Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Praha je zpátky v rozmezí, kde byla před rokem

| rubrika: Analýza | 20. 7. 2010
Akcie: Praha je zpátky v rozmezí, kde byla před rokem
Pražská burza se od konce května pohybuje s vysokou přesností mezi 1 100 až 1 190 body. Index PX se tak po krátkém intermezzu z dubna a května vrátil do pásma, kde se pohybuje již téměř rok.

V rámci pozitivního sentimentu s ohledem na začátek výsledkové sezóny v USA pražská burza posilovala prakticky po celý minulý týden. Nejvyšších intradenních hodnot bylo dosaženo ve středu, kdy se index přiblížil horní hraně pásma 1 190 bodů. Páteční výraznější propad umazal většinu předchozích zisků a index končil týden s růstem pouze o 0,58 %. Aktivita na trhu nebyla příliš vysoká. Výraznější pohyby byly k vidění nadále u bankovních titulů. Erste bankanejdříve posílila až nad 770 Kč, aby následně v pátek s výsledky amerických bank podstatně propadla. Přes páteční propad si kladné zhodnocení udržela a přidala 1,3 %. Komerční bankasvé zisky z první poloviny týdne nakonec neudržela a v pátek ji od poklesů nezachránilo ani vylepšené doporučení od UBS. Na týdenní bázi ztratila 0,5 %. Nedařilo se ani ČEZu, který za nižší aktivity zaostával stejně jako v minulém týdnu (- 1,3 %). Zájem pokračoval o akcie Telefónica O2a kurz se po třech měsících opět dostal k hranici 440 Kč (+2,9 %). Dařilo se i dividendovému titulu Philip Morris(+5,5 %). Po zprávě o získání volného cash flow přidaly akcie Orcatéměř 5 %, pohyb však již tradičně nebyl doprovázen výraznějším objemem.

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 146,501 153,10+ 0,58

Klíčové události minulého týdne

  • V červnu oproti předchozímu měsíci zůstal index spotřebitelských cen beze změny a v meziročním porovnání vzrostly ceny spotřebního zboží stejně jako v květnu o 1,2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem bylainflace ovlivněna především sezónním růstem cen dovolených, dále pak vyššími cenami brambor a dražšími pohonnými hmotami (jejich tempo růstu se však zmírnilo na 0,4 %). Naopak na pokles indexu působilo především zlevnění oděvů a obuvi a pokles nastal i u alkoholických nápojů. V meziročním srovnání byl růst cen spotřebního zboží o 1,2 % nejvíce tažen zvýšením regulovaného i tržního nájemného a díky růstu spotřební daně vyššími cenami alkoholických a tabákových výrobků.
  • Lepší než očekávané zprávy přinesla data z červnového trhu práce, když míra nezaměstnanostipoklesla na 8,5 %, zatímco trh očekával pokles na 8,6 %. Na úřadech práce bylo ke konci června evidováno 500 500 lidí bez práce, což je o více než 14 tisíc uchazečů méně než v květnu. Počet volných pracovních míst v posledních čtyřech měsících osciluje okolo hranice 33 tisíc, v červnu došlo k mírnému poklesu na 32,93 tisíc volných pracovních míst. Na jednoho volné pracovním místo aktuálně připadá 15,2 uchazečů o zaměstnání.

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
13/7 Elektrárenská společnost ČEZ ustoupila od plánu na vybudování plynové elektrárny v rumunském Galati. Projekt byl přerušen kvůli neočekávaným a významným nákladům. V Rumunsku se ČEZ bude soustředit na dokončení větrného parku. ČEZ je rovněž partnerem v projektu výstavby nových jaderných zdrojů v elektrárně Cernavoda.
16/7 Elektrárenská společnost zahájila v pátek plánovanou odstávku prvního bloku jaderné elektrárny Temelín z důvodu výměny paliva. Díky přechodu na nové palivo od ruské společnosti TVEL budou vyměněny veškeré palivové soubory.
16/7 Australská investiční banka Macquarie zvýšila cílovou cenu pro akcie ČEZu na 100 Kč z původních 950 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „outperform“.

Erste Bank
13/7 Podle vyjádření guvernéra rakouské centrální banky Ewalda Novotného nebudou rakouské banky potřebovat na základě probíhajících stress testů dodatečně navýšit kapitál.

Komerční banka
16/7 Analytici švýcarské UBS zvýšili doporučení pro akcie Komerční banky na „buy“ z předchozího „neutral“. Cílová cena byla ponechána na 4 400 Kč. Zlepšený pohled na banku vychází z předpokladů nízké inflace v zemi, solidní ekonomické situace a snižování nákladů na rizikové úvěry.

Orco Property Group
12/7 Developerská společnost Orco oznámila, že dokončila prodej komerčních ploch pro automobilku Peugeot ve Varšavě za 5,2 milionů EUR a restrukturalizovala půjčku u Erste Bank. Díky tomu obnovila dalších 6,7 milionů EUR a celkově se jí podařilo obnovit 11,9 milionů EUR ve volném cash flow.
16/7 Komerční banka zvýšila doporučení pro developerskou společnost z původního „prodat“ na aktuální „držet“. Cílová cena byla stanovena na 5,6 EUR (cca 143 Kč).

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nasdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK