Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Podnikatelské účty? Porovnány a seřazeny.

Podnikatelské účty? Porovnány a seřazeny.
Po letním srovnání běžných účtů občanů společnost Scott & Rose tentokrát svým měřícím metodám vystavila účty pro podnikatele. Rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším účtem může přesáhnout až 17 000 Kč za rok.

K cenovému porovnávání 20 druhů podnikatelských kont v 11 českých bankách, tak jako při srovnání běžných účtů občanů (viz náš článek Kolik stojí běžný účet), použila firma Scott & Rose vlastní analytický srovnávací nástroj modelující transakční chování podnikatele České republiky. Výsledkem je přehledný žebříček, který dává odpověď na otázku, kterou banku by měl zvolit průměrný podnikatel, aby zbytečně neplýtval penězi. Kdo namítne, že jen málokdo je průměrným klientem, má nejspíš pravdu, ale určitá vypovídací schopnost průměru pochopitelně existuje.
Uvedené srovnání vychází z modelového příkladu podnikatele, firmy s ročním obratem do 15 mil. Kč a bylo provedeno podle ceníků platných k 1.10. 2003.

Modelové transakční chování podnikatelů ČR zahrnuje průměrný zůstatek na běžném účtu, výpisy, hotovostní výběry a vklady, tuzemské platby, způsob komunikace s bankou a platební karty. Detailní rozpis modelového transakčního chování naleznete v příloze. Seriózní je jistě připomínka autorů analýzy o tom, že jakákoliv jiná volba podnikatelského chování může vést k velmi rozdílným výsledkům. Na druhé straně, drahá banka podle průměrného chování nebude, obecně vzato, bankou levnou.


Pořadí na stupních vítězů se proti běžným účtům občanů změnilo.
Do společnosti produktů Poštovní spořitelny se tentokráte probojovala Volksbank se svým běžným účtem pro firmy. Ta v nedávné úpravě ceníku změnila filozofii poplatků za výběr a vklad hotovosti, kdy klienti do objemu vkladu/výběru 250 tisíc Kč zaplatí pouze 6 Kč za účetní položku. Od třetího místa jsou však rozdíly minimální a na Raiffeisenbank zbyla bramborová medaile o jedinou korunu.
Naopak na chvostu skončila Citibank s programem Standard, který ovšem takto dopadl zejména kvůli vysokému poplatku (500 Kč) za transakci provedenou na pobočce. Pokud by společnost provedla všechny transakce elektronicky, Standard by se pro ni stal rázem výrazně zajímavější.
Někdo by snad mohl namítnout, že pošty nelze považovat za banky v pravém slova smyslu, neboť se nejedná o nejmodernější budovy s automatickým otevíráním dveří a patřičným luxusem. Řada podnikatelů by ale jistě odpověděla, že je dobré mít levnou alternativu, která umožní vlastnit podnikatelské konto i chudším živnostníkům. Sází-li průměrný podnikatel na klasickou banku s dostatečně širokou sítí poboček a je-li ochoten připlatit dvě, tři stovky měsíčně, může svého favorita vybírat v celé první devítce. A to jistě může být pozitivní zpráva.

Pokud vás zajímají podrobnosti o bankovních ústavech, které byly předmětem analýzy, v následující tabulce najdete odkazy na jejich profily:

Banky, podnikatelské účty a jejich profily

Poštovní spoř. (profil, názory)

Postkonto Start (profil, názory)

Postkonto Elektron (profil, názory)

Postkonto Max (profil, názory)

Volksbank (profil, názory)

Běžný účet (profil, názory)

Raiffeisenbank (profil, názory)

Profikonto (profil, názory)

Pluskonto (profil, názory)

Živnobanka (profil, názory)

Business menu XXL

Business menu XXL +

 Česká spořitelna (profil, názory)   

Běžný účet (profil, názory)

GECB (profil, názory)

Běžný účet (profil, názory)

eBanka (profil, názory)

Firemní účet Student (profil, názory)

Základ firmy

Firemní účet Plus (profil, názory)

ČSOB (profil, názory)

Podnikatelské konto Plus (profil, názory)
Firemní konto Plus (profil, názory)

Firemní konto (profil, názory)

 Komerční banka (profil, názory 

baliček Komfort

baliček Efekt

HVB (profil, názory)

Business Konto (profil, názory)

Citibank (profil, názory)

program Standard (profil, názory)

Jaké máte zkušenosti vy, čeští podnikatelé, s bankami na našem trhu? Zajímá nás zcela neprůměrný podnikatel, který za nejvhodnější volbu považuje některou z posledních dvou kont. Najde se? Odpovídají naměřené rozdíly v cenách také rozdílné kvalitě? Co by se muselo stát, abyste se rozhodli změnit banku?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

16. 8. 2004 | 23:35 | Roman

No, škoda že u profilů chybí profily produktů Poštovní spořitelny. JInak jsem uvítal, že je všechno shrnuto na jednom místě. více

5. 11. 2003 | 8:29 | Blanka Kandrnalová, Marketing, Volksbank CZ, kandrnalova.blanka@volksbank.cz

8:25 Rádi bychom uvedli na pravou míru údaj o výši poplatku za výběr z bankomatu služební kartou. Dle platného sazebníku (www.volksbank.cz menu Služby/Brožury) je za výběr z kteréhokoli bankomatu na území České republiky...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK