ČNB snižuje úroky. Splátky klidně odložte, ale dividendy také, vzkazuje bankám

pk | rubrika: Aktuality | 16. 3. 2020 16:45 | 1 komentář
ČNB snižuje úroky. Splátky klidně odložte, ale dividendy také, vzkazuje bankám

Bankovní rada České národní banky na dnešním mimořádném měnovém jednání jednomyslně rozhodla o opatřeních na zmírnění dopadů epidemie koronaviru.

Dvoutýdenní repo sazbu snížila od 17. února o 50 bazických bodů na 1,75 %. Současně rozhodla o snížení lombardní sazby na 2,75 % a diskontní sazby na 0,75 %. 

„Bankovní rada současně vyjádřila svou připravenost úrokové sazby dále snížit, pokud si to ekonomický vývoj vyžádá,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Přestože bankovní rada v tuto chvíli nepozoruje nedostatek likvidity v bankovním sektoru, preventivně také upravila pravidla měnových operací k dodávání likvidity bankám, která zavedla v říjnu 2008 na podporu domácího finančního trhu během globální finanční krize. Tyto dodávací repo operace budou počínaje středou 18. března vyhlašovány třikrát týdně (v pondělí, středu, pátek) namísto dosavadní frekvence jednou týdně. Objednávky bank v rámci těchto dodávacích repo operací budou uspokojovány v plné výši za fixní sazbu ve výši dvoutýdenní repo sazby, tedy s nulovou přirážkou.

Bankovní rada vedle toho potvrdila připravenost České národní banky reagovat na případné nadměrné výkyvy kurzu koruny svými nástroji.

Bankovní rada ČNB také revidovala své dřívější rozhodnutí z května 2019 zvýšit od 1. července 2020 proticyklickou kapitálovou rezervu pro expozice umístěné v České republice na 2 %. Toto rozhodnutí znamená, že banky budou i nadále udržovat nyní platnou sazbu této rezervy na úrovni 1,75 %.

Další černé pondělí

Světové burzy dnes zažívají další černé pondělí. Zprávy z finančních trhů sledujeme celý den v online reportáži.

Akcie dál prudce padají. Koruna oslabila k 27 za euro

ČNB připomíná, že kapitálová pozice bankovního sektoru je díky kapitálovým rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu v současnosti robustní. Sektor jako celek je schopen se vyrovnat s důsledky i významně nepříznivého ekonomického vývoje, což dokládají dohledové i zátěžové testy.

„ČNB proto v tuto chvíli nepovažuje za nezbytné snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy pod aktuální úroveň 1,75 %. Současně je však připravena v případě nárůstu neočekávaných ztrát bankovního sektoru proticyklickou kapitálovou rezervu okamžitě a plně uvolnit, aby podpořila schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti,“ říká mluvčí.

ČNB v současné situaci očekává, že se banky vzhledem k vysoké nejistotě ohledně dalšího ekonomického vývoje s okamžitou platností zdrží jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit odolnost jednotlivých bank, a to do doby odeznění akutních i dlouhodobějších důsledků epidemie nového koronaviru.

Bankovní rada nebude banky omezovat, pokud klientům povolí odklad splátek všech typů úvěrů. Rozhodnutí tedy nechává v kompetenci jednotlivých bank. „ČNB obecně bankám neurčuje, jakou mají mít strategii a pravidla pro poskytování, správu či vymáhání úvěrů,“ říká Fišerová.

Pokud u klienta došlo pouze k dočasnému výpadku příjmů v důsledku výskytu koronavirové nákazy nebo souvisejících preventivních opatření, pak je odklad splátek podle ČNB pro banky vhodným způsobem, jak si zajistit splacení celé pohledávky v budoucnu. Celkové posouzení však bude záviset na délce trvání výpadku a na tom, nakolik bude ovlivněna schopnost klienta následně pokračovat ve splácení úvěru, uvedla ČNB.

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nejlepší spořicí účty. Nové porovnání vás nepotěší

6. 5. 2021 | Petr Kučera | 18 komentářů

Nejlepší spořicí účty. Nové porovnání vás nepotěší

Spořicí účet vám peníze ve skutečnosti nerozmnoží, pořád na něm ale zůstane víc než na běžném účtu. Poradíme, kam se podívat, když opravdu nechcete uložit úspory jinak.

Hypotéky zdražuje i poslední z velké trojky

3. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Hypotéky zdražuje i poslední z velké trojky

Česká spořitelna zvýšila od začátku května úrokové sazby u hypoték. Reaguje tak na aktuální vývoj na hypotečním trhu, říká Filip Belant, šéf oddělení bydlení v České spořitelně.

Hypoteční mánie. Zlevňování končí, banky mají hody

21. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Hypoteční mánie. Zlevňování končí, banky mají hody

Zprávy o blížícím se růstu cen hypoték fungují jako skvělý marketing. Zájem o hypotéky je rekordní.

Průměrná hypotéka překonala tři miliony, úroky jsou na dně

17. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Průměrná hypotéka překonala tři miliony, úroky jsou na dně

Průměrný úrok hypoték v únoru pojedenácté v řadě klesl, konkrétně na 1,93 % z lednových 1,94 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově... celý článek

Zlevňování hypoték končí. První velká banka zdražuje

25. 2. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Zlevňování hypoték končí. První velká banka zdražuje

Skupina ČSOB, do níž patří i Hypoteční banka a Českomoravská stavební spořitelna, oznámila zdražení úvěrů na bydlení.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.