ČNB snižuje úroky. Splátky klidně odložte, ale dividendy také, vzkazuje bankám

pk | rubrika: Aktuality | 16. 3. 2020 | 1 komentář
ČNB snižuje úroky. Splátky klidně odložte, ale dividendy také, vzkazuje bankám

Bankovní rada České národní banky na dnešním mimořádném měnovém jednání jednomyslně rozhodla o opatřeních na zmírnění dopadů epidemie koronaviru.

Dvoutýdenní repo sazbu snížila od 17. února o 50 bazických bodů na 1,75 %. Současně rozhodla o snížení lombardní sazby na 2,75 % a diskontní sazby na 0,75 %. 

„Bankovní rada současně vyjádřila svou připravenost úrokové sazby dále snížit, pokud si to ekonomický vývoj vyžádá,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Přestože bankovní rada v tuto chvíli nepozoruje nedostatek likvidity v bankovním sektoru, preventivně také upravila pravidla měnových operací k dodávání likvidity bankám, která zavedla v říjnu 2008 na podporu domácího finančního trhu během globální finanční krize. Tyto dodávací repo operace budou počínaje středou 18. března vyhlašovány třikrát týdně (v pondělí, středu, pátek) namísto dosavadní frekvence jednou týdně. Objednávky bank v rámci těchto dodávacích repo operací budou uspokojovány v plné výši za fixní sazbu ve výši dvoutýdenní repo sazby, tedy s nulovou přirážkou.

Bankovní rada vedle toho potvrdila připravenost České národní banky reagovat na případné nadměrné výkyvy kurzu koruny svými nástroji.

Bankovní rada ČNB také revidovala své dřívější rozhodnutí z května 2019 zvýšit od 1. července 2020 proticyklickou kapitálovou rezervu pro expozice umístěné v České republice na 2 %. Toto rozhodnutí znamená, že banky budou i nadále udržovat nyní platnou sazbu této rezervy na úrovni 1,75 %.

Další černé pondělí

Světové burzy dnes zažívají další černé pondělí. Zprávy z finančních trhů sledujeme celý den v online reportáži.

Akcie dál prudce padají. Koruna oslabila k 27 za euro

ČNB připomíná, že kapitálová pozice bankovního sektoru je díky kapitálovým rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu v současnosti robustní. Sektor jako celek je schopen se vyrovnat s důsledky i významně nepříznivého ekonomického vývoje, což dokládají dohledové i zátěžové testy.

„ČNB proto v tuto chvíli nepovažuje za nezbytné snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy pod aktuální úroveň 1,75 %. Současně je však připravena v případě nárůstu neočekávaných ztrát bankovního sektoru proticyklickou kapitálovou rezervu okamžitě a plně uvolnit, aby podpořila schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti,“ říká mluvčí.

ČNB v současné situaci očekává, že se banky vzhledem k vysoké nejistotě ohledně dalšího ekonomického vývoje s okamžitou platností zdrží jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit odolnost jednotlivých bank, a to do doby odeznění akutních i dlouhodobějších důsledků epidemie nového koronaviru.

Bankovní rada nebude banky omezovat, pokud klientům povolí odklad splátek všech typů úvěrů. Rozhodnutí tedy nechává v kompetenci jednotlivých bank. „ČNB obecně bankám neurčuje, jakou mají mít strategii a pravidla pro poskytování, správu či vymáhání úvěrů,“ říká Fišerová.

Pokud u klienta došlo pouze k dočasnému výpadku příjmů v důsledku výskytu koronavirové nákazy nebo souvisejících preventivních opatření, pak je odklad splátek podle ČNB pro banky vhodným způsobem, jak si zajistit splacení celé pohledávky v budoucnu. Celkové posouzení však bude záviset na délce trvání výpadku a na tom, nakolik bude ovlivněna schopnost klienta následně pokračovat ve splácení úvěru, uvedla ČNB.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

4. 8. 2022 | Petr Kučera | 14 komentářů

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Nejlepší spořicí účty: Úrok nad 5 % zvedá další banka

29. 7. 2022 | Petr Kučera | 25 komentářů

Nejlepší spořicí účty: Úrok nad 5 % zvedá další banka

Nejvyšší úrok na spořicím účtu mezi bankami dál nabízí UniCredit: 5,5 % ročně (p. a.). Jde však jenom o speciální akci pro zcela nové klienty, kteří u UniCredit dosud nemají vůbec žádný... celý článek

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

12. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dříve – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

24. 6. 2022 | Olga Skalková | 39 komentářů

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Nejdůležitější je včasná reakce klienta, zdůrazňují banky. Možností je odklad splátky, ale i prodloužení celkové splatnosti.

Rusnokova rozlučka. ČNB opět výrazně zvedá úroky

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka, Gabriel Pleska | 30 komentářů

Rusnokova rozlučka. ČNB opět výrazně zvedá úroky

Bankovní rada ČNB znovu výrazně zdražila peníze. Úroky rychle rostou i ve Spojených státech, na boj s vysokou inflací se chystá už i švýcarská centrální banka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.