MBA: Co lidem přináší a mohli byste si ho dovolit i vy?

PR článek | rubrika: Publicistika | 10. 9. 2015
Studium MBA se stává stále oblíbenějším způsobem, jak nakopnout svůj business či získat zajímavější a lépe placené pracovní místo. Mezi nejvyhledávanější obory patří například Management a leadership nebo Finance a účetnictví. Kdo se na MBA může přihlásit, co to obnáší a jak se vám taková investice vrátí? Podívejte se.
MBA: Co lidem přináší a mohli byste si ho dovolit i vy?

Zkratka MBA znamená Master of Business Administration a jedná se o profesní manažerské vzdělání. Studium se výrazně zaměřuje na praxi a opírá se o nejnovější výzkumy a poznatky v jednotlivých oborech. Protože cílí na podnikatele, zaměstnance státní správy i členy středního a vyššího managementu, je tomu uzpůsobeno časově. Počítá s velkou časovou vytížeností svých studentů, a proto často pořádá přednášky a workshopy převážně o víkendech (nejčastěji v sobotu).

Co patří mezi nejdůležitější výhody studia MBA?

Samozřejmě záleží na tom, jakou školu si vyberete. Například Cambridge Business School, kterou její absolventi hodnotí v superlativech, co se týče přínosu pro profesní, ale i osobní život, si zakládá na:

  • špičkových profesionálech z praxe s dlouholetými zkušenostmi,
  • kvalitě výuky (potvrzené jak prestižními akreditacemi, tak členstvími v mezinárodních asociacích),
  • moderně řešené formě výuky (například efektivní e-learning) umožňující přizpůsobit studium na míru studentovi
  • a na dalších praktických výhodách, jako je možnost začít studium i uprostřed roku (celkově tři termíny pro zahájení studia: 1. března, 1. května a 20. října), široká nabídka programů, občerstvení na seminářích, slevové karty nebo také možnost získat studiem mezinárodní certifikát IES.

Kdo se může do programu MBA přihlásit?

Do jednoho z 11 MBA programů školy Cambridge Business School se můžete přihlásit, pokud máte ukončené vysokoškolské vzdělání minimálně bakalářského stupně, ukončené vzdělání v programu BBA, nebo prokazatelně doloženou dostatečnou praxi na manažerské či řídicí pozici.

Studium MBA tak může být skvělým krokem pro někoho, kdo bez vysokoškolského vzdělání dosáhl sice ucházejících kariérních výsledků, ale v současnosti stagnuje, pociťuje v některých oblastech potřebných pro praxi mezery anebo mu hrozí, že jej nahradí sice mladší a méně zkušený, ale vzdělanější kolega.

Přihlášení ke studiu je zdarma, není nutné absolvovat přijímací zkoušky a program trvá 1 rok.

O jakou investici se jedná?

Ceny za studium MBA se pohybují kolem 100 000 Kč za rok (tedy za celé studium). Cambridge Business School nabízí také slevy na studium, to vás tak může vyjít i na méně než 90 000 Kč bez DPH. Vyplatí se taková investice?

Podle výzkumů školy provedených mezi absolventy se jednoznačně vyplatí. Z absolventů (39 % žen, 61 % mužů, ve věku od 30 do 61 a více let) uvedlo 89 %, že jim studium na Cambridge Business School otevřelo zcela nové možnosti, 95 % z nich je jednoznačně přesvědčeno o přínosu jejich studia pro praxi i osobní život a 71 % v době průzkumu potvrdilo, že se jim investice do studia již vrátila. 76 % absolventů díky studiu MBA pokročilo na kariérním žebříčku či získalo lepší platové ohodnocení na své stávající pozici.

Pokud přepočteme zlevněnou cenu studia (bez DPH) na počet dnů v roce, jedná se o investici nižší než 246 Kč do vzdělání a kariéry denně. To možná není zcela zanedbatelná částka, mohli byste si za ni koupit třeba popcorn a pití v kině, tři kávy v americkém řetězci nebo burger v průměrné restauraci. Na rozdíl od těchto pochutin vám však vzdělání MBA zůstane na celý život a přínos pro vaši kariéru bude nevyčíslitelný.

Co nabízí MBA program Finance a účetnictví?

Podívejme se tedy na náplň studia konkrétněji. V oblíbeném programu Finance a účetnictví na Cambridge Business School studují manažeři, podnikatelé, finanční ředitelé i účetní, mimo jiné také proto, aby pomohli svým firmám zlepšit hospodářské výsledky. Skrze celkem 10 předmětů od plánování cash-flow až po risk management a mezinárodní finanční systém se seznamují jak s obecnými principy finančního řízení, tak s manažerským účetnictvím a daňovou oblastí. Velkou výhodou je, že studenti mohou s vyučujícími konzultovat své aktuální reálné situace ve firmě a i v samostatných úkolech pracují na tom, aby svou firmu a sebe posunuli dále.

A s jakými profesionály pracují na zlepšení svých teoretických znalostí i praktických dovedností? Vede je například Ing. Jiří Mach, Ph.D., specialista na finanční plánování a analýzy rizika, Ing. Michaela Krechovská, Ph.D., členka České asociace pro finanční řízení, Ing. Zdenka Voltánová, finanční kontrolorka u nadnárodní společnosti Loma Systems a další odborníci. Na kompletní seznam lektorů i další zajímavosti se můžete podívat na stránkách programu na Cambridge Business School. 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Zdražování, válka, nejistota. Firmy se připravují na horší časy

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Zdražování, válka, nejistota. Firmy se připravují na horší časy

Důsledky války a vysoká inflace začíná pociťovat většina českých firem. Téměř dvě třetiny malých a středních podniků se připravují na propad příjmů. Vyplývá to z průzkumu platformy... celý článek

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo, když ho dnes schválili senátoři. Například u osobních aut jde o úsporu v řádech... celý článek

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

17. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

Za každých deset let fyzicky náročné práce mají lidé odejít o rok dříve do důchodu. Na úlevu však oproti původnímu návrhu dosáhne mnohem méně lidí, což vadí odborům. Firmám se zase... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.