PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 4. 2021 10:00 | 1 komentář
PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

Zdroj: BalkansCat/Shutterstock

Skupina PPF může pokračovat v plánu na ovládnutí Monety Money Bank. Společnost Tanemo ze skupiny PPF obdržela souhlas České národní banky ke zvýšení svého podílu v Monetě na 28,36 %. Firmě to umožní nabýt všechny akcie z veřejného návrhu na odkup akcií, k vypořádání nabytí dojde 20. dubna.

V rámci dobrovolné nabídky odkupu akcií nabízela společnost Tanemo 80 Kč za jednu akcii Monety. Společnost Tanemo obdržela potvrzení o akceptaci předpokládající odkup 141 723 860 kusů akcií Monety. Cena, kterou PPF za akcie nabídnuté v procesu dobrovolné nabídky odkupu zaplatí, činí 11,3 miliardy Kč. Podle mluvčího PPF Leoše Rouska dokonce ČNB souhlasila se zvýšením podílu až do 30 %.

Ve stručnosti si připomeňme, o co jde: PPF chce v Monetě získat největší podíl akcií a pak Monetě prodat Air BankHome Credit a Zonky. Formálně by tedy Moneta kupovala Air Bank, reálně by však PPF ovládla vedle svých dosavadních firem i Monetu. PPF využívá toho, že vlastnická struktura Monety je od jejího vzniku stále velice roztříštěná. I víc než desetiprocentní podíl by ji stačil k tomu, aby se stala největším akcionářem. 

Souhlas ČNB neznamená, že PPF její plán vyjde – bude záležet na postoji a aktivitě ostatních akcionářů Monety. Nový šéf PPF Ladislav Bartoníček řekl před týdnem v rozhovoru pro Seznam Zprávy, že jasněji by mělo být řádově během týdnů. 

„Lze předpokládat, že v následujících dnech vydá vedení Monety názor na druhou část transakce – tedy splynutí Monety s aktivy skupiny Air Bank (na základě due diligence). Vše nasvědčuje tomu, že o druhém kroku se bude hlasovat na řádné valné hromadě, která se uskuteční 28. dubna,“ komentuje to Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Podle návrhu PPF by měla mít ve výsledné entitě Moneta váhu 60,3 % a Airbank 39,7 %. „Takový konverzní poměr disproporčně nadhodnocuje aktiva Airbank a lze je jen stěží ospravedlnit fundamentální logikou,“ uvádí Pfeiler.

Aktuálně nabytý podíl přesahující 28 % dává podle Pfeilera skupině PPF slušnou šanci její návrh prosadit. „Valné hromady se totiž tradičně neúčastní všichni akcionáři. Nicméně lze očekávat, že aktuálně v akcionářské struktuře převažují více aktivističtí hráči. Ti méně aktivní své podíly již raději prodali. Boj o Monetu tak zdaleka neskončil,“ říká Pfeiler.

Psali jsem podrobně: Námluvám s Air Bank se nebráníme, říká vedení Monety

Akcie Monety na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

Air Bank, banka, Moneta, PPF

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Kocour na námluvách. Otestujte si, co víte o Monetě a Air Bank

10. 5. 2021 | Petr Kučera

Kocour na námluvách. Otestujte si, co víte o Monetě a Air Bank

Dokážete ještě najít bod GE? Pak jste tu správně. Než začne svatba, pojďme si trochu proklepnout oba snoubence.

Zlatá karta na tři roky zdarma, láká Creditas

7. 5. 2021 | Petr Kučera

Zlatá karta na tři roky zdarma, láká Creditas

Banka Creditas odstartovala akci, jejímž cílem je aktivnější používání běžného účtu. Láká na možnost získat zlatou debetní kartu na tři roky bez poplatku za vedení. Do akce se mohou... celý článek

Moneta se dohodla s PPF. O spojení s Air Bank rozhodnou akcionáři

6. 5. 2021 | Petr Kučera

Moneta se dohodla s PPF. O spojení s Air Bank rozhodnou akcionáři

Trojici největších bank se rodí silný konkurent. Vedení Monety se dohodlo s PPF na podmínkách obří transakce.

Mladí podceňují rizika víc než senioři, zjistila banka

5. 5. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Mladí podceňují rizika víc než senioři, zjistila banka

Lidé ve věku od 15 do 25 let jsou sice v online světě sebevědomější než lidé nad 65 let, podceňují však rizika a jsou tak zranitelnější. Upozornila na to mBank při prezentaci průzkumu,... celý článek

Okamžité platby čeká vylepšení. Využije ho jen část bank

5. 5. 2021 | Olga Skalková | 5 komentářů

Okamžité platby čeká vylepšení. Využije ho jen část bank

Vyšší limit pro rychlé převody ocení hlavně podnikatelé a firmy. Banky ho však musí od června zavést jenom pro příchozí okamžité platby. Pro odchozí si mohou stanovit nižší hranici... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.