PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 7. 12. 2021 14:02 | 7 komentářů
PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

Zdroj: Shutterstock

Skupina PPF stáhne zbylé akcie operátora O2 z pražské burzy za 270 korun za akcii. Skupina dnes oznámila, že obdržela souhlas České národní banky se zahájením procesu výkupu minoritních akcionářů společnosti O2 CR. Odkup se uskuteční prostřednictvím PPF banky, hotovo má být do poloviny příštího roku.

Firma svůj záměr stoprocentně ovládnout operátora působícího v Česku a na Slovensku oznámila už v červnu, kdy ovládla více jak 90 procent akcií O2. To je hranice, která vytěsnění umožňuje. Nyní na burze zbývá ještě přes 28,5 milionu akcií, PPF tak vytěsnění vyjde na téměř osm miliard korun.

Akcie operátora v reakci na zprávu dnes na burze posílila až k hranici 270 korun, následně ale oslabila a nyní je za zhruba 266 korun. Před rozhodným dnem pro výplatu dividendy v půlce června se dostala i na 298 korun, to ale bylo jen krátkodobé maximum. Například před rokem akcie O2 vyšla na necelých 250 korun a na začátku prosince 2019 byla u hranice 230 korun.

Srovnejte si to s námi

PPF výkupní cenu pro vytěsnění stanovila zjednodušeně řečeno z ceny akcie v posledním zhruba roce. Podle Tomáše Pfeilera, portfolio manažera společnosti Cyrrus, cena odkupu splňuje všechny zákonné požadavky, takže ji z čistě právního hlediska je možné označit za adekvátní.

„Na druhou stranu titul ve svých portfoliích drží dlouhodobě řada drobných investorů i fondů kvůli stabilním dividendám. Tito investoři by v tom rádi pokračovali. Aby je PPF za nucený prodej kompenzovala, bylo by férové nabídnout vyšší cenu,“ říká Pfeiler.

O dalších podrobnostech vytěsnění bude rozhodovat valná hromada, kterou by společnost O2 CR měla v příštích týdnech svolat. Z jejího rozhodnutí vzejdou i podrobnosti ohledně toho, jak by měli postupovat lidé, kteří mají akcie z kuponové privatizace na takzvaném nezařazeném účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů. „Principiálně je zpravidla administrací pověřen nějaký subjekt (banka), který zveřejní podmínky za kterých se budou moci akcionáři o vypořádání hlásit. V tuto chvíli tedy je nutné vyčkat na valnou hromadu, která způsob vypořádání stanoví,“ vysvětlují mluvčí depozitáře Jiří Kovařík.

PPF svůj záměr na stažení akcií O2 z burzy vysvětlovala v červnu tím, že objem obchodů, se kterými se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, už delší dobu strmě klesá.

Dnes dodala, že zároveň chce zkonsolidovat a posílit svůj telekomunikační byznys. „Skupina PPF plánuje po nabytí 100 % akcií O2 CR tuto společnost plně integrovat do své telekomunikační divize PPF Telecom Group a využít všech synergií. Součástí PPF Telecom Group jsou mobilní operátoři působící pod značkou Telenor v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku, a také infrastrukturní společnosti CETIN Group, které působí ve stejných zemích i v ČR,“ říká mluvčí PPF Leoš Rousek.

Akcie O2 na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 12. 2021 22:24, veverkazprahy

Tohle vytesnovani je cunarna, ktera bude jen nasi brzdu nicit.

+17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Obchodování s akciemi Fixed.zone bude dostupnější

25. 1. 2022 | Jiří Hovorka

Obchodování s akciemi Fixed.zone bude dostupnější

Akcie společnosti Fixed.zone, českého výrobce mobilního příslušenství, budou na pražské burze dostupnější i pro menší investory. Velikost takzvaného lotu se od 1. února sníží ze současných... celý článek

Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

31. 12. 2021 | Jan Traxler | 3 komentáře

Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

Nejvyšší zhodnocení na finančních trzích v roce 2021 přinesly akcie a komodity. Výrazně stouply ceny bytů, velmi se dařilo také nemovitostním fondům. Nedaří se pouze dluhopisům.

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

O nováčka na burze byl velký zájem, cena je na maximu

2. 11. 2021 | Jiří Hovorka

O nováčka na burze byl velký zájem, cena je na maximu

Společnost Fixed.zone hlásí úspěšný vstup na pražskou burzu. O její akcie byl v rámci veřejné nabídky (IPO), která dnes skončila, velký zájem. Fixed.zone se upsala za nejvyšší možnou... celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.