Z čeho žijí praktičtí lékaři

Eva Sovová | rubrika: Když se řekne | 10. 6. 2008 | 35 komentářů
Když se mluví o nízkých platech lékařů, často se zapomíná rozlišovat, jak si jednotliví lékaři vydělávají. Třeba praktický lékař žije především z paušálních plateb za pacienty, které má v kartotéce. Ty dostává bez ohledu na to, kolik pacientů skutečně ošetří.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 6. 2008 17:23, Jaromír Adámek

Taky jsem si nechal poslyt výpis od své zdravotní pojišťovny. Jsem zjistil, že i s jednou operací, jsem jim na zálohách zaplatil asi stejně, kolik jsem péče vyžádal. Je vidět, že u nás je zdravotní péče levná, a to je dobře.


Jinak já se právě zapoměl zaregistrovat k lékaři, a ten pak řekl někomu v rodině, že díky tomu nedostal právě ty měsíční poplatky, o kterých se v článku píše, no ale na výpisu byly, takže kecal, a asi čekal "všimné" do kapsy. To mě docela zarazilo, navíc je daný lékař, tedy lékařká má bývalá sousedka, aspoň je vidět, že občas pěkně kecají.


Navíc nevidím důvod, proč se nepodívat, co opravdu odešlo z mého účtu, a jestli někomu nesloužím jen jako "mrtvá duše" k tomu, aby si ze mě dělal virtuálně nemocného a účtoval na mě neprovedené výkony...


Je to dobrá kontrola, kterou dávají zdravotní pojištovny do rukou běžným lidem, aby odhalili nepoctivé doktory.


Navíc si tak člověk aspoň uvědomí, co kolik stojí, a že ty peníze za zdravotní pojištění nejdou někde "do kanálu" ale mají smysl...

+84
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 35 komentářů)

29. 12. 2010 2:05 | Vladimir

nevadi mi tech 30 korun ale mrzí mne jednání praktickych doktorů neříkam vsech . ale co jsem se setkal tak si myslim že to co jim cpe pojištovna není fer vůči doktrům kterí operuji .
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 12. 2010 2:01 | Vladimir

ano souhlasim s tebou ale proč na mistech praktických lékřů sedí důchodci ? na to je dnoduchá odpověd hrabou protože by ty peníze v důchodu neměli. Víš to je bolest naseho statu Všude preferuje důchodce a to tento stat zabíjí : Jsem elekromechanik a mam dva vyuční listy , je mi 55 a nevztahuji se na mne maturity a ted pozor , dvaceti letý floutek který nema pid praxe a 67 letý důchodce , ani jeden nema kvalifikaci v mem oboru , ale oba rozhoduji za mne a prikazuji co mam jak delat . To je katastrofa tohoto statu . Tobě přeji hodně stěstí
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 11. 2009 22:22 | Jana

Moji prarodiče také na tom nebyli finančně nijak dobře, a přesto moje máma vystudovala VŠ.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 5. 2009 8:10 | Karel

Takové spekulace , jestli si doktor nechá 30 Kč v šuplíku nebo ne jsou urážející. Je to jedna z mála skupin v republice, která všechny příjmy zdaňuje poctivě. Stavěl jsem barák vim o čem mluvím. Všechny řemesla nejradši jedou bez papíru, berou desátky i dvacátky od dodavatelů stavebního materiálu. Potom se nedivím, že stavby jsou tak drahé. Pokrývač za 14 dní práce /pracoval sám/ 40 000,-Kč a na slevách od Tondachu 15%/tj .z částky materiálu za 200000Kč To se má celkem jak doktor , který jenom 8 let studoval navíc a 15 letech šurování v nemocnici a následně atestacích , odkoupení ordinace a starání se o šílenou agendu. Pokud vezmu lékaře v nemocnici - nástupní plat je 15 000,- Kč Jen pro uplnost. Ty platy co se uvádí v tisku - jsou platy s přesčasama to je v nemocnici cca 70-120 hodin navíc. mimo pracovní dobu. Přeju všem lékařům ať se dostanou na na západ , kde dostanou adekvátní ohodnocení. Staneme se největšími exportéry vzdělaných lidí.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 2. 2009 12:35 | Ašri

Teda zajímavý článek, zajímavé komentáře. Jako končící studentka medicíny bych přála všem, kteří umí jen a jen nadávat a závidět, zkusit projít 6 lety naprostého odříkání a touhou být za to vše nějak odměněn, pak skočit do reality a zjistit, jak ta léta dřiny a finanční závislosti na kapesném od rodičů, jak jsou odměněna. Je to tristní, vy se snažíte, učíte, máte nervy, protože nechcete a ani si moc nemůžete dovolit být neschopný , chcete léčit a pomáhat a ... Ted, když si vybírám povolání a uvažuji o kariéře praktika a čtu všechny ty útočné články, je mi z toho nanic. Cesta k atestaci je hodnocena minimem, v rodině nikdo lékař není a tudíž nemám po kom ''dědit'' ordinaci, takže kariéra začne dluhem na půjčku na flek, nemám nikde protekci a to je teprve oříšek, holt patřím mezi nevyvolené. Neříkám, že maji všichni nad hlavou svatozář, korupce a úplatkářství jsou všude, ale než začnete globálně kritizovat a volat za snížení platů lékařům, raději si to pořádně rozmyslete. Vy, kdybyste jím byli a zažily to, mluvili byste jinak. Praktik, pokud je fér a záleží mu na lidech, je nepostradatelný a stejně jako kvalitní učitel, nedocenitelný. Jako málo lidí konají dobro lidem, kteří to nedokáží pochopit a ani si to nezaslouží. Dobrých praktiků je málo a v tomto systému ani není divu. Kdyby brali na soudním, o výběru povolání neváhám, tam aspon nikdo nekritizuje... Mejte se zdravě
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 7. 2008 9:09 | Pedro

S těma financema nemůžu než souhlasit. Je to, stejně jako plno dalších věcí, o penězích. Ale s tím, že se studuje líp lidem, kteří bydlí ve městě rozhodně nesouhlasim. Zvlášť, pokud se bavíme o studiu na VŠ. Náklady na život ve městě jsou ve srovnání s venkovem úplně nekde jinde (i když beru v úvahu dopravu). Kromě toho existuje internet, který je dnes dostupný na většině území, takže přístup k informacím existuje. Studuji, mohu srovnávat ;-)
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 6. 2008 8:36 | Ararat

Přístup ke vzdělání, no ty finance na to jsou rozhodující; dobře se studuje lidem, kteří bydlí ve v městech, kde příslušné školy jsou, ale ti ostatní to mají mnohem těžší = finančně, časově, možnostně, ....

Citace / 10.06.2008 22:23

Pardon Bruno, ale nikdo nikomu nebrání ve vzdělávání, leda nedostatek dostatek financí. A politici za to taky nemůžou ( ale jejich platy mě štvou taky, politiků ).
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 6. 2008 22:23

Pardon Bruno, ale nikdo nikomu nebrání ve vzdělávání, leda nedostatek dostatek financí. A politici za to taky nemůžou ( ale jejich platy mě štvou taky, politiků ).
+32
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 6. 2008 20:22 | bruna

je hezké,že si lékaři polepšily o další nemalé tisíce na regulačních poplatcích,když na druhé straně jsou tisíse a ttisíce lidí vydělávajících podprůměrnou mzdu 7 nebo 8 000, a své nemoce řeší vybíráním dovolené nebo přecházením nemoci. to je všechno hrozně špatě,tak to bejt přece nemůže-to je příšerná zlodějina ze strany našich politiků.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 6. 2008 17:31 | Roman

Omlouvám se, jsem nepozora nepozorný ;-) Teď jsem se díval, jsem u VZP ČR a pojišťovna loni platila mé obvodní lékařce 34,20 Kč za měsíc. Nějak jsem si to vztáhnul na všechny pojišťovny, že je to standardní platba všech.
+23
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 6. 2008 17:23 | Jaromír Adámek

Taky jsem si nechal poslyt výpis od své zdravotní pojišťovny. Jsem zjistil, že i s jednou operací, jsem jim na zálohách zaplatil asi stejně, kolik jsem péče vyžádal. Je vidět, že u nás je zdravotní péče levná, a to je dobře.

Jinak já se právě zapoměl zaregistrovat k lékaři, a ten pak řekl někomu v rodině, že díky tomu nedostal právě ty měsíční poplatky, o kterých se v článku píše, no ale na výpisu byly, takže kecal, a asi čekal "všimné" do kapsy. To mě docela zarazilo, navíc je daný lékař, tedy lékařká má bývalá sousedka, aspoň je vidět, že občas pěkně kecají.

Navíc nevidím důvod, proč se nepodívat, co opravdu odešlo z mého účtu, a jestli někomu nesloužím jen jako "mrtvá duše" k tomu, aby si ze mě dělal virtuálně nemocného a účtoval na mě neprovedené výkony...

Je to dobrá kontrola, kterou dávají zdravotní pojištovny do rukou běžným lidem, aby odhalili nepoctivé doktory.

Navíc si tak člověk aspoň uvědomí, co kolik stojí, a že ty peníze za zdravotní pojištění nejdou někde "do kanálu" ale mají smysl...
+84
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 6. 2008 15:29 | Andy

Romane, kdybyste četl článek pozorněji, tak uvidíte, že ten paušál není nějakých 30 korun, ale 42 a u některých pojišťoven i více než padesát korun na pacienta. :-)
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 6. 2008 15:22 | Roman

Taky si už asi 5 let nechávám posílat pravidelně každý rok přehled o úhradách za zdravotní péči, či jak se to přesně jmenuje. Jenom si ale nejsem jistý, jestli praktický lékař opravdu "žije" především z těch paušálních plateb za registrované pacienty. To je nějakých 30 Kč měsíčně, z toho platí ještě sestru, vybavení, nájem, a různé jiné režijní výdaje. Řekl bych, že to není většina jeho příjmů.
+33
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 6. 2008 14:01 | Ifx

no honem ty parchanty zkontrolovat. Meli by by byt stastni ze nas muzou lecit ... co by si bez tech nasich nemoci pocali ... tak jakypak zisk. Nonejlepsi by bylo kdyby vam tu svoji vyplatu jeste chodili kazdy mesic ukazovat, jestli je v poradku a rict jak moc se stydi ze vubec neco berou, ne?
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 6. 2008 10:08 | Mirek

Tak na vykaz o zdravotní péči za rok 2008 jsem už teď velmi zvědav .Nechávám si ho posílat už hezkých pár let a zatím, až na jednu výjímku , to bylo vždy v pořádku . Včera jsem byl u dvou lékařů v nemocnici .Lísteček z automatu na platbu je zpracován velmi dobře .Má dvě stejné části - jedna je pro doktora ,jedna jako doklad pro mně. Sestra tam jen bouchla razítko a dopsala rodné číslo a administrativa byla hotová .Pro vystavení PN jsem ale musel ke svému závodnímu lékaři a tam skončily peníze v šuplíku .Nedělám si iluze že je jako příjem ordinace přizná ,ale o to víc jsem zvědav na ten přehled .... A třeba mně překvapí .
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jitka Hurábová

podnikatelka, LD Seating

Matěj Hollan

aktivista

Jitka Hurábová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Matěj Hollan
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services