Dětí v Česku přibývá. Pro druhé dítě se nyní rozhodují zpravidla ženy narozené v roce 1976. První dítě se nejčastěji rodí matkám narozeným v roce 1979. Přibývá tak i klientů zdravotních pojišťoven. Ty na nich ale v prvních letech výrazně prodělávají. Za novorozence platí zdravotní pojištění stát. Letos to dělá měsíčně 677 korun. Zdravotní péče o novorozence a batolata ale stojí několikrát více.
"Náklady sledujeme v pětiletém období. Z veřejného zdravotního pojištění se čerpá v průměru na jednoho pojištěnce do pěti let věku měsíčně 1 086 korun. U dětí do tří let jsou tyto náklady ještě výrazně vyšší, protože jejich vývoj je třeba sledovat řadou preventivních prohlídek a procházejí rovněž sérií očkování," říká Jana Chaloupková z Všeobecné zdravotní pojišťovny.
I když nejmenší děti do pěti let věku ukrajují z veřejného zdravotního pojištění o 500 korun víc, než přispívá stát, všechny zdravotní pojišťovny se snaží o to, aby zůstaly i nadále jejich klietny a nebo je získaly. Příjmy a náklady na péči se vyrovnají po pátém roku dítěte, kdy zdravotní pojišťovnu stojí měsíčně v průměru 604 koruny.
Novorozeně se stává pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna matka v den jeho narození. "Změnu zdravotní pojišťovny dítěte může jeho zákonný zástupce provést až po přidělení rodného čísla dítěte, a to k prvnímu dni nejbližšího čtvrtletí," upozorňuje Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.
"V prvním možném termínu se ale k přeregistraci dítěte k jiné pojišťovně rozhodují rodiče jen zcela výjimečně," říká mluvčí Josef Křivánek z Hutnické pojišťovny, které letos přibylo 2600 novorozených klientů. "Letos rodiče přehlásili jen 59 novorozenců a našimi klienty zůstalo 9 022 narozených dětí," potvrzuje mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková. "V případě naší pojišťovny se tak děje zhruba ve třech procentech případů," říká Miroslav Kaiser z České národní zdravotní pojišťovny (ČNZP), které od ledna do konce července přibylo 2430 narozených klientů.
Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny se rodiče rozhodnou přehlásit své dítě k jiné zdravotní pojišťovně většinou až po dosažení prvního roku jeho života. „V posledních dvou letech se u nás narodilo přes 200 tisíc dětí, do dvou let jejich věku bylo přeregistrováno k jiné pojišťovně přes 8 000 dětí, to je přibližně každé dvacáté páté dítě. Zdravotní pojišťovny proto vymýšlejí jednak programy, kterými se snaží přesvědčit rodiče, aby své dítě nepřeváděly jinam. Vznikají ale i takové nabídky, pro které stojí za to pojišťovnu třeba i změnit.
"Pro děti máme řadu preventivních programů, například příspěvky na očkování, zubní rovnátka, a především hned po narození je dítě možné zaregistrovat do programu Bonus Plus. Dítě tak od narození získává body, které v průběhu jeho života mohou rodiče či zákonní zástupci využívat pro úhradu nejrůznějších produktů a aktivit, které podporují zdravý vývoj dítěte," přibližuje Miroslav Kaiser z ČNZP.
Hutnická zaměstnanecká pojišťovna přispívá podle mluvčího Josefa Křivánka na vitamíny a další produkty až do výše 1500 korun. Zaměřuje se také na léčebný tělocvik a organizované plavání pro děti do šesti let z mateřských školek, přispívá na školky v přírodě a dokonce na preventivní pobyty v solné jeskyni. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra třeba dává na plavání batolat pětistovkou a tisícikorunou přispívá na preventivní očkování, které není plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. U VZP mohou chronicky nemocné děti získat zase ozdravný pobyt u moře a děti s celiakií od letošního roku příspěvek na bezlepkovou dietu.
Počty malých pojištěnců, kteří se stali ve 2. čtvrtletí letošního roku klienty zdravotních pojišťoven, naznačují, že baby boom v Česku nejspíš pokračuje. Za 2. čtvrtletí letošního roku přivítala jen Všeobecná zdravotní pojišťovna celkem 31 034 novorozenců a nyní v srpnu již eviduje více než 40 tisíc nejmenších klientů.
Sdílejte článek, než ho smažem