Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lékaři už s vámi zametat nebudou

| rubrika: Jak na to | 22. 9. 2008 | 14 komentářů
Lékaři už s vámi zametat nebudou
Pacienti se budou moci snáze domoci svých práv. Oprávněné stížnosti na lékaře či nemocnice už nebude snadné zamést pod koberec. To slibují změny, které ve zdravotnictví hodlá do konce roku prosadit ministerstvo zdravotnictví.

Reforma ve zdravotnictví pokračuje. Vláda by měla projednat návrhy nových zdravotnických zákonů v září, v říjnu by měly jít do Parlamentu, a pokud projdou schvalovacím procesem, měly by platit od ledna 2009. "Je to zlomový moment. Jde o novou střechu nad naším zdravotnictvím," označuje ministr Julínek připravené návrhy zákonů o zdravotních službách, záchranné služně a specifických zdravotních službách, které by měly nahradit zastaralý zákon.

S přijetím tří nových zákonů se podle ministra zdravotnictví výrazně posílí práva pacientů. "Pacient již nebude jen pasivním účastníkem s velmi omezenými právy rozhodovat o tom, která péče mu má být poskytnuta," říká ministr Julínek.

Pacienti budu mít právo svobodně si zvolit, kdo jim zdravotní službu s jejich souhlasem poskytne. Budou si moci vyžádat i konzultaci u jiného lékaře, aby například porozuměli, nakolik je konkrétní lékařský zákrok opravdu nezbytný. Možnost volby se ale nebude netýkat záchranné služby a například nařízené izolace a karantény.

Lékaři budou pacienty muset vhodným a srozumitelným způsobem informovat o jeho zdravotním stavu, navrženém léčebném plánu i všech jeho nezbytných změnách. Přitom má pacient právo klást lékaři doplňující otázky. Třeba se ptát na riziko navrhované léčby, možné následky nebo předpokládaný přínos léčby a lékař musí jeho dotazy zodpovědět. Rovněž má podle navrhované normy povinnost pacienta informovat o dalších případných možnostech léčení a doporučit mu nejvhodnější postup.

Nemocní lidé podle zákona získají právo na informace o svém zdravotním stavu i o nejnovějších možnostech léčby. Nový zákon by měl přinést i zcela nový postup, jak se poškozený pacient může domáhat svých práv. Stížnosti by měly řešit přímo zdravotnická zařízení, jejichž lékaři pacientova práva nerespektovali. V případě soukromého lékaře si pacient bude stěžovat přímo u něj a tento lékař bude mít povinnost se písemně vyjádřit do 30 dnů, zda je stížnost oprávněná.

S tímto navrhovaným mechanismem stížností ale nesouhlasí Česká lékařská komora (ČLK). "Aby lékař sám řešil stížnost, kterou na něj podá pacient, je nesmyslné," míní Milan Kubek, prezident ČLK. Ministr Julínek ale říká, že je řada stížností způsobena nevhodnou komunikací mezi pacientem a lékařem a tato nedorozumění mohou ošetřující lékaři nebo zdravotnická zařízení sama vyřešit.

Oprávněné stížnosti nebude snadné zamést pod koberec, práva pacienta budou vymahatelná a lékařům a zdravotnickým zařízením, kteří pacienta poškodí, budou hrozit sankce. Lékař se musí ke stížnosti pacienta písemně vyjádřit. Pokud jeho námitky lékař odmítne, bude se pacient moci obrátit na krajský úřad, aby zamítnutou stížnost přezkoumal. Případ se pak může dostat až na ministerstvo a před nezávislou odbornou komisi. Samotná stížnost nesmí mít žádný dopad na další péči o pacienta.

Anketa

Budete mít odvahu stěžovat si na chybnou léčbu u svého lékaře?

Právo na informace o zdravotním stavu pacienta, který zemřel, by měli nově mít nejen blízcí příbuzní, ale i ti, které si pacient předem sám zvolí. Písemně si nemocní lidé mohou také určit, komu přesně budou lékařiposkytovat za jeho života informace o zdravotním stavu a mohou i zakázat, aby určitá osoba neměla právo dozvědět se, jaký je jeho aktuální zdravotní stav.

Nemocní lidébudou mít právo písemně určit, jaká jim má nebo nemá být poskytnuta zdravotní služba v případě, že upadnou třeba do komatu. Takový doklad s úředně ověřeným podpisem pacienta pak budou lékaři muset respektovat, pokud by takové přání neohrozilo život pacienta. Soupis přání bude součástí pacientovy zdravotní dokumentace. Pacient ho může sepsat i při hospitalizaci, kdy přání pacienta podepíše zdravotnický pracovník, pacient a jeden svědek.

Jaké máte zkušenosti s chování lékařů? Zkoušeli jste si někdy na jejich jednání stěžovat? Podělte se o zkušenosti.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+27
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 1. 2015 8:48, Zuzka Al-Mukhtarová

Jsem profesionální zdravotnice, v zdravotnictví mám odkrouceno 15 let a lékaři a zdravotnický personál mi hodně těžce ublížil na zdraví- nechápu, jak někdo za úplatu může chtít úmyslně zabít -v té době mladou, zdravou ženu- mámu- samoživitelku od dítěte- kam se v dnešní době poděl eticky kodex- respektive slib, který dávají lékaři, při udělování titulu MUDr.???Proč, takový lékaři, který to nemají jako poslání, ale pouze výdělečnou činnost nezmění profesi a nejdou dělat něco jiného, z ekonomickým zaměřením,tam kde se točí peníze např. banky, kasína atd-tam by našli mnohem lepší uplatnění, blízké jejích osobnostnimu charakteru a nemusely za úplatu ničit životy mladím, krásným lidem- kteří slušně a poctivě žijou-uvědomují si TY lékařské fakulty, že titulem MUDr.dávají daným osobám do rukou velkou MOC-kterou beztrestně můžou kdykoliv, za cokoliv využít- poznámka: který pacient si od začátku ošetření zhromažduje důkazné materiály-možná 1%a to jsou převážně lidí, kteří prožily něco nehezkého, bolestivého-kolik lidí ročně je usmrceno,umučeno-utýráno v nemocnicích???Kdo zkonsoliduje v dnešní době velice dobře organizované skupiny zločinců, který se dopouštějí všech těch zverstev na bezmocných pacientech???Stále se utěšujeí tím, že mezi zdravotním personálem a lékařmi se najdou taky slušný a odpovědný, který jsou cíleně PERZEUKOVÁNÍ???Kdo vyřeší tuhle situaci???-Za Ččeskoslovenské republiky jsem na lékaře nahlížela, jako na božství, z vysokým morálním a etickým indexem!!!Bůh pomáhej všem pacientům, aby se nestali stejnou obětí dnešních lékařů jako JÁ!!!

Reagovat

 

+22
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

16. 10. 2017 | 10:50 | Karel Novák

Onkologové jsou největší současní vrazi! Více lidí svou pseudoléčbou zabijí, než kolika lidem pomohou. Již jsem takto přišel o dva blízké příbuzné. Průběh je vždy stejný. Řeknou ti, že nádor je v počátečním stádiu vývoje....více

1. 9. 2017 | 6:16 | JANA

kam se v dnešní době poděl eticky kodex- respektive slib, který dávají lékaři, při udělování titulu MUDr.???Proč, takový lékaři, který to nemají jako poslání, ale pouze výdělečnou činnost nezmění profesi a nejdou dělat něco...více

29. 7. 2017 | 12:41 | Marie

Mám podobnou zkušenost s jednou lékařkou z pracoviště, které je jediné v ČR.Před lety mi zjistila vrozenou vadu, kterou mi jinde nebyli schopni ani diagnostikovat, léčit ani operovat se nedá.Na ten popud jsem v ČID.Mám práci...více

15. 2. 2017 | 21:25 | Ing.Jiří Novák

Ing.Novák Jiří Dobrý den. Mám špatnou zkušenost o kterou se chci podělit a zároveň upozornit i duševně nemocné lidi na lékaře který nemocným lidem rozhodně nepomůže ale pokud někdo má peníze a potřebuje nečestně invalidní...více

20. 10. 2016 | 6:53 | Božena

Já bych se s vami chtěla podělit o případ mojí maminky.Púl roku se léčila se zánětem močového měchýře.Postupně jí napsali asi sedmero antibiotik.V pátek byla na urologii ve Svitavach.Tam jí doktor Ukrajinské národnosti dělal...více

Oblíbená témata

zdravotní zákon

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK