Vláda vyhlašuje celostátní karanténu. Má řadu výjimek

| rubrika: Co se děje | 15. 3. 2020 | 23 komentářů
Zákaz prodeje a služeb se v některých případech zmírní, v jiných zpřísní.

Vláda se rozhodla vyhlásit takzvanou celostátní karanténu. Dál tak zpřísnila opatření s cílem omezit šíření koronaviru.

Konkrétně od půlnoci z neděle na pondělí zakazuje volný osob na veřejně dostupných místech po území České republiky s výjimkou:

  • cesty do zaměstnání a k výkonu podnikání nebo jiné obdobné činnosti,
  • nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými,
  • cest nezbytně nutných k obstarání základních životních potřeb (například nákup potravin, léků, hygienického zboží, krmiv, doplnění pohonných hmot) včetně využití nezbytných bankovních a poštovních služeb,
  • cesty do zdravotnických zařízení včetně nezbytného doprovodu,
  • cesty za vyřízením neodkladných úředních záležitostí,
  • nad rámec cest na pracoviště pak také další pohyb týkající se výkonu vyjmenovaných profesí a činností: zdravotníci, policisté, hasiči, sociální péče včetně dobrovolníků, zajišťování veřejné dopravy, zásobování a rozvážkové služby, individuální duchovní péče, veterinární péče, zajišťování základní infrastruktury.
  • pobytu v přírodě nebo parcích,
  • cest zpět do místa bydliště,
  • pohřbů.

Opatření by měla trvat do 24. března ráno. 

Vláda také doporučila zaměstnavatelům v co nejvyšší míře využívat možnost práce na dálku a omezit výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele. Lidem doporučila dodržovat aspoň dvoumetrový vzájemný odstup, a to i při nakupování.

„Je potřeba na minimum omezit mezilidský kontakt. Jít na procházku s rodinou vám nikdo nezakazuje. Jde ale o to, abyste do parku nešli na předzahrádku, což je nezodpovědné a nebezpečné chování,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček.

Vláda současně zmírnila zákaz prodeje zboží nebo služeb. Výjimky se nově týkají oprav silničních vozidel, jejich odstraňování a odtahů nebo prodeje náhradních dílů. Dále jde o vyzvednutí předem objednaného zboží u třetí strany (tedy síť výdejních míst e-shopů), prodej zahradnických potřeb a květinářství.

Na druhou stranu vláda rozhodla i o zpřísnění zákazu prodeje. Nově se týká také takzvaných elektroprodejen, které dosud měly výjimku – tedy prodejen výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti.

Zakazuje se také prodej ubytovacích služeb kromě ubytoven, školských zařízení nebo lázní. Běžný spotřebitel nemůže ani do hobbymarketů či prodejen stavebnin, výjimku mají živnostníci z oboru. 

Vláda zakázala i provoz taxislužby, má ale rozsáhlé výjimky. Zákaz neplatí pro osoby s oprávněním řidiče taxislužby a pro taxislužby rozvážející potraviny. Fungovat nesmí ani autoškoly. 

Při prodeji nebaleného pečiva musí obchodníci zajistit, aby se u něj neshlukovali lidé. Nakupující by také měli mít k dispozici takové prostředky, aby se pečiva nedotýkali rukou.

Kompletní znění schváleného rozhodnutí je k dispozici na webu vlády.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 3. 2020 23:27, deprese

Tak konečně kretení budou sedět doma na zadku. A teď mínusujte kreteni 3 2 1 teď. :D

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 3. 2020 10:12

StBakoj babis se neda verit. jeho sliby se opakovane ukazuji jako lzi. tvrdil, ze se zavirat nebude. a druhej den je zavreno. mozna ale vidi jen na par hodin dopredu a vubec si neumi predstavit co bude druhej den. ty ses typicka kobliha, ktera StBakoj sezere vsechno

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

doprava, karanténa, koronavirus, nákupy

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.