PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 4. 2021 | 1 komentář
PPF může zvýšit podíl v Monetě, souhlasí ČNB

Zdroj: BalkansCat/Shutterstock

Skupina PPF může pokračovat v plánu na ovládnutí Monety Money Bank. Společnost Tanemo ze skupiny PPF obdržela souhlas České národní banky ke zvýšení svého podílu v Monetě na 28,36 %. Firmě to umožní nabýt všechny akcie z veřejného návrhu na odkup akcií, k vypořádání nabytí dojde 20. dubna.

V rámci dobrovolné nabídky odkupu akcií nabízela společnost Tanemo 80 Kč za jednu akcii Monety. Společnost Tanemo obdržela potvrzení o akceptaci předpokládající odkup 141 723 860 kusů akcií Monety. Cena, kterou PPF za akcie nabídnuté v procesu dobrovolné nabídky odkupu zaplatí, činí 11,3 miliardy Kč. Podle mluvčího PPF Leoše Rouska dokonce ČNB souhlasila se zvýšením podílu až do 30 %.

Ve stručnosti si připomeňme, o co jde: PPF chce v Monetě získat největší podíl akcií a pak Monetě prodat Air BankHome Credit a Zonky. Formálně by tedy Moneta kupovala Air Bank, reálně by však PPF ovládla vedle svých dosavadních firem i Monetu. PPF využívá toho, že vlastnická struktura Monety je od jejího vzniku stále velice roztříštěná. I víc než desetiprocentní podíl by ji stačil k tomu, aby se stala největším akcionářem. 

Souhlas ČNB neznamená, že PPF její plán vyjde – bude záležet na postoji a aktivitě ostatních akcionářů Monety. Nový šéf PPF Ladislav Bartoníček řekl před týdnem v rozhovoru pro Seznam Zprávy, že jasněji by mělo být řádově během týdnů. 

„Lze předpokládat, že v následujících dnech vydá vedení Monety názor na druhou část transakce – tedy splynutí Monety s aktivy skupiny Air Bank (na základě due diligence). Vše nasvědčuje tomu, že o druhém kroku se bude hlasovat na řádné valné hromadě, která se uskuteční 28. dubna,“ komentuje to Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Podle návrhu PPF by měla mít ve výsledné entitě Moneta váhu 60,3 % a Airbank 39,7 %. „Takový konverzní poměr disproporčně nadhodnocuje aktiva Airbank a lze je jen stěží ospravedlnit fundamentální logikou,“ uvádí Pfeiler.

Aktuálně nabytý podíl přesahující 28 % dává podle Pfeilera skupině PPF slušnou šanci její návrh prosadit. „Valné hromady se totiž tradičně neúčastní všichni akcionáři. Nicméně lze očekávat, že aktuálně v akcionářské struktuře převažují více aktivističtí hráči. Ti méně aktivní své podíly již raději prodali. Boj o Monetu tak zdaleka neskončil,“ říká Pfeiler.

Psali jsem podrobně: Námluvám s Air Bank se nebráníme, říká vedení Monety

Akcie Monety na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

Air Bank, banka, Moneta, PPF

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Poštovní spořitelna se přebarví. Skřítka nahradí chameleon

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poštovní spořitelna se přebarví. Skřítka nahradí chameleon

ČSOB završí propojování dříve samostatných značek, které začala před třemi lety.

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

25. 5. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Službu BankID, tedy digitální prokazování totožnosti přes bankovní identitu, využilo v Česku alespoň jednou 1,1 milionu lidí pro vstup na portály veřejné správy. Vedle toho ji přes... celý článek

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

16. 5. 2022 | Olga Skalková | 10 komentářů

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

Od roku 2013 ubyla v Česku víc než čtvrtina bankovních poboček. A čeká se další pokles – přinejmenším kvůli spojení dosavadních konkurentů.

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

4. 5. 2022 | Olga Skalková | 34 komentářů

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

Skoro každá chce být digitálním lídrem. Když ale přijde na rušení účtu, najednou je elektronické bankovnictví k ničemu. Nezměnily to ani dva roky s covidem.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.