Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Praze se zase dařilo

| rubrika: Analýza | 22. 6. 2010
Akcie: Praze se zase dařilo
Pražská burza po odrazu od hranice 1 100 bodů v minulém týdnu pokračovala ve svém růstu. Index PX ve středu završil šestý růstový den v řadě, když podobně dlouhá růstová šňůra byla k vidění naposledy v březnu 2009. Celkově index mírně ztratil jen ve čtvrtek a na týdenní bázi si polepšil o 2,13 %.

V čele růstu stály minulý týden na pražské burze  akcie CME(+8,5 %), které částečně korigovaly své předchozí propady. Podporou bylo zlepšené doporučení od Erste Bank, ještě lepšímu výsledku naopak bránila posilující koruna, která snižovala přepočtenou hodnotu z USD z domácího amerického trhu. S blížící se dividendou pokračoval zájem o akcie ČEZu(+2,5 %) a titul se obchodoval v blízkosti letošních maxim. Teprve páteční závěrečná aukce pomohla k zajímavějšímu zisku u Telefónica O2(407 Kč, +2,3 %). V průběhu týdne se titul pohyboval převážně pod hladinou 400 Kč. O své mírné týdenní zisky v páteční závěrečné aukci naopak přišla Komerční banka, která týden končila pod hladinou 3 600 Kč se ztrátou 0,3 %. Erste Bankposílila o 2 %, nejlépe se z finančního sektoru dařilo pojišťovně VIG, která posílila o 9 %. Největší ztrátu si připsaly akcie Unipetrolu(-5,5 %), podstatná část jde na vrub rovněž závěrečné páteční aukci.

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 145,501 169,9+ 2,13

Klíčové události minulého týdne

 • Prezident republiky Václav Klaus jmenoval guvernérem České národní banky jejího dosavadního víceguvernéra Miroslava Singra. Nový guvernér nastoupí do funkce k 1. červenci poté, co ji opustí Zdeněk Tůma.
 • Zátěžové testy ČNB potvrdily, že český bankovní systém by měl ustát šoky podle všech modelových scénářů. V případě nejhoršího scénáře vidí ČNB potřebu dodatečného kapitálu v objemu 5 miliard Kč. Podle rozhodnutí EU by mělo dojít ke kompletnímu zveřejnění zátěžových testů na jednotlivé bankovní instituce. Představitelé ČNB si však těžko dokážou představit, že by k tomuto zveřejnění došlo.

Vývoj titulů na domácích trzích

AAA Auto
15/6 Na valné hromadě společnosti se diskutovala možnost expanze na nový zahraniční trh, případně návrat na některý z bývalých zahraničních trhů ještě v tomto roce. Žádné finální rozhodnutí k tomuto záměru managementu však nebylo zatím učiněno. V rámci valné hromady došlo k opakovanému schválení zpětného odkupu vlastních akcií až do výše 10 % základního kapitálu.

CME
15/6 Erste Bank zvýšila doporučení pro akcie mediální společnost CME na „koupit“ z předchozího „redukovat“. Cílová cena byla zvýšena na 33 USD z původních 27 USD.

ČEZ
16/6 Podle informací energetické společnosti se dva týdny po zahájení oficiální nabídky plynu pro domácnosti podařilo získat již 5,5 tis. nových zákazníků.
16/5 Oproti původnímu plánu se spuštění druhého bloku jaderné elektrárny Temelín odloží zhruba o týden. Spuštění reaktoru by mělo proběhnout 21. 6. a připojení do sítě v následujících dnech.

New World Resources
18/6 Komerční banka považuje akcie NWR za titul s jedním z největších potenciálů na naší burze a zařadila je mezi „top picks“. Cílová cena z jejich strany byla ponechána na 320 s doporučením „koupit“.

Unipetrol
18/6 Valná hromada společnosti rozhodla o rozdělení zisku z roku 2009. Část zisku byla převedena do povinného rezervního fondu, část do nerozděleného zisku z minulých let. Dividendy vypláceny nebudou.

Očekávané události

 • 22/6 ČEZ – poslední den s nárokem na dividendu na burze v systému T+3 (na RMS se bude s nárokem na dividendu obchodovat do pátku 25. 6. 2010).
 • 23/6 Rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb.

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

 • americkému indexu Dow Jones,
 • technologickému indexu Nasdaq,
 • německému indexu DAX,
 • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-11
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK