Z čeho žijí praktičtí lékaři

Eva Sovová | rubrika: Když se řekne | 10. 6. 2008 | 35 komentářů
Když se mluví o nízkých platech lékařů, často se zapomíná rozlišovat, jak si jednotliví lékaři vydělávají. Třeba praktický lékař žije především z paušálních plateb za pacienty, které má v kartotéce. Ty dostává bez ohledu na to, kolik pacientů skutečně ošetří.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 6. 2008 17:23, Jaromír Adámek

Taky jsem si nechal poslyt výpis od své zdravotní pojišťovny. Jsem zjistil, že i s jednou operací, jsem jim na zálohách zaplatil asi stejně, kolik jsem péče vyžádal. Je vidět, že u nás je zdravotní péče levná, a to je dobře.


Jinak já se právě zapoměl zaregistrovat k lékaři, a ten pak řekl někomu v rodině, že díky tomu nedostal právě ty měsíční poplatky, o kterých se v článku píše, no ale na výpisu byly, takže kecal, a asi čekal "všimné" do kapsy. To mě docela zarazilo, navíc je daný lékař, tedy lékařká má bývalá sousedka, aspoň je vidět, že občas pěkně kecají.


Navíc nevidím důvod, proč se nepodívat, co opravdu odešlo z mého účtu, a jestli někomu nesloužím jen jako "mrtvá duše" k tomu, aby si ze mě dělal virtuálně nemocného a účtoval na mě neprovedené výkony...


Je to dobrá kontrola, kterou dávají zdravotní pojištovny do rukou běžným lidem, aby odhalili nepoctivé doktory.


Navíc si tak člověk aspoň uvědomí, co kolik stojí, a že ty peníze za zdravotní pojištění nejdou někde "do kanálu" ale mají smysl...

+84
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 35 komentářů)

4. 10. 2020 19:36

Citace - Tono Ziga / 27.09.2011 18:54

Úhrada péče podle zákona č.48/1997 Sb.
Ordinace praktického lékaře IČP IČZ 72,50 Kč Pracoviště praktického lékaře IČP IČZ 8,70 Kč Celkem za měsíc 81,20 Kč Při cca 1000 pacientech 81200,- Kč
Úkony účtované samostatně !!! Co máte proti lékaři v nemocnici, když „obvoďák“ aniž hne prstem….
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 6. 2020 16:57 | Maroš

leda tak ve snu, kapitační platba je v rozmezi 47 - 55Kč
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 6. 2020 15:36 | Maroš

jó, poplatky odešli, ale lékaři, u kterého jste registrován.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 10. 2019 22:47 | Pátková Milena

Sorry, pani Eva Sovová je již několik let mrtvá.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 8. 2018 12:33 | Luboš Beneš

Maximální kapitační platba může být 53-55 korun
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 5. 2018 10:39 | Flasak

Článek je cca 10 let starý - chtělo by to aktualizaci.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 1. 2018 12:00 | Miloš

Za vedení pacienta v kertotéce bere lékař každý měsíc 75 Kč a ne 45Kč .Máte velmi špatné informace.Doufám že opravíte článek o úhradách pojišťoven praktickým lékařům.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 1. 2018 17:56 | Stano

Na to že jsou praktičtí lékaři zaměstnání na 20 až ,25hod, týdně ,z toho odpolední hodiny mají pouze pro pozvané,tak j tak si mohou žít v blahobytu o kterém se nám ani jsou nespokojeni
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 12. 2016 13:16 | z-room

To já jsem zjistil, že moje praktická zvěrolékařka si měsíčně účtuje 2 kapitační poplatky. Jeden je 70,20 Kč a druhý 4,05 Kč. To už jsem vůbec nepochopil za co!!! Vůbec k ní nechodím a účtuje si to už 2 roky. Dobrý byznys.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 7. 2016 17:58 | Kačka

Marodím,byla jsem na ortopedické operaci,v lázních a nikdo s pacientů tam neslyšel o placení lístku na peníze,který vám váš obvodní lékař vypíše.Nikde ani v nemocnici kde mě operovali,ani v lázních p mě peníze nechtěli,ale mému obvoďákovi každý měsíc musím dat 40 kč za tento lístek.Na můj dotaz proč to platím,když to neni poviné,mě řekl,že tam nemusím být a že to vymyslela jiná lékařka,která už je dávno v důchodě a která přitom tyto peníze nikdy po pacientech nechtěla.Vím,že to sice neni moc peněz,ale při denní nemocenské 244 kč a po dobu už 6 měsíců je to dost.To je přitom p.doktor ve své budově,kde má lékárnu,dětské oddělení,maserku a pořád neni dost peněz.Co dělat?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 7. 2016 20:35 | Ondřej Severa

Dobrý den,byl jsem v Liberecké nemocnici,kde mi diagnostikovali schizofrenií,kterou si osobně nepripoustim.hlasy,myslenky,sc hizuobčas mám,ale vznik oné zajímavé nemoci vyčitam jiným firmám,ktere spolupracují s lékaři a chtějí,abych měl pocit viny a otevírají mi zdravotní karty cizích nemocných pacientů.je to vydírání s důsledkem blaženosti oné zvazene osoby.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 2. 2016 14:53 | standa

Lékaři by měl dostávat peníze od pojišťoven jen pouze za dobře a přesně odvedenou práci vůči pacientům, přesně podle tabulek ve stejně výši v jakémkoliv zdravotnickém zařízení mimo pohotovostních služeb, kde by měl být např.příplatek 50 procent, peníze ze zdravotnických pojišťoven jsou vypláceny zbytečně, neúčelně, ne ekonomicky správně, spíše je to právnicky zcela neoprávněné
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 2. 2016 14:45 | standa

Nechápu za co lékařům je zbytečně proplácen nějaký kapitační příspěvek, většina lidí k nim stejně nechodí, jsou pouze registrování, jsou to zbytečně vyhozené peníze když lékaře potřebujete, tak je na dovolené v zahraničí, na horách atd., to se to žije když na účtě "přistávají" peníze jen tak za nic
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 1. 2015 13:36 | Hit

V článku není napsáno, že při registraci např. těch 1500 pacientů,pojišťovny využívají regulaci. Takže při použití degresivního koeficientu se dostanete na částu jako při registraci těch 1100 pacientů.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 10. 2012 6:42 | Robinsonka

Víte jak je to s vykazováním lékářské péče lékařem pojišťovně? Pokud vás zajímá, jak je to konkrétně s vykazování telefonických konzultací s lékařem, přečtěte si na stránkách VZP Otázku týdne: http://www.vzp.cz/otazky-a-odpovedi/otazky-tydne/310/uhrada-za-telefonicky-kontakt
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 3. 2012 22:33 | stanka34

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat: Je to normální, aby lékař, který mě ošetří a vezme regulační poplatek 30kč, zjistí-že jsem práce neschopná, jeho zdravotní sestra vystaví nemocenský lístek a za ten musím zaplatit dalších 30kč a při dalším vystavení prodloužení nebo ukončení(administraci s vypsáním dokladu o pracovní neschopnosti)mám mimo kontrolu-za kterou zaplatím regulační poplatek 30,-kč - platit i za administraci formulářů další peníze??? Děkuji za odpověď Stanka
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 1. 2012 10:36 | Marie Novotná

Byla jsem u svého obvodního lékaře s bolestí páteře. Kromě poplatku 30-,Kč po mě vyžadoval ještě 5,-Kč za aplikaci injekce, kterých mám celkem naordinováno 5. (každý den jednu.)Nikde v placených úkonech jsem tuto položku za aplikaci injekce nenašla. Je to placený úkon a postupoval lékař dle vyhlášek?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 9. 2011 18:54 | Tono Ziga

Úhrada péče podle zákona č.48/1997 Sb.
Ordinace praktického lékaře IČP IČZ 72,50 Kč Pracoviště praktického lékaře IČP IČZ 8,70 Kč Celkem za měsíc 81,20 Kč Při cca 1000 pacientech 81200,- Kč
Úkony účtované samostatně !!! Co máte proti lékaři v nemocnici, když „obvoďák“ aniž hne prstem….
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 5. 2011 13:26 | Daniela

Mela jsem uraz na ruce.Mám 7stehu na prstu a ted chodim ke svemu lekari na vyndavani stehu.Kazdy druhy den mi vynda 2 stehy.Po kazde musim zaplatit 30,-Je toto normalni,nebo si lekar dela legraci a stehy si setri,abych vice platila?
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 1. 2011 12:58 | Josef

Dobrý den! Odstěhoval jsem se do teritoria malého příhraničního městečka, kde působí ca 6 praktiků. Kamarád mi doporučil lékaře a ten mne bez řečí zaregistroval. Zdůrazňuji, že se lékařů nebojím, ale že bych rád vysedával u nich v čekárně, to ani omylem. První choroba si vyžádala antibiotika a přestože z karty trčí alergie na urč. léčebnou látku, lékař se do mne "trefí" lékem právě s touto látkou. Přijdu na to náhodně, kdy se v noci budím, dusím se a jsem celý zarudlý. Čtu příbalový letáček, a tam je skutečně tato látka uvedena. Důvěřujte svému lékaři. Po 25 letech alergie na tuto látku se do mne takto trefí. U tak pozorného lékaře nebudu a jdu k jinému. Ten se při registraci výslovně ptá na alergie a jak se projevují. Je to dobré, říkám si... V rámci předoperačního vyšetření zjišťuji, že musím lékaře opakovaně orientovat v kalendáři a důsledky použití některých léků (např. prostředek s obsahem železa braný před autotransfuzí způsobí tmavou, nezvykle páchnoucí stolici) a jiné maličkosti. Po návratu z nemocnice stojím přede dveřmi ordinace a požaduji píchnutí injekce, kterou jsem byl vybaven při propuštění (sám si injekci prostě nepíchnu). Odcházím ode dveří neobsloužený, injekci ukládám do kontejneru, aby nebylo možné ji zneužít. U tohoto lékaře s tak nevycepovanou sestrou také nebudu a jdu se podívat k dalšímu lékaři. Pozoruji cvrkot v čekárně, kde dostat se do péče sestry je učiněný zázrak a dostat se k lékaři je asi nirvána. Odcházím z čekárny a přesouvám se k další lékařce. Tak je známá tím, že ošetřuje jenom "lepší"lidi, tzn. maloměšťáckou honoraci. A propos, jednu lékařku míjím bez povšimnutí. Ta si vodí svoje psíky do ordinace a je to tatáž zatloustlá paní, co se s jorkšírem v náručí prochází po prodejně potravin... Registrace u lékařky pro lepší lidi proběhla polohumorně (jsem přecejenom právnicky graduovaný občan) a půl roku jsme se neviděli. Půl roku inkasuje kapitační platby od zdr. pojišťovny a když jí předávám tiskopisy, které úřad poslal na moji adresu s požadavkem na předání PL, tak ode mne opakovaně a velmi nevybíravě vyžaduje regulační poplatek 30,- Kč... Oponuji, že k žádnému klinickému vyšetření nedošlo. Ale proč ne, jsem přece u ní v čekárně pečený/vařený... Poplatek nehradím a kontaktuji svého lékaře, který je sice zavalený pacienty, ale kde jednak nehrozí, že by mi indikoval nesprávný lék, a druhak, nebude zde docházet k takovýmto faux pas. Ono živit nafrněnou sestru (obhroublé a imperinentní 20leté děvče), živit luxusní vozidlo německé provenience s pořizovacími náklady nad 1,5 mil. Kč, a jaké má asi provozní náklady... To je opravu nutné, aby pacient, pokud na podlaze našlapal, aby po sobě i uklidil?! Znám lékaře, před kterými aby chodil v předklonu, znám sestry, ty ulítané děvčice, bez kterých se pacient ani nevysmrká... ale jsou žel mnohé případy, viz., které na tomto staví, ale vůbec si úctu ani nezaslouží. Zdravím všechny a buďte dlouho fyzicky fit
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Jansta

lobbista a podnikatel

Aleš Řebíček

exministr a podnikatel, Slavia Praha

Miroslav Jansta
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 3 duelů
×
Aleš Řebíček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services