PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 7. 12. 2021 | 7 komentářů
PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

Zdroj: Shutterstock

Skupina PPF stáhne zbylé akcie operátora O2 z pražské burzy za 270 korun za akcii. Skupina dnes oznámila, že obdržela souhlas České národní banky se zahájením procesu výkupu minoritních akcionářů společnosti O2 CR. Odkup se uskuteční prostřednictvím PPF banky, hotovo má být do poloviny příštího roku.

Firma svůj záměr stoprocentně ovládnout operátora působícího v Česku a na Slovensku oznámila už v červnu, kdy ovládla více jak 90 procent akcií O2. To je hranice, která vytěsnění umožňuje. Nyní na burze zbývá ještě přes 28,5 milionu akcií, PPF tak vytěsnění vyjde na téměř osm miliard korun.

Akcie operátora v reakci na zprávu dnes na burze posílila až k hranici 270 korun, následně ale oslabila a nyní je za zhruba 266 korun. Před rozhodným dnem pro výplatu dividendy v půlce června se dostala i na 298 korun, to ale bylo jen krátkodobé maximum. Například před rokem akcie O2 vyšla na necelých 250 korun a na začátku prosince 2019 byla u hranice 230 korun.

Srovnejte si to s námi

PPF výkupní cenu pro vytěsnění stanovila zjednodušeně řečeno z ceny akcie v posledním zhruba roce. Podle Tomáše Pfeilera, portfolio manažera společnosti Cyrrus, cena odkupu splňuje všechny zákonné požadavky, takže ji z čistě právního hlediska je možné označit za adekvátní.

„Na druhou stranu titul ve svých portfoliích drží dlouhodobě řada drobných investorů i fondů kvůli stabilním dividendám. Tito investoři by v tom rádi pokračovali. Aby je PPF za nucený prodej kompenzovala, bylo by férové nabídnout vyšší cenu,“ říká Pfeiler.

O dalších podrobnostech vytěsnění bude rozhodovat valná hromada, kterou by společnost O2 CR měla v příštích týdnech svolat. Z jejího rozhodnutí vzejdou i podrobnosti ohledně toho, jak by měli postupovat lidé, kteří mají akcie z kuponové privatizace na takzvaném nezařazeném účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů. „Principiálně je zpravidla administrací pověřen nějaký subjekt (banka), který zveřejní podmínky za kterých se budou moci akcionáři o vypořádání hlásit. V tuto chvíli tedy je nutné vyčkat na valnou hromadu, která způsob vypořádání stanoví,“ vysvětlují mluvčí depozitáře Jiří Kovařík.

PPF svůj záměr na stažení akcií O2 z burzy vysvětlovala v červnu tím, že objem obchodů, se kterými se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, už delší dobu strmě klesá.

Dnes dodala, že zároveň chce zkonsolidovat a posílit svůj telekomunikační byznys. „Skupina PPF plánuje po nabytí 100 % akcií O2 CR tuto společnost plně integrovat do své telekomunikační divize PPF Telecom Group a využít všech synergií. Součástí PPF Telecom Group jsou mobilní operátoři působící pod značkou Telenor v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku, a také infrastrukturní společnosti CETIN Group, které působí ve stejných zemích i v ČR,“ říká mluvčí PPF Leoš Rousek.

Akcie O2 na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 12. 2021 22:24, veverkazprahy

Tohle vytesnovani je cunarna, ktera bude jen nasi brzdu nicit.

+18
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

18. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

Ve veřejné nabídce akcií (IPO) společnosti Hardwario měli investoři zájem o 132,47 % nabízených akcií. Emise tak byla takzvaně přeupsána a někteří zájemci museli být kráceni.

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.