Úvěr ze stavebka: Jak na překlenovací úvěr?

Stavební spoření je znovu v kurzu. Roste počet lidí, kteří si u stavební spořitelny půjčují. A nejen těch, kteří si nejprve naspořili a teď si berou takzvaný řádný úvěr. Přibývá těch, kteří si berou úvěr překlenovací, ba přímo kvůli němu si stavební spoření zakládají. K čemu překlenovací úvěr je a jak funguje?
Úvěr ze stavebka: Jak na překlenovací úvěr?

Stavebním spořitelnám se letos daří, především pokud jde o úvěry. Podle makléřské společnosti Golem Finance od začátku roku rozpůjčovaly o jeden a půl miliardy korun víc než za stejné období v loňském roce. Bodují přitom hlavně v oblasti nezajištěných úvěrů – půjček, za které není potřeba ručit nemovitostí jako v případě hypotéky. Další nárůst klientů, kteří si budou chtít od stavební spořitelny půjčit, předpovídají odborníci také v souvislosti se změnami na hypotečním trhu. Česká národní banka totiž doporučila bankám poskytovat hypotéky maximálně do 90 procent hodnoty nemovitosti. Což jednoduše znamená, že zájemcům bez peněz už banka hypotéku nepřiklepne. Problém s nedostatkem vlastních úspor by tak mohli někteří klienti řešit právě pomocí úvěru ze stavebního spoření.

Pokud jde o úvěr ze stavebka, na výběr je tady ze dvou možností – řádného a překlenovacího úvěru. Záleží hlavně na tom, jestli už stavebko máte, nebo spořit teprve začnete.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Úvěr ze stavebka: Řádný, nebo překlenovací?

Na úvod se hodí připomenout, jak funguje samotné stavební spoření. Jde o spořicí produkt, který můžou nabízet pouze stavební spořitelny. Těch je v Česku pět: Českomoravská stavební spořitelna, Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny a Wüstnerot. S vybranou stavební spořitelnou uzavřete smlouvu, ve které si mimo jiné dohodnete takzvanou cílovou částku. Sumu, kterou chcete naspořit, respektive sumu, do jejíž výše vám stavební spořitelna později půjčí. Na svůj účet u stavební spořitelny pak měsíčně (čtvrtletně, ročně) posíláte libovolnou částku, kterou vám stavební spořitelna úročí. Na stavební spoření navíc finančně přispívá stát, takže každý rok můžete dosáhnout na určitou státní podporu. Konkrétně dostanete za každý načatý rok stavebního spoření deset procent z částky (maximálně ale z dvaceti tisíc), kterou do konce roku naspoříte.

V průběhu spoření pak máte možnost požádat stavební spořitelnu o úvěr – řádný nebo překlenovací. První varianta – řádný úvěr ze stavebního spoření – přichází v úvahu, jen když už nějaký čas spoříte. Pro přiklepnutí řádného úvěru je potřeba splnit následující podmínky: mít stavebko aspoň dva roky, naspořit zhruba 40 procent cílové částky (číslo se u různých stavebních spořitelen drobně liší) a dosáhnout určité výše hodnotícího čísla, což je proměnná, která se zvyšuje s časem a výší úspor.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Výhodou řádného úvěru ze stavebka je především garance úroku po celou dobu splácení. Na jeho výši se se spořitelnou dohodnete už při podpisu smlouvy o stavebním spoření. Při stanovení úrokové sazby navíc spořitelny nemají úplně volnou ruku. Podle zákona totiž nesmí rozdíl mezi úrokovou sazbou, kterou vám spořitelna peníze úročí a sazbou, s kterou vám půjčí, dělat víc než tři procentní body. Úrokové sazby řádných úvěrů ze stavebního spoření se aktuálně pohybují mezi třemi až čtyřmi procenty.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Překlenovací úvěr: Počítejte s vyšším úrokem

Když na řádný úvěr nedosáhnete, nezbývá než požádat o úvěr překlenovací. Překlenovací úvěr nebo také meziúvěr lze čerpat prakticky ihned po uzavření smlouvy. Doba spoření ani našetřená částka nehrají roli. Překlenovací úvěr slouží k přečkání doby, než splníte podmínky pro přiznání řádného úvěru. V praxi vám tedy stavební spořitelna půjčí cílovou částku, dejme tomu 250 tisíc korun. Na rozdíl od jiných půjček se ale překlenovací úvěr nesplácí – platit musíte pouze dohodnutý úrok. Ten bývá o něco vyšší než u řádného úvěru, aktuálně se úrokové sazby překlenovacích úvěrů pohybují kolem pěti až šesti procent ročně. Protože postupně neumořujete dluh, částka, kterou v průběhu let platíte na úrocích, neklesá. Počítá se totiž ze stále stejné jistiny (vypůjčených peněz), v našem případě z 250 tisíc korun. Stavební spořitelny pak většinou nabízejí pevnou úrokovou sazbu na tři, pět nebo šest let, ale i celou dobu čerpání překlenovacího úvěru.

Vedle placení úroku zároveň musíte posílat peníze na stavební spoření, dokud nenaspoříte dostatečnou sumu pro přiklepnutí řádného úvěru. Obvykle tedy 40 procent cílové částky. V ten moment vám stavební spořitelna poskytne řádný úvěr, pomocí kterého splatíte úvěr překlenovací. Překlenovací úvěr zanikne a na řadu přijde splácení dlužné částky, samozřejmě navýšené o úroky. Ty bývají u řádného úvěru o něco nižší. Úroky se navíc počítají z aktuální dlužné částky, která s tím jak dluh postupně umořujete, klesá – jde o takzvané anuitní splácení.

Kromě úroků je potřeba počítat také s řadou poplatků, například za uzavření úvěrové smlouvy, respektive zpracování úvěru nebo vedení úvěrového účtu. Konkrétní poplatky závisí na jednotlivých stavebních spořitelnách.

Pan Klempíř čerpá úvěr

... a je to překlenovák

Pan Klempíř si sjednal stavební spoření s cílovou částkou 250 tisíc korun. Každý měsíc pak na svůj účet u stavební spořitelny posílal 1300 korun. Po roce spoření nutně potřeboval opravit střechu. Na řádný úvěr ze stavebního spoření ale neměl nárok – spořil pouze rok a nenašetřil 40 procent z cílové částky, tedy sto tisíc. Rozhodl se proto pro překlenovací úvěr a od stavební spořitelny dostal úvěr ve výši 250 tisíc korun.

Dál si pravidelně posílal na účet u stavebního spoření 1300 korun, vedle toho platil úrok 6 procent ročně z půjčené částky, měsíčně kolem 1250 korun. Takto spořil a platil úrok přibližně po dobu šesti let, než se mu povedlo naspořit potřebných sto tisíc korun. Splnil tak podmínku nutnou pro přiklepnutí řádného úvěru ze stavebního spoření. Překlenovací úvěr splatil řádným úvěrem a naspořenou částkou. Dál už umazával pouze dluh z řádného úvěru a platil úrok z postupně klesající dlužné částky.

Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru je možné překlenovací úvěr kdykoli bez sankcí zčásti nebo zcela splatit. Stavební spořitelna po vás může chtít pouze účelně vynaložené náklady, které jí s předčasnou splátkou vznikly.

Pokud o překlenovacím úvěru přemýšlíte, nezapomeňte, že jde o úvěr účelový. To v praxi znamená, že je možné využít ho pouze na bytové potřeby. Například na rekonstrukci a přestavbu bytu či domu, na nákup vybavení do domácnosti nebo pořízení vlastního bydlení. Co všechno se pod bytové potřeby vejde, stojí v paragrafu 6 zákona o stavebním spoření.

Tip!

Snižte si daně

Úroky, které zaplatíte za překlenovací i řádný úvěr ze stavebka, si můžete odečíst od základu daně z příjmů. Limit odpočtu za celou domácnost dělá ročně tři sta tisíc korun. Předpokladem je, že úvěr slouží na bytové účely, tedy rekonstrukci, stavbu nebo koupi nemovitosti určené k trvalému bydlení (chaty, chalupy a objekty určené k rekreaci podmínku nesplňují). Potvrzení o uhrazených úrocích za předchozí rok stavební spořitelny rozesílají vždy na začátku roku.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 4. 2017 11:23, Jméno Růže

Meleš kraviny. Pokud splácíš normálně podle platebního kalendáře, překlápí se překlenovací úvěr do přiděleného někde v polovině až ve dvou třetinách doby splácení.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 4. 2017 19:51, ppetr1

varuji vsechny pred preklenovacim uverem ze stavebka - hodnotici cislo dosahnete az splatite celou castku a pak se vam to na par mesice prehoupne do radneho uveru.tuto moznost jsem vyuzil rovnez pred cca 10 lety a JIZ NIKDY VICE !!!!

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

První stavební spořitelna se snaží udržet klienty zvýšením úroku

27. 6. 2023 | Olga Skalková

První stavební spořitelna se snaží udržet klienty zvýšením úroku

Plánované snížení státní podpory stavebního spoření přidělalo stavebním spořitelnám vrásky. O zákazníky pravděpodobně zkusí zabojovat atraktivnějšími úrokovými sazbami. A hledají způsob,... celý článek

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

6. 2. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

Státní příspěvek k dosavadním vkladům už vám sice nikdo nesebere, nové příspěvky od roku 2024 ale mohou být nižší i u stávajících smluv.

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Na žádost o roční zúčtování daně zbývá poslední den. Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se... celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Buřinka mění podmínky i pro dřívější smlouvy. Prozkoumali jsme je

10. 1. 2023 | Petr Kielar | 2 komentáře

Buřinka mění podmínky i pro dřívější smlouvy. Prozkoumali jsme je

Nové obchodní podmínky Stavební spořitelny České spořitelny se týkají i stávajících klientů se smlouvou uzavřenou od 1. ledna 2014. Podrobnosti popisuje Petr Kielar z webu Stavebky.cz. celý článek

Partners Financial Services