Za prací se na Západ už moc jezdit nebude. Možná za demokracií

Luboš Palata | rubrika: Publicistika | 21. 2. 2018 | 13 komentářů
Ekonomické důvody k přesýpání lidí východu na západ Unie slábnou. Mladé lidi ale zase po letech může k odchodu dotlačit politika.
Za prací se na Západ už moc jezdit nebude. Možná za demokracií

Sčítání lidu v roce 2011 odhalilo, že nejrozšířenější cizí jazyk ve Velké Británii je polština. A příliv Poláků se stal jedním z hlavních důvodů, proč Britové v referendu volili odchod z Unie. Paradoxně se to stalo ve chvíli, kdy začal slábnout. Ne, že by se Poláci vraceli ve velkém zpátky domů, to se zřejmě jen tak nestane, přestávají ale ze své země odcházet.

Když tisíc euro platí co jinde dva tisíce

Průměrná mzda v Polsku je podle Hlavního statistického úřadu přes 1100 eur. V přepočtu na paritu kupní síly jsou zdejší mzdy ale vlastně vyšší, protože Polsko je po Bulharsku a Rumunsku třetí „nejlevnější“ zemí Evropské unie, výše životních nákladů tu podle průměru Eurostatu dosahuje jen 54 procent unijního průměru. Takže vlastně můžete průměrný polský příjem vynásobit dvakrát. Pak vám vyjde, že už v takovém Španělsku se Polákovi vlastně dělat nevyplatí, v Řecku nebo Portugalsku jsou v přepočtu na životní náklady platy vlastně nižší. A i v takových zemích, jako je Švédsku či Finsko, je to kvůli tamní „drahotě“ jen o třicet procent víc než v Polsku.

A na to, aby Polák v tak oblíbené Británii žil na stejné úrovni jako doma, musí při tamních nákladech, které jsou na 122 procent průměru Unie, vydělávat několikanásobně víc než v Polsku. Přitom statisticky se Poláci v cizině ani neblíží tamní průměrné mzdě. Například v Německu, kde je dnes průměrná mzda 3400 eur měsíčně, Poláci vydělávají v průměru jen 1800 eur.

Konec velké emigrace

V celé střední Evropě navíc výrazně klesla nezaměstnanost a panuje nedostatek pracovních sil, především v méně atraktivních dělnických profesích nebo v zemědělství. Polsko se tak poprvé muselo otevřít masové pracovní imigraci z Východu. Za poslední tři roky přišlo do země na zjednodušená povolení pracovat na milion Ukrajinců. V Polsku, ale i v celém regionu stoupají mzdy rekordním tempem, takže motivace cestovat ven za prací dál klesá.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Je to vidět ve statistikách „přistěhovaleckých“ zemí, s Británií na prvním místě, kde počet lidí z visegrádských zemí loni téměř nestoupl. Podobně je to v Irsku. Tamější – v poměru k velikosti země obrovská – polská komunita už neroste. Nejinak v Německu a Rakousku, kde se nedostatek pracovních sil imigranty odjinud, protože zájem Poláků, Čechů, nebo Slováků je malý.

Jestliže se ekonomiky středoevropských zemí a zdejší mzdy budou vyvíjet tempem posledních let, je velká naděje, že další lidé ze střední Evropy už na Západ za prací odcházet nebudou. To je možná jeden z nepřiznaných důvodů, proč se teď začalo mluvit o rozšiřování Unie na západní Balkán. I proto, že západní země zjistily, že vytváření nových pracovních sil z běženců z třetího světa je velmi drahá a velmi problematická záležitostí.

Riziko v politice

Riziko v tomto – pro naši část Evropy optimistickém – scénáři představuje zdejší politická situace, to, jak se Polsko a Maďarsko mění z plně demokratických států v autoritativní režimy euroasijského ražení.

Zatím jde jen o „neliberální demokracie“, které se pozvolna posouvají k „měkkým diktaturám“, zhoršení politické svobody a právního státu je v nich už teď velmi citelné. Zatím to nebývá primární důvod k odchodu do ciziny, ale v Maďarsku, odkud v minulých letech prvně od devadesátých let výrazněji odcházeli mladí lidé, to už určitou roli hraje.

Také v Česku, kde si hnutí ANO i prezident Miloš Zeman pohrávají s nestandardními formami vládnutí, navíc s podporou extrémistických komunistů a okamurovců, může ořezávání plné demokracie vést časem k podobnému vývoji. A to přesto, že zatím jde jen o takové smutně úsměvné řeči u kávy.

Pokud ale je ale politický vývoj bude vést k pocitu, že zdejší demokracie směřuje k demontáži, ti nejmladší a nejschopnější z Čechů se seberou a půjdou.

Autor je redaktor MF Dnes

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 2. 2018 8:34, HonzaV

Prosím, pane Plesko, p. Palatu na tento server (který si podle mne ještě zachoval celkem zdravý rozum a politickou neutralitu) NEPOUŠTĚT. Já mám zcela opačnou zkušenost, než autor: tahle země se může velmi rychle stát azylovou zemí pro Němce, kteří situaci ve své vlastní zemi vnímají jako dlouhodobě neudržitelnou. Přesouvají sem aktiva (zakládají podniky), kupují nemovitosti, učí děti česky. S několika obchodními partnery, když se bavím, tak se podobnými názory netají (byť nejsou takhle akční, zatím).

Na jednu stranu mě atraktivita ČR pro tenhle typ lidí těší, na druhou si říkám, to je konec, když už ze západu se bude utíkat sem. Možná jim budeme moci splatit morální dluh, když oni přijali české emigranty v r. 1968... i když bych byl radši, kdyby mohli zůstat doma.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 2. 2018 13:50, Jezevec

Mistr za 25.000? Když nastupní plat na kasu do Lidlu je 30? No panejo, ty musíš bejt mistr! Asi mistr světa?

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

brexit, polsko

A tohle už jste četli?

Ropa je nejlevnější za poslední rok a půl. Kdy to poznáme při tankování?

13. 6. 2023 | Tomáš Volf

Ropa je nejlevnější za poslední rok a půl. Kdy to poznáme při tankování?

Cena ropy se dnes dostala na hranici 72,30 amerických dolarů za barel a je tak nejlevnější od prosince roku 2021. Domácí čerpací stanice nejspíš zatím reagovat nebudou.

Žebříček nejbohatších lidí světa má nového krále. Je v něm i 11 Čechů

4. 4. 2023 | redakce Peníze.CZ

Žebříček nejbohatších lidí světa má nového krále. Je v něm i 11 Čechů

Nejbohatším člověkem světa je čtyřiašedesátiletý Bernard Arnault (s rodinou) s majetkem v hodnotě 211 miliard dolarů – přibližně čtyři a půl bilionu korun. Vyplývá to z čerstvého žebříčku... celý článek

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

20. 3. 2023 | Jana Divinová

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

Problémovou banku Credit Suisse převezme v rámci záchranné operace její konkurent, banka UBS. Rozkolísané trhy se později odpoledne uklidnily, koruna mírně posílila.

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

15. 3. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

Po pádu dvou amerických bank přeskočila panika na trzích naplno do Evropy. Vážné problémy má švýcarský gigant Credit Suisse.

Žádnou paniku. SVB není Lehman Brothers, říkají ekonomové

13. 3. 2023 | Jana Divinová

Žádnou paniku. SVB není Lehman Brothers, říkají ekonomové

Kolaps kalifornské banky Silicon Valley Bank vyděsil trhy. I když je to relativně malá banka, jde pořád o největší bankrot v USA od finanční krize v roce 2008. Jak to ovlivní naše vklady... celý článek

Partners Financial Services