Mezi fondy peněžního trhu zřejmě pokračuje přelévání, z nějž těží KBC Multi Cash ČSOB CZK, který se 450 miliony korun ukázal záda všem, ale nejvíc ISČS Sporoinvestu, který se musel s bezmála 400 miliony rozloučit. Část nárůstu Multi Cash ale jistě souvisí i s veletočem zajištěných fondů – jeho příčina však není nijak tajemná, to jen 190 milionů inkasovali podílníci z ukončeného ČSOB Reverzní Click 3.
V dluhopisových fondech panuje setrvalý mráz, který se tentokrát prohloubil až ke 290 milionům a ani rosničky žádnou změnu počasí nepředpovídají. Kdypak asi úrokové sazby zamíří dolů, aby se portfolia mohla trochu nadechnout? Několik odvážných milionů sice zamířilo do dolarových dluhopisů, ale nabídka zde je opravdu jen pro fajnšmekry.
Smíšené fondy propadají beznaději, série facek z obou stran portfolia nekončí, pohled na výkonnost je deprimující. Odliv 100 milionů tedy můžeme považovat za znamení hrdinné vytrvalosti našich investorů.
Zřejmě také silně ochládá jejich nadšení pro zajištěné fondy: i kdybychom totiž přimhouřili oko nad zmíněnou výplatou 190 milionů, pořád by do těch ostatních „čistého“ přišlo jen málo přes 130 milionů korun.
Potlesk jednoznačně patří akciovým fondům, což opět ukazuje na překvapivou odvahu a vyspělost investorů. Nejistota je sice stále obrovská, ale trhy nepochybně nejsou v nějaké bublině, nebo na nerealistické výši. Makrodata (zejména americká) sice občas důvěrou zatřesou, ale třeba v regionu střední a východní Evropy je tomu naopak, ani hospodářské výsledky firem nejsou zlé. Tak či onak, heroických bezmála 140 milionů korun získal ING Český akciový.
Týden trhů byl opět jako na houpačce: zejména úterní zmrtvýchvstání Prahy o 3,3 % potěšilo umdlévající investory, ale vzhůru zamířila celá Evropa. Oznámení nové záchranné akce FED, který poskytne bankám mimořádný 28denní úvěr i výměnu podivných hypotečních dluhopisů - „kolaterálů“ za státní dluhopisy – zvedlo trhy globálně.
Amerika předvedla skoro 4 % – největší rally za poslední pětiletku! Finanční sektor v rámci indexu S&P 500 posílil dokonce o 7,4 %, což představuje největší nárůst od roku 2000.
Ve druhé půli týdne ale nadšení ochabovalo a opět převážily špatné zprávy: ropa na rekordu, dolar na historickém minimu, problémy hedge fondu Carlyle. Nejen Asie padla jak podťatá a umazala všechny zisky posledních dní, strmým poklesem se vydala i Evropa a přestože 13. března nebyl pátek, ztráty se blížily až 3 %. Praha s poklesem 1,8 % dopadla ještě docela dobře.
Pátek však dílo zkázy dokonal: po dobrých makrodatech z USA rozjíždějící se trh zcela zmrazila ledová sprcha potíží investiční banky Bear Stearns, jejíž akcie propadly o téměř 50 % a srazily o zhruba 2 % celý trh.
Pražský index PX s +2,6 % za týden se mohl vyhřívat na jarním sluníčku, ale jen přes víkend. Již dnes bude hůř.
Řeč čísel
Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných
souhrnných tabulkách.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
17. 3. 2008 13:13, Škodolibka domácí
A proč by neměly burzy klesat, když je v USA a potažmo i ve světě slušná krizička :-)
Nic to ale němení na tom, že je teď vhodná doba pro nastartování pravidelných akciových investic. čím níž to padne, tím levněji budeme nakupovat. Dno se nejlépe zachytí průměrováním nákupní ceny. Až se situace uklidní, tak zejména zdravé firmy a méně postižené regiony půjdou zase rychle nahoru. Ale kdy to bude - to nikdo neví. Červen, září, prosinec ??? Déle potrvá krize asi těžko ...
Nakupovat třea konkrétně akcie bank je asi ještě brzy,ale také bych už s tím dlouho neotálel ....
I když taková Erste je za jakoukoli cenu pod 900 zajímavou investicí na delší invetsiční horiziont ...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.