Na doporučení lékaře podstoupíte operaci kolene. Doufáte, že pomůže od bolesti a problémů s chůzí. Jenže koleno měsíc od operace stále bolí. Řešení ošetřujícího lékaře? Radí čekat. Že se všechno srovná. A předepíše léky proti bolesti. „Klient snášel útrapy několik měsíců, nakonec se rozhodl navštívit jiného lékaře. Po vyšetření se dozvěděl, že kloub je špatně nasazený a že se musí provést další operace. Nový lékař provedl operaci, po které již mohl klient konečně bezbolestně chodit,“ popisuje právník Petr Novák jeden z případů, který jeho společnost Vaše nároky.cz aktuálně řeší u soudu.
A nejde o případ jediný. Zanedbaná pooperační péče, která vede k další operaci a vleklým potížím, nebo špatně stanovená diagnóza, nejsou zvlášť výjimečné. Přesto není podle právníka Petra Nováka vymáhání škody po lékařích příliš obvyklé. „I když je v posledních letech vidět vzrůstající tendence, mnoho lidí stále odškodnění za chybu lékaře nežádá. Často mají pocit, že postavit se proti lékaři nebo zdravotnickému zařízení není správné,“ uvádí.
Co dělat, když se ocitnete v podobné situaci?
Vyžádejte si záznamy. Máte na ně právo
Pokud si myslíte, že péče, kterou vám lékař věnoval, byla nedostatečná nebo vám dokonce uškodila, měli byste si to ze všeho nejdřív zkusit ověřit. Zeptejte se proto na názor dalšího odborníka. „V případě, kdy má pacient podezření na zanedbání lékařské péče, je nezbytné vyžádat si kompletní zdravotní dokumentaci a s ní navštívit jiného lékaře. Ten může stav pacienta i správnost postupu nezávisle odhadnout a zhodnotit, jestli skutečně došlo k pochybení, případně v jakém rozsahu,“ vysvětluje právník.
Na přístup ke své zdravotní dokumentaci, ale i pořízení kopie, máte jako pacient právo. Podle advokáta Nováka důvod pro odmítnutí přístupu prakticky neexistuje. „Pokud lékař či zdravotní zařízení odmítá i po opakované urgenci vydat pacientovi jeho lékařskou dokumentaci, bude se pacient se stížností muset obrátit na Českou lékařskou komoru,“ doplňuje.
Jste v právu. Kam se obrátit
Pokud nový lékař vaše podezření potvrdí, můžete podniknout další kroky. Ty ale nemusí nutně vést přímo k soudu. S lékařem nebo nemocnicí se můžete zkusit jednoduše dohodnout. „Jedním ze způsobů, jak celou věc řešit, je mimosoudní vyrovnání. V takovém případě doporučujeme vylíčit rozhodné skutečnosti a odůvodnit rozsah a výši požadovaného odškodění,“ radí Petr Novák, právník portálu Vaše nároky.cz
Jenže v praxi se bez soudu obejdete jen málokdy. „Mimosoudně se podaří vyřešit zhruba pět procent případů. V drtivé většině případů týkajících se odškodnění za pochybení lékaře, které naše společnost převzala k řešení, jsme byli nuceni podat žalobu“ uvádí Novák.
K soudu v první řadě s posudkem
Když se s lékařem nebo nemocnicí nedohodnete, nezbude než se obrátit na soud. V takovém případě se ale neobejdete bez znaleckého posudku. „Pro určení, zda daný lékař opravdu postupoval non lege artis, tedy zanedbal odbornou péči, bude pro účely vymáhání náhrady škody v soudním řízení nezbytné vyhotovení odborného znaleckého posudku,“ popisuje postup právník Petr Novák.
Počítejte s tím, že takový posudek něco stojí – běžně se ceny znaleckých posudků v oblasti lékařství pohybují okolo pěti až deseti tisíc korun.
Za co žádat odškodnění a kolik je času
Po lékaři nebo nemocnici můžete vedle bolestného a kompenzace za ztížené společenské uplatnění žádat také proplacení nákladů spojených s dalším léčením, které jste museli v souvislosti s pochybením lékaře podstoupit. Doložit je musíte příslušnými účty za léky a zdravotní pomůcky, nebo jízdenkami do zdravotnického zařízení.
„Poškozený může žádat také náhradu ušlého výdělku. V případě těžších následků, kdy se poškozený o sebe nemůže postarat sám, může žádat také náhradu mzdy pečující osoby,“ doplňuje advokát Petr Novák. Jako doklad v takovém případě slouží výplatní páska, u osob samostatně výdělečně činných daňové přiznání.
Pozor si dejte na promlčecí lhůtu, která dělá tři roky a začíná běžet ve chvíli, kdy se dozvíte o „škodě“ a také o tom, kdo za ni odpovídá.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
22. 2. 2020 7:58, Eva tobiášková
Před rokem mě pan doktor operoval koleno mám endoprotezu a pan doktor mi to špatně zacementoval mám uvolněný kloub mám jít na reoperaci mohu žádat odškodné když mám bolesti?je to už rok
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.