Finanční trhy za sebou mají dobrý týden

| rubrika: Analýza | 8. 12. 2010
Finanční trhy za sebou mají dobrý týden
V minulém týdnu vládl finančním trhům optimismus. Ve světě rostly akcie napříč všemi sektory a zisky hlavních akciových indexů se pohybovaly mezi 2 a 5 %. Výrazněji si polepšila i pražská burza.

Minulý týden zprvu vládl trhům pesimismus, ale v polovině týdne přišly dobré statistiky z Číny, Německa i z Ameriky. Až v pátek investorům opět zkazila náladu americká nezaměstnanost. Ta dopadla hůř, než se čekalo. Dokonce mnohem hůř, jelikož překonala i ty nejpesimističtější odhady a stoupla v listopadu na 9,8 %. To ale není nic proti eurozóně. Tam činí rekordních 10,1 %. Finanční trhy ale namísto dat z trhu práce sledovaly spíše optimistický vývoj v Asii, kde se spekuluje o tom, že Čína hodlá investovat až 1,5 bilionu dolarů do strategických firem. Z většího nadhledu tedy minulý týden na finančních trzích jednoznačně zvítězil optimismus.

Světové akciové trhy

Akciím se v minulém týdnu dařilo. Rostly akcie napříč všemi sektory a zisky hlavních akciových indexů se pohybovaly mezi 2 a 5 %. V pozadí zisků stály hlavně dobré zprávy z Číny a dočasné vyprchání obav o eurozónu. Panevropský index DJ STOXX 600 končí týden hned o 3 % výš, než kde ho začal – u hladiny 271 bodů.

Pražská burza

Index PX v minulém týdnu vzrostl skoro o 4 %. Na tomto růstu mají největší zásluhu bankovní tituly Erste Bank a Komerční banka, které tvoří třetinu indexu PX. Těm stejně jako volatilní NWR a CME pomohla dobrá nálada v zahraničí. Největší růst však zaznamenaly akcie developerské společnosti ECM. Její vliv na celou pražskou burzu je sice kvůli nepatrné váze v indexu minimální, nicméně akcie si připsaly celých 12 %. O této společnosti bude řeč v poslední sekci.

SPAD

Developerská společnost ECM Real Estate Investments přišla s výbornou zprávou. Oznámila, že společné jednání věřitelů podpořilo návrh na restrukturalizaci společnosti. Investoři jásají, akcie vylétly během pár hodin o 12 % vzhůru a ze všech stran se na nás valí titulky o zachráněné společnosti.

My jsme s jakýmkoliv optimismem opatrní. Společnost je zachráněna před bezprostřední hrozbou insolvenčního řízení. Nicméně akcionáři nejsou zachráněni před poklesem ceny akcie. Dnešní růst je přehnaný. Společnost ješte vyhráno nemá. Připoměňme, že za tři čtvrtletí letošního roku firma vykázala ztrátu 69,9 milionu EUR. Neboli ECMnedokázala vytěžit maximum z ekonomického oživení a její projekty jsou stále ztrátové. A to v situaci, kdy začíná doléhat další ekonomické zpomalení. Splečnosti se navíc prodražuje financování a zadlužení činí už dvojnásobek průměru odvětví.

 

Více se lze dočíst v rámci balíčku informací Akciový Orel na stránkách www.nextfinance.cz.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.