„Už jsem na takovém semináři podruhé,“ spustil muž ve sportovním triku na otázku, jestli už má s takovým školením zkušenosti. Bylo devět ráno, sobota, a za několik minut začínal seminář o technické analýze, který měl poskytnout cenné rady o obchodování na finančních trzích. „Již pár let obchoduji. Mám nějaké zaběhnuté postupy a chtěl bych se naučit něco nového,“ vysvětlil, proč na seminář pořádaný společností Czechwealth přišel. Podobně na tom byla i většina ostatních účastníků. Chtějí na burze vydělat peníze a uvědomují si, že klíčem k úspěchu jsou informace. „Přivedl mě sem zájem o trhy, nějaké zkušenosti mám,“ říká další z asi padesátky posluchačů, který neváhal zaplatit za vstup na jednodenní variantu semináře přes čtyři tisíce korun.
Na rozehřátí zazněly vtipy o politicích a pár příkladů, proč je technická analýza dobrá. „Makléři z některých firem mnohdy neví, která bije,“ dodal na úvod o jejich znalostech technické analýzy Ludvík Turek, šéf společnosti Czechwealth, který seminář vedl. „Makléři obchodují podle fundamentů. Dám příklad. Goodyear Tire postihla ve čtvrtém čtvrtletí 2006 dvouměsíční stávka. Proto firma vykázala obrovskou ztrátu. Přesto její akcie stoupaly. Zřejmě proto, že stávka skončila. V následujícím čtvrtletí měla společnost podle odhadů vykázat ztrátu dva centy na akcii. Skutečnost byla 98 centů. Navzdory tomu akcie dále rostly. Ať mi to někdo vysvětlí podle fundamentu,“ upozorňuje Turek na záludnosti fundamentální analýzy, která odhaduje cenu akcií na základě skutečných ekonomických ukazatelů a postavení firmy na trhu. I když pro dlouhodobé investování její využití Turek úplně nezatracuje.
Technická analýza je naopak metodou odhadování budoucího vývoje cen finančních instrumentů, například akcií či komodit na základě údajů, které poskytuje trh. Jedná se hlavně o cenu, kolísavost kurzu (volatilitu) či objem uskutečněných obchodů. Na rozdíl od fundamentální analýzy nebere při rozhodování v úvahu politické faktory či ekonomické prostředí. K dosažení výsledků používá různé indikátory, které jsou počítány z dat, která poskytuje trh.
„Technická analýza má podle mého názoru příliš mnoho slabin na to, abych ji mohl považovat za plnohodnotný nástroj pro odhad budoucí ceny či vývoje akcie či indexu,“ myslí si Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus, ale přiznává, že ignorovat ji nelze. „Obecně si myslím, že technická analýza je vhodnějším nástrojem pro spekulativně zaměřené investory. Použitelná je u velmi krátkodobých obchodů či u aktiv, u nichž neexistuje či lze jen těžko zjistit fundamentální hodnota,“ dodává. „Pokud trh roste, tak investoři spíše věří fundamentům a hodnotám společnosti, které jim přináší, a naopak pokud trhy klesají, tak se investoři spíše dívají na technickou stránku trhu nebo konkrétní akcie a do popředí se pak dostává otázka "kam až?",“ říká Peter Čaputa, analytik BH Securities. „Technická analýza upřednostňuje spíše psychologii trhů,“ uzavírá.
Na sobotní seminář přivedla některé účastníky i špatná zkušenost s makléři investičních firem.
„Už mě jednou vyšplouchli. Nemohl jsem je přesvědčit, aby můj kontrakt na bavlnu prodali. Pořád ho drželi a já na tom prodělal 80 tisíc dolarů,“ říká muž v obleku a vínové košili, když seminář o technické analýze přerušila krátká pauza na oběd. „Na dlouhou dobu jsem ztratil chuť obchodovat,“ dodává, „teď to chci zkusit znovu na vlastní triko.“
Po rychlém obědě a několika radách, jak udržet v dobré kondici krční páteř, pokračoval informační dril. Pohyby na trhu ovlivňují především velcí hráči, jako třeba velké banky a fondy. „Jde třeba o banky JP Morgan, Morgan Stanley, Goldman Sachs. Trh se chová podle nich. Pokud člověk nechce prodělat, musí jít stejným směrem jako ony,“ říká Turek. Problém je, že informace, podle nichž by chování velkých bank a fondů poznal, není pro jednotlivce snadné získat.
Mezi přítomnými byli i lidé vyššího věku, kteří mají obchodování jako koníček. „Trochu obchoduji,“ potvrdil tuto domněnku starší pán o poslední přestávce, kdy se spousta účastníků snažila protáhnout moc dlouho sedící tělo. „Je to hezká věc,“ prohlásil o semináři, „ale za tu dobu, co se tím zabývám, jsem zjistil, že nejdůležitější je psychologie. Už mi párkrát něco nevyšlo a já jsem pak tratil na tom, že jsem se bál něco zkusit.“
„Nějak se v tom ztrácím,“ prohlásil rezolutně muž s holí a odešel ještě před koncem. Byl jediný, kdo prchnul předčasně. Jeden seminář ovšem nestačí k pochopení celé problematiky technické analýzy. Navíc k jejímu osvojení je nutné další studium a hlavně praxe. „Nejde stihnout všechno, člověk se k tomu musí vrátit jako ve škole, a hlavně to zkoušet,“ popsal svůj dojem muž ve sportovním triku.
Zkoušeli jste někdy obchodovat s využitím technické analýzy? Jaké s ní máte zkušenosti?
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
16. 3. 2008 16:38, Milan Štěrba
Semináře zdarma od jakéhokoliv brokera nedoporučuji už jenom z jednoho důvodu - jejich zájem neni rozhodně váš profit, ale účet u nich a abyste dělal co nejvíce obchodů a tomu je i účelově přizpůsoben jejich výklad.
Knihy jsou fajn, ale je dobré mít už základní rozhled, abyste byl vůbec schopen to hrnoucí se množství informací roztřídit a zpracovat k užitku, aby se z vás nestal pouze pasivní čtenář, který neví jak s tim naložit na ostrém účtu . Proto bych dle vlastních zkušeností placené semináře rozhodně nezavrhoval.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
28. 3. 2008 11:54, lukinluki
Citace - Jaromír Adámek / 14.03.2008 08:04
když přijede Woody - další PR propagátor svých seminářů a svých knih a především svých stránek potažmo fóra, tak budou zase na stejném LOL :) proč by tam pokročilý šli? . . . spíš tam zajdou zase jen ti méně zkušení, co neumějí zadat CCI forum do vyhledávače
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.