Akcie: Praha je zpátky v rozmezí, kde byla před rokem

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 20. 7. 2010
Akcie: Praha je zpátky v rozmezí, kde byla před rokem
Pražská burza se od konce května pohybuje s vysokou přesností mezi 1 100 až 1 190 body. Index PX se tak po krátkém intermezzu z dubna a května vrátil do pásma, kde se pohybuje již téměř rok.

V rámci pozitivního sentimentu s ohledem na začátek výsledkové sezóny v USA pražská burza posilovala prakticky po celý minulý týden. Nejvyšších intradenních hodnot bylo dosaženo ve středu, kdy se index přiblížil horní hraně pásma 1 190 bodů. Páteční výraznější propad umazal většinu předchozích zisků a index končil týden s růstem pouze o 0,58 %. Aktivita na trhu nebyla příliš vysoká. Výraznější pohyby byly k vidění nadále u bankovních titulů. Erste bankanejdříve posílila až nad 770 Kč, aby následně v pátek s výsledky amerických bank podstatně propadla. Přes páteční propad si kladné zhodnocení udržela a přidala 1,3 %. Komerční bankasvé zisky z první poloviny týdne nakonec neudržela a v pátek ji od poklesů nezachránilo ani vylepšené doporučení od UBS. Na týdenní bázi ztratila 0,5 %. Nedařilo se ani ČEZu, který za nižší aktivity zaostával stejně jako v minulém týdnu (- 1,3 %). Zájem pokračoval o akcie Telefónica O2a kurz se po třech měsících opět dostal k hranici 440 Kč (+2,9 %). Dařilo se i dividendovému titulu Philip Morris(+5,5 %). Po zprávě o získání volného cash flow přidaly akcie Orcatéměř 5 %, pohyb však již tradičně nebyl doprovázen výraznějším objemem.

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 146,501 153,10+ 0,58

Klíčové události minulého týdne

  • V červnu oproti předchozímu měsíci zůstal index spotřebitelských cen beze změny a v meziročním porovnání vzrostly ceny spotřebního zboží stejně jako v květnu o 1,2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem bylainflace ovlivněna především sezónním růstem cen dovolených, dále pak vyššími cenami brambor a dražšími pohonnými hmotami (jejich tempo růstu se však zmírnilo na 0,4 %). Naopak na pokles indexu působilo především zlevnění oděvů a obuvi a pokles nastal i u alkoholických nápojů. V meziročním srovnání byl růst cen spotřebního zboží o 1,2 % nejvíce tažen zvýšením regulovaného i tržního nájemného a díky růstu spotřební daně vyššími cenami alkoholických a tabákových výrobků.
  • Lepší než očekávané zprávy přinesla data z červnového trhu práce, když míra nezaměstnanostipoklesla na 8,5 %, zatímco trh očekával pokles na 8,6 %. Na úřadech práce bylo ke konci června evidováno 500 500 lidí bez práce, což je o více než 14 tisíc uchazečů méně než v květnu. Počet volných pracovních míst v posledních čtyřech měsících osciluje okolo hranice 33 tisíc, v červnu došlo k mírnému poklesu na 32,93 tisíc volných pracovních míst. Na jednoho volné pracovním místo aktuálně připadá 15,2 uchazečů o zaměstnání.

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
13/7 Elektrárenská společnost ČEZ ustoupila od plánu na vybudování plynové elektrárny v rumunském Galati. Projekt byl přerušen kvůli neočekávaným a významným nákladům. V Rumunsku se ČEZ bude soustředit na dokončení větrného parku. ČEZ je rovněž partnerem v projektu výstavby nových jaderných zdrojů v elektrárně Cernavoda.
16/7 Elektrárenská společnost zahájila v pátek plánovanou odstávku prvního bloku jaderné elektrárny Temelín z důvodu výměny paliva. Díky přechodu na nové palivo od ruské společnosti TVEL budou vyměněny veškeré palivové soubory.
16/7 Australská investiční banka Macquarie zvýšila cílovou cenu pro akcie ČEZu na 100 Kč z původních 950 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „outperform“.

Erste Bank
13/7 Podle vyjádření guvernéra rakouské centrální banky Ewalda Novotného nebudou rakouské banky potřebovat na základě probíhajících stress testů dodatečně navýšit kapitál.

Komerční banka
16/7 Analytici švýcarské UBS zvýšili doporučení pro akcie Komerční banky na „buy“ z předchozího „neutral“. Cílová cena byla ponechána na 4 400 Kč. Zlepšený pohled na banku vychází z předpokladů nízké inflace v zemi, solidní ekonomické situace a snižování nákladů na rizikové úvěry.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Orco Property Group
12/7 Developerská společnost Orco oznámila, že dokončila prodej komerčních ploch pro automobilku Peugeot ve Varšavě za 5,2 milionů EUR a restrukturalizovala půjčku u Erste Bank. Díky tomu obnovila dalších 6,7 milionů EUR a celkově se jí podařilo obnovit 11,9 milionů EUR ve volném cash flow.
16/7 Komerční banka zvýšila doporučení pro developerskou společnost z původního „prodat“ na aktuální „držet“. Cílová cena byla stanovena na 5,6 EUR (cca 143 Kč).

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nasdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie:krátký týden přinesl slušný růst

13. 7. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie:krátký týden přinesl slušný růst

Ačkoliv minulý týden měl jen tři obchodní dny, tuzemské obchodování zaznamenalo velice solidní růst. Hlavní část zisků si index PX připsal ve čtvrtek.

Akcie: Praze se zase dařilo

22. 6. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praze se zase dařilo

Pražská burza po odrazu od hranice 1 100 bodů v minulém týdnu pokračovala ve svém růstu. Index PX ve středu završil šestý růstový den v řadě, když podobně dlouhá růstová šňůra byla... celý článek

Akcie: Erste Bank "vstala z mrtvých"

15. 6. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Erste Bank "vstala z mrtvých"

Pražská burza si připsala v uplynulém týdnu mírný zisk, když index PX posílil o 0,9 %. V úvodu týdne byly akcie nadále spíše pod tlakem a index se dostal až na hranici 1 100 bodů.

Akcie: Do dění v Praze promluvily i problémy španělských bank

1. 6. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Do dění v Praze promluvily i problémy španělských bank

Přestože pražská burza na týdenní bázi umazala část svých předchozích ztrát a index PX posílil o 2,94 %, první polovina týdne na kladné zhodnocení rozhodně nevypadala.

Akcie:Záchranný balíček zatím akcie nezachránil

18. 5. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie:Záchranný balíček zatím akcie nezachránil

Pražská burza stejně tak jako ostatní burzy po celém světě minulé pondělí skokově korigovala předchozí propady, když investoři pozitivně reagovali na záchranný balíček pro země eurozóně.... celý článek

Partners Financial Services