potvrzen na stupni „A-A-1“. Agentura pokládá banku za jednu z klíčových divizí francouzské skupiny Société Generále, vyšší rating však nemůže udělit, když podle pravidle nelze banku hodnotit lépe než zemi, ve které působí.

Očekávané události

 • 16/8 KIT Digital – výsledky za druhé čtvrtletí
 • 19/8 VIG – výsledky za druhé čtvrtletí

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

 • americkému indexu Dow Jones,
 • technologickému indexu Nasdaq,
 • německému indexu DAX,
 • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Akcie: Banky šly nahoru i před zveřejněním zátěžových testů

27. 7. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Banky šly nahoru i před zveřejněním zátěžových testů

Index PX v průběhu týdne osciloval kolem hodnoty 1 150 bodů. Na nejvyšší úrovni zavíral ve čtvrtek, celkově si za týden připsal zisk 1,15 procenta a pražská burza tak navázala na mírný... celý článek

Akcie: Praha je zpátky v rozmezí, kde byla před rokem

20. 7. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praha je zpátky v rozmezí, kde byla před rokem

Pražská burza se od konce května pohybuje s vysokou přesností mezi 1 100 až 1 190 body. Index PX se tak po krátkém intermezzu z dubna a května vrátil do pásma, kde se pohybuje již téměř... celý článek

Akcie:krátký týden přinesl slušný růst

13. 7. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie:krátký týden přinesl slušný růst

Ačkoliv minulý týden měl jen tři obchodní dny, tuzemské obchodování zaznamenalo velice solidní růst. Hlavní část zisků si index PX připsal ve čtvrtek.

Akcie: Praze se zase dařilo

22. 6. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praze se zase dařilo

Pražská burza po odrazu od hranice 1 100 bodů v minulém týdnu pokračovala ve svém růstu. Index PX ve středu završil šestý růstový den v řadě, když podobně dlouhá růstová šňůra byla... celý článek

Akcie: Erste Bank "vstala z mrtvých"

15. 6. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Erste Bank "vstala z mrtvých"

Pražská burza si připsala v uplynulém týdnu mírný zisk, když index PX posílil o 0,9 %. V úvodu týdne byly akcie nadále spíše pod tlakem a index se dostal až na hranici 1 100 bodů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.