Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie a trading: podílové fondy jako investiční příležitost

Akcie a trading: podílové fondy jako investiční příležitost
Podílové fondy dosahují většinou poměrně "nízkých" ročních zisků. O portfoliomanažerech a správcích fondů je známo, že řídí svá portfolia a investice extrémně konzervativně. Co je k tomu vede? Co je jejich základním cílem? Jaké výhody a nevýhody při řízení rizika portfolia mají?

O investičních a podílových fondech najdeme na webu nepřeberné množství naučných a vysvětlujících článků, informací, vzájemných srovnání apod. I na Peníze.CZ je k dispozici obsáhlá sekce s informacemi o podílových fondech, s velkým počtem užitečných nástrojů ke sledování a vyhodnocování. Cílem tohoto textu ovšem není tyto známé a kdykoliv dostupné informace opakovat. Zkusíme se spíše na fondy podívat především z pohledu aktivních obchodníků (či investorů) a krátce i z pohledu veřejnosti.

Připomeňme si jen, jaké hlavní výhody nám investování do podílových fondů přináší. První výhodou je jistě diverzifikace (a tedy snížení rizika), za další výhodu můžeme považovat odbornost správy a řízení portfolia fondu. Nevýhodou mohou být u některých fondů vyšší vstupní a manažerské poplatky, které případné výnosy srazí pod inflaci.

Z hlediska aktivních investorů a obchodníků

... není investování do fondů zajímavé. Tito investoři a obchodníci považují za úspěšné zhodnocení své investice zisky ve výši několika desítek procent. Nebudou jistě spokojeni se zhodnocením v řádu jednotek, jak tomu většinou u fondů bývá.

Proč fondy dosahují většinou poměrně "malých" ročních zisků? O portfoliomanažerech a správcích fondů je známo, že řídí svá portfolia a investice extrémně konzervativně. Jsou si vědomi toho, že i malý drawdown, např. 6, 7 či 8 procent může vést k hromadnému úniku investorů z fondu. Velkou pozornost proto věnují řízení rizika a snaží se jej udržovat na nízké úrovni.

Seriál Akcie a trading
Článek je součástí seriálu o akciích a problematice obchodování.

Přečíst si můžete tyto díly:
Akcie a trading: když se řekne akcie
Akcie a trading: proč se zajímat o akcie
Akcie a trading: investiční konkurenti
Akcie a trading: na parketu světových burz
Akcie a trading: český kapitálový trh
Akcie a trading: jak obchodovat se zahraničními akciemi v ČR

V dalších dnech vám přineseme následující témata:
  • Přehled stylů tradingu - scalping, daytrading, swing trading, poziční trading, buy and hold, investing
  • Akcie a technická analýza
  • Akcie a fundamentální analýza
  • Psychologická analýza, sentiment na trzích
  • Trading, ukázka - příklad obchodního dne akciového daytradera, obchodní plán, příprava Trade Setupů apod.
Základním cílem správců fondů je tedy především ochrana kapitálu, což jim nelze v žádném případě vytýkat. To vše je následně samozřejmě vyváženo nižšími výnosy pro klienty. Jen výjimečně dosáhnou investiční a podílové fondy dvouciferného zisku (p.a.).

Ovšem i takto opatrné strategie portfoliomanažerů mohou klientům v některých obdobích přinést při velkých a rychlých poklesech globálních trhů ztráty ve výši desítek procent - naposledy například v roce 2002.

Správci fondů mají při investování velké výhody při řízení rizika portfolia. Patří mezi ně široká možnost diverzifikace, nízké limity přijatelného rizika na jeden obchod - např. stanovení rizika ve výši 0,5 % hodnoty portfolia na jeden obchod stále představuje možnost obchodovat pozici v řádu statisíců či miliónů Kč (eur či dolarů) a zároveň nepředstavuje vystavování se přílišnému riziku pro fond v případě špatného obchodu.

Na druhé straně mají portfoliomanažeři ve srovnání s privátními investory a obchodníky při řízení fondu i mnoho nevýhod. Jsou svázáni přísnými předpisy, jejich budování pozic ve vybraných titulech vede často k ovlivnění trhu a k nekontro-lovanému růstu nakupovaného titulu, nemohou využívat short selling strategie apod.

V hedgeových fondů větší zájem na zhodnocení

U investičních a podílových fondů není souvislost mezi výkonností fondu a odměnou portfoliomanažera. Z toho vyplývá, že odvětví investičních fondů je často více zaměřeno na shromažďování aktiv než na jejich "kvalitnější" správu.

Výjimkou v náhledu aktivních obchodníků na odvětví investičních a podílových fondů jsou hedgeové fondy. Hedgeové fondy často zaměstnávají nejlepší portfoliomanažery a obchodníky světa. Ti ve svém obchodování využívají sofistikované obchodní strategie, přijímají více rizika, provádějí short selling operace, v obchodování aktivně využívají finančních derivátů.

Odměny správců v hedge fondech jsou logičtěji strukturované než u investičních a podílových fondů. Manažer hedgeového fondu vydělává i na vstupních poplatcích, které jsou obvykle kolem 1 % ze spravovaných aktiv, ale významnějším zdrojem manažerova příjmu je poplatek, který si účtuje na základě výkonnosti. Tento poplatek je většinou kolem 20 %. Z tohoto důvodu má portfoliomanažer velký zájem na co nejlepším zhodnocení portfolia - při rozumné míře podstupovaného rizika - a za to je také odměňován.

Je třeba zmínit, že zatím není v České republice, resp. aspoň o ní ještě nevím, možnost zainvestovat do takového typu fondu.

Fondy jsou nejlepší 

Česká populace má ve srovnání se zahraničím poměrně vysokou averzi k riziku, týkajícího se nějakým způsobem vlastních financí. Ovšem bez podstupování rizika prostě nelze dosáhnout zajímavějších výnosů. Termínované vklady se současnou nabízenou úrokovou sazbou ani nepokryjí inflaci, investice přímo do bonitních a bezrizikových (státních) dluhopisů v podstatě není v České republice pro menší klienty možná.

Proto jsou podílové fondy výborným, a zřejmě i nejlepším prostředkem ke zhodnocení svých peněz. Jedince pravidelně a rozumně investující své úspory do fondů je třeba pochválit za aktivní podstupování určitého rizika s cílem možného vyššího výnosu (než jaký by obdrželi například na účtu v bance).

Autor působí ve společnosti CZECHWEALTH.

Jaký názor máte na podílové fondy vy? Využíváte je? S jakými (ne)úspěchy? 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 8. 2006 11:59, V. Špinka

Ten fond byl LTCM, viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/Long-Term_Capital_Management. Velice zajímavý příběh.

Reagovat

 

+57
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michal 01. 08. 2006 09:38)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

1. 8. 2006 | 11:59 | V. Špinka

Ten fond byl LTCM, viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/Long-Term_Capital_Management. Velice zajímavý příběh. více

1. 8. 2006 | 9:38 | Michal

Nějak sem nepochopil, na co by měl pan Gladiš čekat?? U nás patří k naprostým špičkám v obchodování s akciema, tak co se ti nelíbí?? Statisticky asi mají hedge fondy ve vedení větší "špičky" než běžný OPF, to vyžaduje už...více

29. 7. 2006 | 13:06 | Karásek

Jen hledejte s Google , kolik hedgefondu zkrachuje ! A ja jsem povidal , ze hedgefondy jsou ze vsech fondu nejriskantnejsi , stejne tak jako investice do opci je mnohem riskantnejsi nez do akcii. S opcemi neriskuji jen vedouci...více

28. 7. 2006 | 8:26 | MSpacek

Jasne, ale kolik drobnych investoru do akcii dosahuje v nejakem delsim horizontu lepsich zisku nez investori do podilovych fondu? Vzpominam si, ze jsem videl vyzkum, ktery srovnaval vyvoj individualne rizenych uctu penzijniho...více

27. 7. 2006 | 23:15 | J.Lukac

Pokud neni jasne, proc by fondy nemohly konstantne a dlouhodobe dosahovat rocnich zisku ve vysi desitek procent, zkuste podrobne zjistit, jakym zpusobem se fondy ridi, a predevsim jake techniky Moneymanagementu pouzivaji...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zúčtovací období, Kapitálová ztráta, Tržní úroková míra, dtest, dopravní předpisy, pronajímatel, dálnice, německo, katalog, O2, teroristický útok, penzijní společnost ing, nebankovní půjčky, převzetí nemovitosti, poplatek za pobyt v nemocnici, úvěr 150, rozchod, AIFMD

3L60060, 5B37717, 4AN8040, 5B37717, 4Z92038

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK