PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 4. 2021 | 1 komentář
PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

Zdroj: BalkansCat/Shutterstock

Skupina PPF může pokračovat v plánu na ovládnutí Monety Money Bank. Společnost Tanemo ze skupiny PPF obdržela souhlas České národní banky ke zvýšení svého podílu v Monetě na 28,36 %. Firmě to umožní nabýt všechny akcie z veřejného návrhu na odkup akcií, k vypořádání nabytí dojde 20. dubna.

V rámci dobrovolné nabídky odkupu akcií nabízela společnost Tanemo 80 Kč za jednu akcii Monety. Společnost Tanemo obdržela potvrzení o akceptaci předpokládající odkup 141 723 860 kusů akcií Monety. Cena, kterou PPF za akcie nabídnuté v procesu dobrovolné nabídky odkupu zaplatí, činí 11,3 miliardy Kč. Podle mluvčího PPF Leoše Rouska dokonce ČNB souhlasila se zvýšením podílu až do 30 %.

Ve stručnosti si připomeňme, o co jde: PPF chce v Monetě získat největší podíl akcií a pak Monetě prodat Air BankHome Credit a Zonky. Formálně by tedy Moneta kupovala Air Bank, reálně by však PPF ovládla vedle svých dosavadních firem i Monetu. PPF využívá toho, že vlastnická struktura Monety je od jejího vzniku stále velice roztříštěná. I víc než desetiprocentní podíl by ji stačil k tomu, aby se stala největším akcionářem. 

Souhlas ČNB neznamená, že PPF její plán vyjde – bude záležet na postoji a aktivitě ostatních akcionářů Monety. Nový šéf PPF Ladislav Bartoníček řekl před týdnem v rozhovoru pro Seznam Zprávy, že jasněji by mělo být řádově během týdnů. 

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Lze předpokládat, že v následujících dnech vydá vedení Monety názor na druhou část transakce – tedy splynutí Monety s aktivy skupiny Air Bank (na základě due diligence). Vše nasvědčuje tomu, že o druhém kroku se bude hlasovat na řádné valné hromadě, která se uskuteční 28. dubna,“ komentuje to Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Podle návrhu PPF by měla mít ve výsledné entitě Moneta váhu 60,3 % a Airbank 39,7 %. „Takový konverzní poměr disproporčně nadhodnocuje aktiva Airbank a lze je jen stěží ospravedlnit fundamentální logikou,“ uvádí Pfeiler.

Aktuálně nabytý podíl přesahující 28 % dává podle Pfeilera skupině PPF slušnou šanci její návrh prosadit. „Valné hromady se totiž tradičně neúčastní všichni akcionáři. Nicméně lze očekávat, že aktuálně v akcionářské struktuře převažují více aktivističtí hráči. Ti méně aktivní své podíly již raději prodali. Boj o Monetu tak zdaleka neskončil,“ říká Pfeiler.

Psali jsem podrobně: Námluvám s Air Bank se nebráníme, říká vedení Monety

Akcie Monety na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

Air Bank, banka, Moneta, PPF

A tohle už jste četli?

Raiffeisenbank prodlužuje soutěž o 10 tisíc korun

28. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Raiffeisenbank prodlužuje soutěž o 10 tisíc korun

I v říjnu a listopadu může třicet vylosovaných klientů Raiffeisenbank vyhrát deset tisíc korun. Banka totiž o dva měsíce prodloužila soutěž, jejíž konec původně avizovala na 30. září. celý článek

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

28. 9. 2023 | Petr Kučera

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

Trinity Bank koupila historickou bankovní budovu v pražské ulici Na Příkopě 33 v těsné blízkosti Prašné brány, České národní banky a Obecního domu. „Jde o největší letošní akvizici... celý článek

ČSOB vylepšila mobilní aplikaci. Prozkoumali jsme novinky

27. 9. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČSOB vylepšila mobilní aplikaci. Prozkoumali jsme novinky

Klienti ČSOB mají k dispozici aktualizovanou verzi mobilní aplikace. Podle banky nabízí hlavně přehlednější vzhled, volitelné nastavení, snadnější přístup k virtuální asistence Kate... celý článek

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

26. 9. 2023 | Petr Kučera

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

Hello bank bude poskytovat platební účty a spotřebitelské úvěry už jenom do konce letošního listopadu. Vyplývá to z výpovědí, které od minulého týdne rozesílá klientům.

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

25. 9. 2023 | Petr Kučera

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

Také klienti Max banky už mají k dispozici mobilní aplikaci, která umožňuje přímé zadávání plateb. Stačí si aktualizovat dosavadní verzi aplikace, novinka je dostupná pro Android i... celý článek

Partners Financial Services