Štěpení na pražské burze. Nováček bude dostupnější

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 9. 2021 | 4 komentáře
Štěpení na pražské burze. Nováček bude dostupnější
Šéf burzy Petr Koblic a majitel SAB Finance Radomír Lapčík při zahájení obchodování.
Zdroj: SAB Finance

Majitelé společnosti SAB Finance se rozhodli zatraktivnit akcie této společnosti, se kterými se obchoduje na pražské burze. Valná hromada schválila takzvaný split akcií v poměru 1:10, tedy rozmělnění jmenovité hodnoty akcie na více akcií. Ke štěpení akcií dojde po schválení dodatku k prospektu akcií Českou národní bankou.

„Jedna stávající akcie tak bude nově představovat deset nových akcií. V důsledku navrhovaného štěpení nebudou žádným způsobem dotčena práva stávajících akcionářů a jejich hlasovací práva budou stále odpovídat počtu akcií,“ uvádí zakladatel SAB Finance Radomír Lapčík.

Valná hromada SAB Finance schválila také výplatu pololetní dividendy ve výši více než 68 milionů Kč ve prospěch akcionářů. Dividenda v přepočtu na jednu akcii činí 265 Kč před zdaněním. Jde o dividendový výnos ve výši 2,5 %. SAB Finance vyplácí dividendu dvakrát ročně a slibuje z ní roční výnos ve výši kolem 5 %.

Srovnejte si to s námi

Společnost SAB Finance vstoupila na Burzu cenných papírů Praha v lednu letošního roku. Od té doby se cena akcie drží zhruba na stejné úrovni. Na burzu vstupovala akcie za 10 560 korun, nyní se obchoduje za 10 600 korun. O akcie je ale minimální zájem, což může být dané právě i vysokou cenou za jednu akcii. Vyšší cenu za jednu akcii má na pražské burze už jen tabáková společnost Philip Morris ČR, jedna akcie teď vyjde na 15 740 korun. Například nejobchodovanější akcie společnosti ČEZ je nyní za 685 korun.

Za první pololetí roku 2021 dosáhla společnost SAB Finance zisku před zdaněním ve výši 85 milionů korun, což je nárůst o téměř 18 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. Plánovaný zisk před zdaněním na rok 2021 je 168 milionů korun. Termín pro další výplatu dividendy je směřován na březen 2022.

SAB Finance je zprostředkovatel devizových obchodů a poskytuje služby více jak 18 000 firemních klientů. Společnost byla založena v roce 1999 Radomírem Lapčíkem. Za rok 2020 společnost vykázala auditovaný zisk 144 milionů korun, a zažila tak zatím nejúspěšnější rok v historii.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

18. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

Ve veřejné nabídce akcií (IPO) společnosti Hardwario měli investoři zájem o 132,47 % nabízených akcií. Emise tak byla takzvaně přeupsána a někteří zájemci museli být kráceni.

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.