Pražská burza se konečně zvedá

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 9. 12. 2010
Pražská burza se konečně zvedá
Pražská burza minulý týden výrazně posílila. Index PX si připsal 3,5 procenta, což je jistě dobrá zpráva pro všechny akcionáře, kteří se v minulém týdnu nebáli zariskoval. Největší vzestup zaznamenaly bankovní tituly.

Pražská burza se v úvodu týdne přiblížila ke svým letošním minimálním hodnotám, aby následně předvedla výraznou otočku a připsala si silných 3,5%. Přes dohodu o řešení půjčky pro Irsko byl úvod týdne ve znamení nervozity o dalším možném šíření dluhových problémů. Spekulace z druhé poloviny týdne o dalších podpůrných krocích ze strany ECB však sentiment částečně uklidnil. Nejvýraznější pohyby byly logicky k vidění u bankovních titulů. Komerční banka posílila o silných 7%, když v podstatě veškerý růst si připsala během středeční seance. Erste bank posílila o 4,2%. Pro sektor byla oporou částečně i zpráva Moody´s o zlepšení výhledu pro český bankovní sektor a dobré výsledky zátěžových testů ze strany ČNB. NWR po neúspěšné snaze převzít polskou Bogdanku převážně posilovalo (+4,8%). Podporou byly částečně i rostoucí ceny uhlí na světových trzích a akvizice a jiné akvizice v sektoru. S pokračujícím růstem elektrické energie na německém trhu se částečně dařilo i ČEZu (+0,5%). Po UBS se s velmi optimistickým pohledem na akcie Telefonica O2 přidala i Citigroup a titul se posunul o 4% výše. V záporných hodnotách zakončily týden pouze akcie developerských titulů (ECM A3%, Orco A3,5%).

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 126,501 166,00+ 3,5

Klíčové události minulého týdne

Výsledky zátěžových testů bankovního sektoru v ČR, které byly provedeny na datech k třetímu čtvrtletí 2010, i nadále potvrzují dostatečnou stabilitu bankovního sektoru vůči případným negativním šokům. Kapitálová vybavenost celého odvětví by zůstala nad 8% regulatorním minimem i pro extrémní a vysoce nepravděpodobný zátěžový scénář, který kombinuje nepříznivý vývoj domácí i zahraniční ekonomiky a obnovenou nejistotu na finančních trzích vyvolanou problémy s financováním vládních dluhů.

Vývoj titulů na domácích trzích

CME
29/11 Novým výkonným ředitelem skupiny TV Nova se stal dosavadní obchodní ředitel Jan Řehák. Ten nahradí v čele společnosti Davida Stogela, který na funkci rezignoval.

ČEZ
30/11 Podle informací Energetického regulačního úřadu vzrostou ceny elektrické energie pro domácnosti v průměru o 4,6%, pro velkoodběratele o 5,2%. Tato navýšení cen je podmíněno úspěšným schválením legislativy omezující podporu fotovoliky a zavedením zdanění emisních povolenek. V případě, že tyto kroky nebudou legislativně realizovány, dojde u domácností ke zdražení v průměru o 11,2% a u velkoodběratelů o 14,5%.
2/12 JE Dukovany po plánované odstávce znovu zapojila do provozu třetí blok. Nadále pokračuje odstávka čtvrtého bloku, v rámci niž dojde k navýšení výkonu reaktoru na 500MW z původních 465MW. Čtvrtý blok by měl být připojen do sítě koncem roku.

ECM
3/12 Developerská společnost oznámila, že Městský soud v Praze rozhodl o zastavení návrhu na insolventní řízení. K rozhodnutí došlo díky zpětvzetí návrhu ze strany věřitele Burzovní společnost pro kapitálový trh.

Erste Bank
3/12 Vedení Erste Bank očekává, že divize banky v Černé hoře letos minimálně ztrojnásobí svoji ziskovost. Zisk by z loňských 654 tis. EUR měl vzrůst na 2A2,2 mil. EUR. Divize Erste Bank je s podílem na trhu 8% šestou největší bankou v zemi.

Komerční banka
30/11 Ratingová agentura Moody´s zlepšila výhled pro český bankovní sektor na stabilní z negativní. U Komerční banky a ČSOB došlo ke zlepšení výhledu pro hodnocení závazků na stabilní z negativní, u České spořitelny byl výhled ponechán negativní.

NWR
30/11 Těžební společnost NWR neuspěla s nabídkou na převzetí polské důlní společnosti Bogdanka. Vedení oznámilo, že na nabídku nepřistoupilo požadovaných nejméně 75% akcionářů Bogdanky. NWR v současné době neplánuje učinit další nabídku.

Telefonica O2 ČR
2/12 Citigroup snížila cílovou cenu pro akcie telekomunikační společnosti na 525 Kč z 565 Kč. Doporučení bylo potvrzeno na stupni „buy“. Podle analytiků Citi se nadále jedná o nejlepší telekomunikační titul na trzích v Polsku, Maďarsku a ČR. Z pohledu investorů je nadále nejzajímavějším parametrem dividendová politika. Analytici Citi se přiklánějí k optimističtějšímu scénáři a očekávají opětovný růst dividendy od roku 2013.

Unipetrol
2/12 Raiffeisenbank zvyšuje doporučení pro akcie petrochemického holdingu na „držet“ z původního „redukovat“.

Očekávané události

  • 7/12 Maloobchodní tržby 
  • 8/12 Nezaměstnanost
  • 9/12 Inflace, HDP za 3Q

Komentář připravila Fio banka.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nasdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Pražská burza oslabila již třetí týden v řadě

1. 12. 2010 | redakce Peníze.CZ

Pražská burza oslabila již třetí týden v řadě

Akcie, obchodované na pražské burze, skončily již třetí týden po sobě v mínusu. Nejvíce oslabily společnosti Fortuna a CME. Nedařilo se ani bankovním titulům - Erste Bank a Komerční... celý článek

Pražská burza nadále ztrácí

23. 11. 2010 | redakce Peníze.CZ

Pražská burza nadále ztrácí

V minulém týdnu pražská burza pokračovala v nevýrazných výsledcích. Index PX si pohoršil o 0,74 %. Ztrátové byly především akcie společností EMC a CME, které se potýkají s nepříjemnými... celý článek

Akcie na pražské burze stále klesají

16. 11. 2010 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Akcie na pražské burze stále klesají

Akciím na pražské burze se v minulém týdnu opět příliš nevedlo. Zisky z předchozího týdne jsou zapomenuty a index PX oslabil o 0,91 %. Pokračuje tak nastolený trend z poslední doby. celý článek

Pražská burza nadále zaostává za vývojem ve světě

9. 11. 2010 | redakce Peníze.CZ

Pražská burza nadále zaostává za vývojem ve světě

Pražská burza se sice v minulém týdnu pohybovala převážně v plusových číslech, za světovými trhy však stále zaostávala. Dařilo se Komerční bance a Erste Bank. Výrazně naopak oslabila... celý článek

Akcie: Pražská burza zaznamenala v minulém týdnu mírný vzestup

4. 11. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Pražská burza zaznamenala v minulém týdnu mírný vzestup

Pražská burza v minulém týdnu mírně posílila. Dobré výsledky zaznamenaly především akcie Komerční banky, Unipetrolu a ČEZu. Nejvíce naopak oslabila mediální společnost CME. Erste Bank... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.