ČNB snižuje úroky. Splátky klidně odložte, ale dividendy také, vzkazuje bankám

pk | rubrika: Aktuality | 16. 3. 2020 | 1 komentář
ČNB snižuje úroky. Splátky klidně odložte, ale dividendy také, vzkazuje bankám

Bankovní rada České národní banky na dnešním mimořádném měnovém jednání jednomyslně rozhodla o opatřeních na zmírnění dopadů epidemie koronaviru.

Dvoutýdenní repo sazbu snížila od 17. února o 50 bazických bodů na 1,75 %. Současně rozhodla o snížení lombardní sazby na 2,75 % a diskontní sazby na 0,75 %. 

„Bankovní rada současně vyjádřila svou připravenost úrokové sazby dále snížit, pokud si to ekonomický vývoj vyžádá,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Přestože bankovní rada v tuto chvíli nepozoruje nedostatek likvidity v bankovním sektoru, preventivně také upravila pravidla měnových operací k dodávání likvidity bankám, která zavedla v říjnu 2008 na podporu domácího finančního trhu během globální finanční krize. Tyto dodávací repo operace budou počínaje středou 18. března vyhlašovány třikrát týdně (v pondělí, středu, pátek) namísto dosavadní frekvence jednou týdně. Objednávky bank v rámci těchto dodávacích repo operací budou uspokojovány v plné výši za fixní sazbu ve výši dvoutýdenní repo sazby, tedy s nulovou přirážkou.

Bankovní rada vedle toho potvrdila připravenost České národní banky reagovat na případné nadměrné výkyvy kurzu koruny svými nástroji.

Bankovní rada ČNB také revidovala své dřívější rozhodnutí z května 2019 zvýšit od 1. července 2020 proticyklickou kapitálovou rezervu pro expozice umístěné v České republice na 2 %. Toto rozhodnutí znamená, že banky budou i nadále udržovat nyní platnou sazbu této rezervy na úrovni 1,75 %.

Další černé pondělí

Světové burzy dnes zažívají další černé pondělí. Zprávy z finančních trhů sledujeme celý den v online reportáži.

Akcie dál prudce padají. Koruna oslabila k 27 za euro

ČNB připomíná, že kapitálová pozice bankovního sektoru je díky kapitálovým rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu v současnosti robustní. Sektor jako celek je schopen se vyrovnat s důsledky i významně nepříznivého ekonomického vývoje, což dokládají dohledové i zátěžové testy.

„ČNB proto v tuto chvíli nepovažuje za nezbytné snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy pod aktuální úroveň 1,75 %. Současně je však připravena v případě nárůstu neočekávaných ztrát bankovního sektoru proticyklickou kapitálovou rezervu okamžitě a plně uvolnit, aby podpořila schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti,“ říká mluvčí.

ČNB v současné situaci očekává, že se banky vzhledem k vysoké nejistotě ohledně dalšího ekonomického vývoje s okamžitou platností zdrží jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit odolnost jednotlivých bank, a to do doby odeznění akutních i dlouhodobějších důsledků epidemie nového koronaviru.

Bankovní rada nebude banky omezovat, pokud klientům povolí odklad splátek všech typů úvěrů. Rozhodnutí tedy nechává v kompetenci jednotlivých bank. „ČNB obecně bankám neurčuje, jakou mají mít strategii a pravidla pro poskytování, správu či vymáhání úvěrů,“ říká Fišerová.

Pokud u klienta došlo pouze k dočasnému výpadku příjmů v důsledku výskytu koronavirové nákazy nebo souvisejících preventivních opatření, pak je odklad splátek podle ČNB pro banky vhodným způsobem, jak si zajistit splacení celé pohledávky v budoucnu. Celkové posouzení však bude záviset na délce trvání výpadku a na tom, nakolik bude ovlivněna schopnost klienta následně pokračovat ve splácení úvěru, uvedla ČNB.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu počínaje 9. únorem. 

Úroky na spoření klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

8. 2. 2024 | Petr Kučera

Úroky na spoření klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Česká národní banka dnes podruhé za sebou snížila základní úrokové sazby, od nichž se odvíjejí i sazby jednotlivých bank na spořicích produktech. Na termínovaných vkladech si můžete... celý článek

Levnější půjčky, horší spoření. ČNB snižuje úrokové sazby

21. 12. 2023 | Petr Kučera

Levnější půjčky, horší spoření. ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu počínaje 22. prosincem. Pro snížení hlasovalo všech sedm členů rady. celý článek

Lepší drahý úvěr než chleba za tisícovku

20. 12. 2023 | David Bystrzycki

Lepší drahý úvěr než chleba za tisícovku

Nejsem analytik a už vůbec ne prognostik – a to mám nejspíš společné s většinou z vás. Nicméně mě hodně zajímá sazba PRIBOR. Proč? Protože ta ovlivňuje jak úspory v soukromé sféře,... celý článek

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.

Partners Financial Services