Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Když lékař neléčí: Jak se nechat odškodnit?

Chybovat je lidské. Pokud ale udělá chybu lékař, může to být pochybení tak zásadního rázu, že místo na odpuštění, myslíte v první řadě na odškodnění. Jak postupovat, když vám doktor místo pomoci spíš uškodí? Poradíme.

Na doporučení lékaře podstoupíte operaci kolene. Doufáte, že pomůže od bolesti a problémů s chůzí. Jenže koleno měsíc od operace stále bolí. Řešení ošetřujícího lékaře? Radí čekat. Že se všechno srovná. A předepíše léky proti bolesti. „Klient snášel útrapy několik měsíců, nakonec se rozhodl navštívit jiného lékaře. Po vyšetření se dozvěděl, že kloub je špatně nasazený a že se musí provést další operace. Nový lékař provedl operaci, po které již mohl klient konečně bezbolestně chodit,“ popisuje právník Petr Novák jeden z případů, který jeho společnost Vaše nároky.cz aktuálně řeší u soudu.

Anketa

Máte pocit, že vás někdy poškodil doktor?

A nejde o případ jediný. Zanedbaná pooperační péče, která vede k další operaci a vleklým potížím, nebo špatně stanovená diagnóza, nejsou zvlášť výjimečné. Přesto není podle právníka Petra Nováka vymáhání škody po lékařích příliš obvyklé. „I když je v posledních letech vidět vzrůstající tendence, mnoho lidí stále odškodnění za chybu lékaře nežádá. Často mají pocit, že postavit se proti lékaři nebo zdravotnickému zařízení není správné,“ uvádí.

Co dělat, když se ocitnete v podobné situaci?

Vyžádejte si záznamy. Máte na ně právo

Pokud si myslíte, že péče, kterou vám lékař věnoval, byla nedostatečná nebo vám dokonce uškodila, měli byste si to ze všeho nejdřív zkusit ověřit. Zeptejte se proto na názor dalšího odborníka. „V případě, kdy má pacient podezření na zanedbání lékařské péče, je nezbytné vyžádat si kompletní zdravotní dokumentaci a s ní navštívit jiného lékaře. Ten může stav pacienta i správnost postupu nezávisle odhadnout a zhodnotit, jestli skutečně došlo k pochybení, případně v jakém rozsahu,“ vysvětluje právník.

Na přístup ke své zdravotní dokumentaci, ale i pořízení kopie, máte jako pacient právo. Podle advokáta Nováka důvod pro odmítnutí přístupu prakticky neexistuje. „Pokud lékař či zdravotní zařízení odmítá i po opakované urgenci vydat pacientovi jeho lékařskou dokumentaci, bude se pacient se stížností muset obrátit na Českou lékařskou komoru,“ doplňuje.

Tip!

Miřte na komoru

Nezávisle na vymáhání škody se můžete se stížností na postup lékaře obrátit také na Českou lékařskou komoru, která, pokud vám dá za pravdu, může lékaře sankciovat.

Nemusí jít přitom pouze o odborné chyby. Podle mluvčího Michala Sojky, řeší  Česká lékařská komora ročně zhruba tisícovku stížností, jejich větší část se týká chyb v komunikaci a neetického přístupu lékařů.

Jste v právu. Kam se obrátit

Pokud nový lékař vaše podezření potvrdí, můžete podniknout další kroky. Ty ale nemusí nutně vést přímo k soudu. S lékařem nebo nemocnicí se můžete zkusit jednoduše dohodnout. „Jedním ze způsobů, jak celou věc řešit, je mimosoudní vyrovnání. V takovém případě doporučujeme vylíčit rozhodné skutečnosti a odůvodnit rozsah a výši požadovaného odškodění,“ radí Petr Novák, právník portálu Vaše nároky.cz

Jenže v praxi se bez soudu obejdete jen málokdy. „Mimosoudně se podaří vyřešit zhruba pět procent případů. V drtivé většině případů týkajících se odškodnění za pochybení lékaře, které naše společnost převzala k řešení, jsme byli nuceni podat žalobu“ uvádí Novák.

K soudu v první řadě s posudkem

Když se s lékařem nebo nemocnicí nedohodnete, nezbude než se obrátit na soud. V takovém případě se ale neobejdete bez znaleckého posudku. „Pro určení, zda daný lékař opravdu postupoval non lege artis, tedy zanedbal odbornou péči, bude pro účely vymáhání náhrady škody v soudním řízení nezbytné vyhotovení odborného znaleckého posudku,“ popisuje postup právník Petr Novák.

Hrajte na jistotu

Příjem nahrazený zaměstnavatelem – fajn, invalidní důchod – je hezké, že máme nějaké jistoty. Ale co si budeme povídat, člověk by měl hrát na jistotu, zvlášť pokud na něm závisí někdo další. Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Počítejte s tím, že takový posudek něco stojí – běžně se ceny znaleckých posudků v oblasti lékařství pohybují okolo pěti až deseti tisíc korun.

Za co žádat odškodnění a kolik je času

Po lékaři nebo nemocnici můžete vedle bolestného a kompenzace za ztížené společenské uplatnění žádat také proplacení nákladů spojených s dalším léčením, které jste museli v souvislosti s pochybením lékaře podstoupit. Doložit je musíte příslušnými účty za léky a zdravotní pomůcky, nebo jízdenkami do zdravotnického zařízení.

„Poškozený může žádat také náhradu ušlého výdělku. V případě těžších následků, kdy se poškozený o sebe nemůže postarat sám, může žádat také náhradu mzdy pečující osoby,“ doplňuje advokát Petr Novák.  Jako doklad v takovém případě slouží výplatní páska, u osob samostatně výdělečně činných daňové přiznání.

Pozor si dejte na promlčecí lhůtu, která dělá tři roky a začíná běžet ve chvíli, kdy se dozvíte o „škodě“ a také o tom, kdo za ni odpovídá.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+33
Ano
Ne

Diskuze

20. 5. 2017 | 0:17 | Věra Simmonová

Jen nechápu, proč se bojíte zveřejnit jméno tohoto packala, abychom my ostatní věděly, komu se máme vyhnout. Nebo nám snad přejete stejný osud ? více

27. 3. 2017 | 23:46 | Jana

Prosim Vás o radu jak postupovat dál.- Dne 31.1.2017 jsem podstoupila plastickou operaci Facelift, spojenou s operací spodních víček na nejmenované klinice plastické chirurgie v Praze Po operaci jsem se probudila a měla...více

24. 3. 2017 | 15:43 | Marie

Muj meil,,,ak.jam@centrum.cz více

24. 3. 2017 | 15:40 | Marie

Podstoupila jsem operaci stitne zlazy,upozornovala jsel lekare,ze se hlasem zivim,jako operatorka,je I zaznam v lekarske zprave. Po operaci mam problemy s hlasivkami a nemohu jiz dle lekarky foneatricky sve povolani vykonavat....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK