Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dlouhodobé opce místo akcií? Ano, je to lacinější

| rubrika: Jak na to | 13. 6. 2008 | 2 komentáře
Dlouhodobé opce místo akcií?  Ano, je to lacinější
S opcemi se nemusí obchodovat pouze v řádu dnů či týdnů. Někdy může být zajímavé koupit dlouhodobé opce, které vyprší za několik let. Špatná zpráva je, že se dají pořídit jen u malého počtu akcií.

V několika posledních článcích jsme se zabývali obchodními strategiemi, při nichž jsme opce drželi jen několik dnů či týdnů. Existují však i dlouhodobé opce, které mohou mít platnost třeba až tři roky. Říká se jim LEAPS. Pokud bychom nakoupili dlouhodobou opci třeba na akcie Wal-Mart, mohli bychom ji držet až do doby vypršení v lednu 2011. Tento druh opcí nemají všechny akcie. Lze je koupit jen asi u 10 procent akcií, na něž opce existují. Většinou to jsou akcie, kde je velký objem obchodů a jedná se o známé společnosti. Jako příklad můžeme uvést – Apple, Intel, GE, Citigroup, Wal-Mart, Microsoft, Johnson & Johnson.

Z Yahoo/finance/option je ukázka dlouhodobé opce společnosti Microsoft, kde je zakroužkovaná opce s expirací v lednu 2010. Když se podíváme na sloupec Open Interest, vidíme, že se už s těmito opcemi obchoduje.

V okamžiku, když akcie společnosti Microsoft stojí 28,18 USD, stojí 100 ks akcií 2 818 USD. Jeden opční kontrakt Call LEAPS pro tuto akcii, strike 25, jejíž platnost končí třetí pátek v lednu 2 010, ovšem stojí 635 USD (vše uvedeno bez makléřských poplatků). Jen pro zajímavost uvedeme, že opce se strikem 25, ale s měsícem expirace o rok dříve, v lednu 2009, stojí 468 USD/kontrakt. Takže roční časová opční premie od ledna 2009 do ledna 2010 je 167 USD (635 – 468 USD).

Pokud držíme 100 ks akcií a akcie vzroste o 1 USD, vydělali jsme 100 USD. Když držíme 1 opční kontrakt a akcie vzroste o 1 USD, hodnota opce se nezvýší o dolar, ale vzroste o hodnotu řeckého písmene delta.

Ukázka z opčního softwaru OptionVue, kde vidíme hodnotu delta


Delta je ukazatelem, o kolik se změní hodnota opce, pokud podkladové aktivum vzroste o dolar. V tomto případě opce vzroste o 0,71 USD a bude 6,35 plus 0.71 tj. 7,06 USD. Pokud by akcie Microsoftu poklesla o dolar, hodnota opce poklesne o 0,71 a bude tedy 5,64 USD. Obecně platí, že delta je vyšší u opcí s nižšími dodacími cenami a že čím více je opce in-the-money, tím je i vyšší ukazatel delta. Do hry vstupují ještě další faktory, ale zatím se spokojíme s vysvětlením jednoho z řeckých písmen.

LEAPS – dlouhodobé opce mají ve své hodnotě velkou časovou složku právě pro svoji dlouhou platnost. Proto jsou dražší než běžné opce. Stále jsou ale lacinější než nákup 100 ks akcií. Proto je možné uvažovat o jejich nákupu místo pořízení akcií.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

13. 6. 2008 | 7:52 | Michal Kára

Michal Stupavsky: Autor pouziva slovo "lacinejsi" evidentne ve smyslu "mene kapitalove narocny". Ani jinde v clanku netvrdi, ze by se timto zpusobem dal zlepsit vynosove - rizikovy profi.. Takze LEAPS opce jsou jednou z variant,...více

13. 6. 2008 | 2:54 | Michal Stupavský

1) Finanční teorie dokázala, že v investování vždy platí něco za něco, tzn. očekávaný výnos versus očekávané riziko. 2) Kvůli ad1) nesouhlasím s nadpisem Vašeho článku. 3) Poslední věta Vašeho článku je poměrně zajímavá....více

Čtenáři také navštívili

30. 5. 2008 |  | 5 komentářů

Jak vydělat, když se trhy nehýbou

Vydělávat se dá, i když se trhy nehýbou výrazně ani dolů, ani nahoru. Při použití opcí se hovoří o strategii „Kalendářní spread“. Jde v podstatě o využití různého tempa, kterým se mění cena opcí s různě...

23. 5. 2008 |  | 8 komentářů

Jak si snížit náklady na kupování opcí aneb začínáme se spready

Relativně komplikovaná, ale poměrně jistá možnost, jak vydělávat na růstu cen akcií, je opční strategie Bull Call Spread. Skládá se ze dvou opcí, které se zároveň navzájem jistí proti případné velké ztrátě.

16. 5. 2008 |

Obliba opcí roste – opce od historie po současnost

První zprávy o obchodech připomínajících dnešní opce lze najít už ve starém Řecku. Dnes se každý den jen na chicagské burze zobchodují skoro čtyři miliony kontraktů denně. Obliba opcí přitom rok od roku...

9. 5. 2008 |  | 2 komentáře

Opce: Růst nebo pokles, s opcemi se dá vydělat na obojím

Obchodník nemusí zůstat jen u nákupu jednoho typu opce. Může zároveň koupit call i put opce a spoléhat na to, že cena podkladového aktiva výrazně vzroste, nebo klesne. V takovém případě slušně vydělá.

2. 5. 2008 |  | 1 komentář

Opce: Vypsání put opce aneb sázka na stagnaci či růst

Minule jsme vysvětlili, jak se provádí vypisování call opce a jaká kriteria bychom při tomto způsobu obchodování měli sledovat. Dnes se zaměříme na vypisování put opcí. Pro názornost opět ukážeme skutečně...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Majetek fondu / Čisté obchodní jmění, Hypotéza, Fixní obchod, partners market, dotace, uhlí, spotřebitel, jaderná energie, ceny zlata, nakladatelství, státní poznávací značka, hoax, seventy seven energy, hlídání zvířecího mazlíčka, odtah, průzkum veřejného mínění, daniel landa, hospodářský výsledek

2AH6576, 2SM3801, 2SM3801, 2AH6576, 6A66316

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK