Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bezlepková dieta: drahá léčba za vlastní peníze

| rubrika: Co se děje | 14. 7. 2008 | 29 komentářů
Bezlepková dieta: drahá léčba za vlastní peníze
Léčba speciální dietou je pro zdravotní pojišťovny výhodná. Pacienti si ji hradí celou sami. Ročně je stojí desítky tisíc korun, jen aby mohli vůbec fungovat a nemoc se nezhoršovala. Nově mohou získat malý příspěvek u VZP děti.

Bezlepková dieta přijde pacienta trpícího celiakií až na 36 tisíc korun ročně. Celiakie je přitom celoživotní onemocnění, při kterém dochází k poruchám vstřebávání živin. Jen v České republice trpí touto chorobou podle odhadů minimálně 40 až 50 tisíc lidí. Dětem do 18 let trpící celiakií, jejichž jedinou šancí na léčbu je celoživotní bezlepková dieta, dá Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) letos od července nově alespoň jednorázový příspěvek ve výši 600 korun.

Proč je celiakie zákeřná

Tato porucha se může projevit kdykoliv, v dětství i v dospělosti a může mít různé projevy. Praxe potvrzuje, že cesta k diagnóze trvá u řady bezlepkářů i několik let.

Celiakie je celoživotní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku, což je bílkovina obsažená v mnoha druzích obilí. Pokud postižení konzumují potraviny obsahující lepek, například klasický chleba nebo pečivo, vzniká u nich zánět sliznice tenkého střeva. Postupně dochází k rozsáhlé zkáze epitelových buněk střeva, živiny se těžko vstřebávají a zůstávají nestrávené ve střevě. Následují další vážné zdravotní komplikace.

Zdroj: Společnost pro bezlepkovou dietu, Wikipedie

Příznaky celiakie jsou různé a liší se u dětí a dospělých. U malých dětí se onemocnění projevuje například nadýmáním, průjmy, nebo ochablým svalstvem. Ve školním věku pak opožděným růstem, větší lomivostí kostí, chudokrevností a únavou. Nedodržování přísné diety může vést ke vzniku rakoviny lymfatických žláz a trávicího ústrojí i dalším vážným onemocněním.

„Celoživotní bezlepková dieta je pro léčbu celiakie nevyhnutelná. U dětí jde především o vypěstování stravovacích návyků, které pak budou lépe dodržovat i v dospělosti. Bezlepková dieta je však finančně nákladná, proto jsme se rozhodli na ni jednorázově dětem přispět,“ říká ředitel VZP Pavel Horák. Podle Jitky Dlabalové ze Společnosti pro bezlepkovou dietu by měl stát a zdravotní pojišťovnyčástečně kompenzovat náklady na drahou dietu u dětí i dospělých. „Jiný způsob léčby neexistuje. Pacienti se léčí na vlastní náklady,“ říká Jitka Dlabalová.

„Finanční výpomoc mohou někteří bezlepkáři získat od státu jen v případě, že se ocitnou v hmotné nouzi. Je ponižující, aby takto nemocný člověk žádal o pomoc a musel dokládat výši svých příjmů. Pokud má člověk jakoukoliv jinou nemoc, při léčbě nedokládá daňové a majetkové přiznání. Lidé s celiakií jsou nemocní, není jejich chybou, že potraviny, které potřebují, jsou až desetinásobně dražší než běžné potraviny,“ míní Dlabalová.

Studie, která proběhla před třemi lety, ukázala, že bezlepková dieta zatěžuje rodinný rozpočet až třemi tisíci korunami měsíčně. „Naše zkušenosti to potvrzují. Citelné výdaje jsou hlavně u velkých dětí a především chlapců, kteří normálně snědí třeba i šest bezlepkových rohlíků, jeden přitom stojí 25 korun, “ přibližuje Jitka Dlabalová ze Společnosti pro bezlepkovou dietu.

„Pro získání jednorázového příspěvku 600 korun musí pojištěnec VZP doložit potvrzení ošetřujícího lékaře o své diagnóze a potřebné dietě. Příspěvek se vztahuje na bezlepkové potraviny zakoupené od 1. července 2008 za minimálně 600 korun. Účet je potřeba pojišťovně také předložit,“ upozorňuje Jiří Rod, mluvčí VZP. Na podporu nemocných celiakií vyčlenila pojišťovna v tomto pololetí celkem 2,5 milionu korun.

Lidé, kteří nevědí, že trpí celiakií, konzumací potravin obsahujících lepek trpí. Dochází u nich k zánětu sliznice tenkého střeva. Živiny se těžce střebávají a zůstávají nestrávené ve střevě. Pacient ztrácí hmotnost, trpí průjmy, dávením, nechutenstvím a únavou. U dětí dochází k poruchám růstu. „Vážnými komplikacemi jsou nádorová onemocnění, ale i neplodnost. Je proto velmi důležité, aby pacienti od stanovení diagnózy důsledně a celoživotně dietu dodržovali,“ vysvětluje Pavel Horák, ředitel VZP

Anketa

Znáte někoho ve svém okolí, kdo musí kvůli nemoci držet dietu?

VZP rozběhla od 1. července 2008 v Jihomoravském kraji také ojedinělý screening, jehož cílem je odhalit dosud nepoznanou celiakii u dětí ale i dospělých. Do projektu budou začleněni i rodinní příslušníci pacientů s celiakií, kteří zatím nemají typické příznaky. „Pokud se celiakie včas neodhalí, stojí léčení pacienta z veřejného zdravotního pojištění mnohonásobně více,“ říká šéf VZP Pavel Horák.

Na screeningu celiakie se podílejí tři kliniky Fakultní nemocnice Brno ve spolupráci s praktickými lékaři pro děti a dorost a pro dospělé v Jihomoravském kraji. VZP na tento pilotní projekt vyčlenila 1 milion korun.

Měl by stát a zdravotní pojišťovny podle vás více přispívat na léčbu celiakie?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+146
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 7. 2008 11:36, Ko21

naprosto souhlasím!!!!

Reagovat

 

+24
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 14. 07. 2008 10:58)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 8. 2008 12:04, Helena

Zdravím i já se chci připojit k diskuzi,jsem v plném invalidním důchodě a ma celiakii již 8 roků .Zjistily mi ji později až na stáří.Je pravda,že peněz na tuto dietu musím dobře střádat abych vyšla z důchodu!Je potřeba,aby se spojily všichni lidé z touto nemocí a napsaly naši vládě,at jim ona přispěje ze svých peněz ,které si dávají na víc,na přilepšenou.Nám jde oto abychom byly zdraví a mohly si užívat klidného stáří a děti byly do budoucna zdravé!Nevím proč stát neudělá vyjímku at už při přizpívání peněz pro nemocné touto nemocí,nebo výrobci udělaly slevy pro tyto nemocné lidi.Hela .S.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (29 komentářů)

25. 8. 2014 | 10:56 | Monika Sivá

O dodržovaní diéty je možné sa dohadovať. K upraveniu celiakie može dojsť počas hormonálnych zmien (puberta, tehotenstvo, klimakterium), v ktorých dochádza k regulácii tvorby bielkovín v našom tele. Može sa "akútna forma"...více

13. 9. 2012 | 21:50 | Robinsonka

Pokud jste pojištěnci VZP a máte děti ve věku do 19 let včetně s diagnózou celiakie tak můžete teď čerpat příspěvek z programu Bezlepková dieta od VZP. VZP těmto svým klientům přispívá na nákup potravin bez lepku až 3 600...více

28. 2. 2010 | 15:26 | katje

Dobrý den všem, výborné příspěvky, dávají mi pocit že v tom nejsem sama.. moje rodina si bohužel pořád myslí že jako dietařim abych náhodou neztloustla no všem vysvětlit o čem to je, to dá ale práci.. Nejvíce mě zaujal...více

21. 1. 2010 | 20:51 | Jana Sovadinová

Hezký večer milí celiaci!!BLP držím 6 let po jedné návštěvě kartářky a absolvování všech vyšetření,jako samoživitelku,zvyklou celý život šetřit,to byla docela podpásovka od života.První BLP chléb,který stál 99kč jsem platila...více

8. 1. 2010 | 14:16 | DAGMAR

Dobrý den i já se k vám připojím,nebot mám dceru na přísné bezlepkové dietě.Všude se píše že celiaka vyjde ročně léčená dieta na 36 000 kč /tj.3000 kč měsíčně/...tak proč teda stát nepřispívá těmto nemocným???Platíme si...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK