Vláda vyhlašuje celostátní karanténu. Má řadu výjimek

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 15. 3. 2020 | 23 komentářů
Zákaz prodeje a služeb se v některých případech zmírní, v jiných zpřísní.
Vláda vyhlašuje celostátní karanténu. Má řadu výjimek

Vláda se rozhodla vyhlásit takzvanou celostátní karanténu. Dál tak zpřísnila opatření s cílem omezit šíření koronaviru.

Konkrétně od půlnoci z neděle na pondělí zakazuje volný osob na veřejně dostupných místech po území České republiky s výjimkou:

  • cesty do zaměstnání a k výkonu podnikání nebo jiné obdobné činnosti,
  • nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými,
  • cest nezbytně nutných k obstarání základních životních potřeb (například nákup potravin, léků, hygienického zboží, krmiv, doplnění pohonných hmot) včetně využití nezbytných bankovních a poštovních služeb,
  • cesty do zdravotnických zařízení včetně nezbytného doprovodu,
  • cesty za vyřízením neodkladných úředních záležitostí,
  • nad rámec cest na pracoviště pak také další pohyb týkající se výkonu vyjmenovaných profesí a činností: zdravotníci, policisté, hasiči, sociální péče včetně dobrovolníků, zajišťování veřejné dopravy, zásobování a rozvážkové služby, individuální duchovní péče, veterinární péče, zajišťování základní infrastruktury.
  • pobytu v přírodě nebo parcích,
  • cest zpět do místa bydliště,
  • pohřbů.

Opatření by měla trvat do 24. března ráno. 

Vláda také doporučila zaměstnavatelům v co nejvyšší míře využívat možnost práce na dálku a omezit výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele. Lidem doporučila dodržovat aspoň dvoumetrový vzájemný odstup, a to i při nakupování.

„Je potřeba na minimum omezit mezilidský kontakt. Jít na procházku s rodinou vám nikdo nezakazuje. Jde ale o to, abyste do parku nešli na předzahrádku, což je nezodpovědné a nebezpečné chování,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček.

Vláda současně zmírnila zákaz prodeje zboží nebo služeb. Výjimky se nově týkají oprav silničních vozidel, jejich odstraňování a odtahů nebo prodeje náhradních dílů. Dále jde o vyzvednutí předem objednaného zboží u třetí strany (tedy síť výdejních míst e-shopů), prodej zahradnických potřeb a květinářství.

Na druhou stranu vláda rozhodla i o zpřísnění zákazu prodeje. Nově se týká také takzvaných elektroprodejen, které dosud měly výjimku – tedy prodejen výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti.

Zakazuje se také prodej ubytovacích služeb kromě ubytoven, školských zařízení nebo lázní. Běžný spotřebitel nemůže ani do hobbymarketů či prodejen stavebnin, výjimku mají živnostníci z oboru. 

Vláda zakázala i provoz taxislužby, má ale rozsáhlé výjimky. Zákaz neplatí pro osoby s oprávněním řidiče taxislužby a pro taxislužby rozvážející potraviny. Fungovat nesmí ani autoškoly. 

Při prodeji nebaleného pečiva musí obchodníci zajistit, aby se u něj neshlukovali lidé. Nakupující by také měli mít k dispozici takové prostředky, aby se pečiva nedotýkali rukou.

Kompletní znění schváleného rozhodnutí je k dispozici na webu vlády.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 3. 2020 23:27, deprese

Tak konečně kretení budou sedět doma na zadku. A teď mínusujte kreteni 3 2 1 teď. :D

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 3. 2020 10:12

StBakoj babis se neda verit. jeho sliby se opakovane ukazuji jako lzi. tvrdil, ze se zavirat nebude. a druhej den je zavreno. mozna ale vidi jen na par hodin dopredu a vubec si neumi predstavit co bude druhej den. ty ses typicka kobliha, ktera StBakoj sezere vsechno

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

doprava, karanténa, koronavirus, nákupy

A tohle už jste četli?

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

16. 1. 2023 | Jana Divinová

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Cestující už nemusejí hledat nejbližší automat nebo riskovat problémy s odloženou platností elektronické jízdenky. Definitivně tím končí prodej jízdenek u řidičů na městských spojích. celý článek

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

14. 1. 2023 | Vojtěch Dobeš

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

Sotva jsme si zvykli na samotnou existenci hybridních a elektrických aut, už je tu celá řada druhů. Většinu hybridních modelů na trhu dnes tvoří light verze, zvané mild-hybrid, nebo... celý článek

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

4. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

Jednodušší bodový systém, přísnější pokuty za závažné přestupky, řidičák už od 17 let pod dohledem mentora nebo řidičák na zkoušku. To jsou hlavní změny, které mají fungovat od roku... celý článek

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

21. 12. 2022 | Arnošt Barna | 2 komentáře

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

Poté, co na konci října titulky ohlásily „konec tradičních aut“, začala téma řešit široká veřejnost. Co bude ukončení prodejů tradičních vozů znamenat v praxi? V čem se bude jezdit?... celý článek

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

15. 12. 2022 | Veronika Doskočilová

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

Videí, jak se lidé na náledí nedokážou udržet na nohou, je plný internet. Teď se můžete pobavit i na ulici. Málokomu je však do smíchu, když na chodníku uklouzne on sám a zraní se.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.