Z výher nad 100 000 Kč nově zaplatí daň i sami hráči

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 27. 5. 2019 | 2 komentáře
Z výher nad 100 000 Kč nově zaplatí daň i sami hráči

Zdroj: Sazka

Vláda chce zrušit osvobození výher nad 100 tisíc korun od daně z příjmů. Výherci v loteriích, sázkách nebo jiných hazardních hrách tak mají nově začít platit 15% srážkovou daň. Změna se dotkne třeba i Sportky nebo státní loterie Účtenkovka.

Se zrušením výjimky přišla na poslední chvíli ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). V „balíčku“, který poslala do vlády, takový návrh původně nebyl – u hazardu se měla jenom zvýšit spotřební daň, kterou odvádějí provozovatelé loterií a dalších her.

„Návrh jsem dnes načetla přímo na vládě. Vyplynulo to z kontextu připomínkového řízení. Pokračujeme v rušení výjimek v dani z příjmů,“ řekla Schillerová. Novela má platit od roku 2020, teď zamíří k poslancům.

Novelu, která má především zvýšit spotřební daně, poslalo ministerstvo k připomínkám na začátku letošního dubna. Podle dostupných informací ale s návrhem na zdanění výher během připomínkového řízení nikdo nepřišel. Nepočítala s ním ani verze, kterou ministryně podrobně představila na tiskové konferenci 13. května a následně poslala do vlády. Na přípravu novely měl přitom úřad dost času. Cizí návrhy často odmítá právě s tím, že by měly projít standardním procesem.

Podle dosavadní úpravy samotní hráči za výhry z tuzemska nic neplatí. „Návrh směřuje k omezení poptávky po hazardních hrách ze strany hráčů,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Podrobnější vysvětlení od ministerstva financí zjišťujeme.

Státy k danění výher z hazardních her přistupují různě. Dobře je to vidět, když se třeba podíváme k sousedům. Zatímco Němci, Rakušané a Slováci výhry nedaní, v Polsku si stát z výhry vezme deset procent. V Rumunsku zase mají progresivní daň: Z výhry do výše zhruba 400 tisíc korun odvedete státu jedno procento, druhá sazba (16 %) je do výše výhry zhruba 2,6 milionu korun, vyšší výhry jsou zdaněny 25 procenty.

Rostou?

Ještě v pátek obhajovala snížení DPH na točené pivo. V pondělí vysvětlovala, jak zvýšení spotřební daně ochrání občany před nezdravým alkoholem, hazardem i tabákem. Dvojí pohled má ministryně financí i na růst mezd.

Chrání nás před alkoholem i Sportkou. Proč ale vláda zlevní pivo?


Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

26. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nová vlna falešných SMS se snaží vylákat z lidí jejich přihlašovací údaje k bankovní identitě. Před novou smishingovou kampaní varují odborníci z antivirového programu Avast.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 8 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

1. 4. 2024 | Petr Kučera

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OVSČ a oznámení osvobozených příjmů? Máme podrobnosti.

Partners Financial Services