Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Blbá nálada poslala dolů Erste Bank

| rubrika: Analýza | 17. 8. 2010
Akcie: Blbá nálada poslala dolů Erste Bank
Pražská burza v průběhu týdne převážně oslabovala, když se zhoršil globální sentiment. Index PX oslabil o 2,13 % a opakovaně se odrazil od hranice 1 200 bodů. Největší poklesy byly k vidění ve středu, když pražská burza oslabila o 1,6 %.

Zhoršení zahraničního sentimentu se minulý týden na pražské burze projevilo výrazněji u akcií Erste Bank(-4 %). Chystaný prodej menšího balíku akcií přes trh titulu rovněž moc nepomohl. Na extra silnou cílovou cenu od JPMorgan v závěru týdne investoři příliš nereagovali. Nadále odlišně se vyvíjela Komerční banka (+0,9 %), která se udržela nad hranicí 4 000 Kč a je tak u ní po výsledcích nadále znát zájem investorů. Své výsledky za druhé čtvrtletí v týdnu představil ČEZ(-2,1 %). Žádné výraznější překvapení ani jedním směrem se nekonalo a titul oslabil v kontextu celkového sentimentu. Pololetní výsledky prezentovala i společnost AAA Auto, která dokázala výrazně vylepšit svoji ziskovost. Růst akciío 3 % však lze připisovat více nízké likviditě než zlepšenému hospodaření. Po předchozím ataku hranice 450 Kč se částečně vybíraly krátkodobé zisky u Telefónica O2(-2 %) a titul se dostal zpět pod 440 Kč. Na nižší úrovně se s poklesem ceny ropy dostala i těžební NWR(-4 %).

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 199,101 173,50- 2,13

Klíčové události minulého týdne

 • Míra nezaměstnanosti se v průběhu července zvýšila v souladu s očekáváním na 8,7 % z červnových 8,5 %.
 • První prázdninový měsíc přinesl v souladu s očekáváním růst cen spotřebního zboží. Oproti červnu se inflace zvýšila o 0,3 %, za tímto růstem stojí především sezónní efekty, jako je zdražení dovolených o 12,9 %. Ve srovnání s červencem roku 2009 se inflace zvýšila na 1,9 %, což je nejvyšší hodnota od loňského března.
 • Citigroup zvýšila doporučení pro celý český akciový trh z předchozího „underweight“ na „neutral“.
 • Agentura Standard&Poor´s revidovala výhled pro změnu hodnocení dlouhodobých závazků ČR v cizích měnách na „pozitivní“ z původního „stabilní“. Stávající rating byl potvrzen na stupni „A/A-1“.
 • Předběžný údaj o HDP za druhé čtvrtletí 2010 ukázal poměrně dobrý meziroční růst o 2,2 % a v mezikvartálním porovnání vzrostl HDP o 0,8 %. Na meziročním růstu českého hospodářství se pozitivně projevuje nízká srovnávací základna z roku 2009, kdy česká ekonomika dosáhla svého dna. Struktura HDP nebyla rámci prvního odhadu zveřejněna.

Vývoj titulů na domácích trzích

AAA Auto
11/8 Autobazary AAA Auto v prvním pololetí dokázaly zvednout čistý zisk na 2,3 milionů EUR, když kontrola nákladů pomohla neutralizovat mírné snížení celkových prodejů. Výnosy meziročně vzrostly o 6,5 % na 91,6 milionů EUR, zatímco provozní náklady vzrostly o 4,3 %. Celkový počet prodaných automobilů v H klesl o 3,4 % na 18 840 vozů.

ČEZ
11/8 Hospodářské výsledky společnosti ČEZ za druhé čtvrtletí skončily v souladu s očekáváním. Provozní výnosy meziročně vzrostly na 44,797 miliard korun (tržní očekávání 44,67 miliard korun). Meziroční pokles prodejních cen elektřiny byl nahrazen zvýšenou produkcí elektřiny, pokračující konsolidací albánské distribuční společnosti a v neposlední řadě prodejem tepla a plynu. Provozní náklady dosáhly ve druhém čtvrtletí 2010 30,73 miliard korun. Zisk na úrovni EBITDA meziročně poklesl o 8 % na 19,86 miliard (očekáváno bylo 20,5 miliard korun). Zisk na provozní úrovni dosáhl hodnoty 14,065 miliard korun, zatímco trh čekával 14,57 miliard korun. Čistý zisk byl mírně nad odhady trhu, když meziročně poklesl na 11,25 miliard, zatímco bylo očekáváno 11,21 miliard korun. Na čistém zisku se nejvíce projevil nárůst nákladových úroků a vyšší kurzové ztráty, které dosáhly 1,34 miliardy korun. Společnost ponechala výhled hospodaření pro rok 2010 nezměněný, když i nadále předpokládá čistý zisk na úrovni 46,7 miliard korun a ukazatel EBITDA na 88,7 miliardy korun.
12/8 Dozorčí rada společnosti ČEZ kooptovala za členy bývalého ministra Eduarda Janotu a Martina Římana.

Erste Bank
10/8 Pět rakouských spořitelen, které mají podíl v Erste Bank, se rozhodlo prodat část svých akcií. Celkově se jedná o 3,44 milionů akcií Erste Bank, které představují podíl 0,9 %. Prodej by měl být realizován přes trh v období 16. 8. 2010 až 11. 11. 2011.
11/8 JPMorgan zvýšila cílovou cenu pro akcie rakouské banky na 50 EUR z předchozích 42 EUR. Titul byl zařazen na „Focus List“ preferovaných titulů pro oblast střední a východní Evropy.

Komerční banka
11/8 Agentura Standard&Poor´s vylepšila výhled pro hodnocení závazků KB na „pozitivní“ z původního „stabilní“. Rating byl potvrzen na stupni „A-A-1“. Agentura pokládá banku za jednu z klíčových divizí francouzské skupiny Société Generále, vyšší rating však nemůže udělit, když podle pravidle nelze banku hodnotit lépe než zemi, ve které působí.

Očekávané události

 • 16/8 KIT Digital – výsledky za druhé čtvrtletí
 • 19/8 VIG – výsledky za druhé čtvrtletí

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

 • americkému indexu Dow Jones,
 • technologickému indexu Nasdaq,
 • německému indexu DAX,
 • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK