Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dva přeceňované a jeden podceňovaný argument pro členství v Unii

| rubrika: Komentář | 16. 2. 2018 | 19 komentářů
Opakování, že od EU dostáváme víc, než kolik do ní odvádíme, dělá českému členství medvědí službu.

Nenapadlo by mě, že nové kolo debaty o odchodu z Unie otevře zrovna Václav Moravec, ale stalo se. Jeho výstřel „Proč by nebylo dobré vyzkoušet si czexit?“ (38.45) i nepodložené tvrzení, že by byla většina populace pro (29.10), zazněly paradoxně ve studiu, ve kterém žádný příznivce czexitu neseděl. Diváci tak mohli půl hodiny sledovat tři otevřené zastánce setrvání, jak se rozplývají nad grafem čistých příjmů Česka z rozpočtu Evropské unie.

Že z fondů Česko získává výrazně víc, než do nich odvádí, je jeden z nejčastějších argumentů pro členství. Kromě OVM zaznívá třeba na oficiálním vládním webu nebo v knížce pro mladé voliče od TOP 09 (s. 59). Bohužel je taky ze všech nejvíc kontraproduktivní. Proč?

Za prvé, během několika příštích let se poměr příjmů a odvodů ze a do společného rozpočtu s největší pravděpodobností výrazně sníží. A to kvůli odchodu Británie, vyprchávající solidaritě původní patnáctky nebo prostě proto, že Česko postupně bohatne. Z hole v ruce bude prázdná dlaň.

Za druhé, není šťastné přesvědčovat vášnivé stoupence co nejsilnější národní suverenity nepříliš hrdou skutečností, že se Česko stalo prostřednictvím unijních dotací jedním z největších příjemců zahraniční humanitární pomoci na světě. Ostatně Václav Klaus ml. loni vyzval k opuštění Unie „i za cenu, že o třetinu zchudneme“. Ochota akceptovat pád na hospodářskou úroveň Rumunska nebo Uruguaye ukazuje, že je volání po czexitu záležitostí především hodnotovou.

Ke kafi Kašpárkův výběr

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Čtení na víkend

Celníci 2.0: nikde a všude

Zoufalý hlásek „jen tomu pomáhejte, volové,“ se ve mně ozývá i kdykoliv slyším tu o možnosti cestovat bez pasu a kontrol.

Za prvé, otevřené hranice jsou na členství v Unii do značné míry nezávislé. V Schengenském prostoru chybí pět členských zemí, naopak jsou v něm čtyři neunijní.

Za druhé, kontroly nezmizely ani uvnitř Schengenu. Dějou se i desítky kilometrů od hranic, namátkově, a jsou tedy spojené s nečekaným nepohodlím pro cestující.

Za třetí, návrat před roky 2007 nebo 2004 by bezprostředně pocítil jen zlomek lidí; kromě 114 tisíců Čechů, kteří pracují v jiných zemích Evropské unie, ještě nevelká skupina těch, co překračují hranice několikrát měsíčně. Kampaň postavená na solidaritě s manažery evokuje montypythonovský skeč Problémy extrémně bohatých lidí. Ostatním se zařízení pasu jednou za deset let a celní prohlídka několikrát do roka bohužel ztratí ve vší byrokracii, kterou život obnáší.

Na jakou půdu tohle přesvědčování dopadá, můžete zjistit v ironických tweetech s hashtagem #MojeEU.

Anketa

Jste rádi že je Česko v EU?

Zásadní argument: EU jako páka

Daleko častěji než argumenty dotacemi a pasem by měl zaznívat následující, který zaklapne i do otevřenějších hlav národovců: naše členství v Unii posiluje hlas Česka v Evropě i ve světě a usnadňuje účast ve vrcholové lize jednotlivcům i firmám.

Čeští voliči mají dokonce jindy tak nenáviděné kvóty na disproporční zastoupení v Evropské komisi (jeden komisař pro desetimilionové Česko stejně jako dvaaosmdesátimilionové Německo) i Evropském parlamentu (dvakrát víc poslanců na jednoho voliče než Němci). Nikdy v moderní historii jsme neměli takovou páku na silnější země. Ať už při dělání politiky v samotné Unii, nebo prostřednictvím unijního kolosu při vyjednávání s USA, Čínou nebo Japonskem. Zopakuju to, aby si toho všimli i ti nejzběsilejší bojovníci za národní suverenitu: Nikdy v moderní historii jsme neměli takovou páku na silnější země.

Žádný mluvčí czexitu zatím nepřišel s reálným plánem, jak hrát v globálním světě významnější roli než Kazachstán nebo Alžírsko, které jsou v žebříčku hrubých domácích produktů – jejichž výše se významně překrývá s reálnou mocí – nad námi. Jaké jiné spojence si najít a co za spojenectví vyměnit. Jak zůstat na společném trhu a mít na něj pořád stejný vliv nebo jak se stát částí jiného půlmiliardového trhu, o jehož pravidlech bychom mohli hlasovat. Jak umožnit české vědě a českému vývoji tak těsný kontakt se světovou špičkou. Zdůrazňuji: reálným plánem. „Vytvořme z Česka daňový ráj bez byrokracie“ zní super – hádankou zůstává, proč se takhle jednoduše nevyšvihnul třeba ten Kazachstán.

Ale Švýcarsko! ozve se. Připomeňme si proto jednu důležitou věc: podmínky czexitu a bilaterálních dohod by nevyjednávali Švýcaři. Vyjednávali by je buď ti samí lidé, kteří dojednali všechno, co dnes na členství vadí, anebo lidoví diplomati z KSČM a SPD. V obou případech by czexit znamenal zabroušení do bezvýznamnosti. Nic pro hrdé vlastence.

ČERSTVÝ FINMAG

Finamg předplatné

Evropská ruleta. Tisíce Gambijců každý rok vyrážejí za lepším do Evropy. Cestu každý desátý zaplatí životem. Markéta Kutilová na místě zjišťovala, co je na riskantní „zadní trasu“ žene.


Jak být menší kretén. Recept v rozhovoru s Petrem Ludwigem. Dál v něm najdete: dlouhověkost (podle vzoru Japonsko), boj s prokrastinací (čím dál tužší) a drogy (ale chytré).


Téma čísla: vzdělání. Státní maturita. Průšvih s vysokými školami. Budoucnost v online kurzech. IT gramotnost pro školáky. Analýzy, deprese, komentáře, naděje.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+51
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 2. 2018 13:19, Pája

Nesouhlasím. Jak se už ani nikdo nesnaží zastírat, tak Unie je tandem Německo a Francie. Skodou okolností jsou u nás Německo, Francie, Británie a dobře i USA vlastníky téměř všech nadnárodních společností, ať už bank, automobilek, vodáren atd., kde lidé odvádí stejnou, ne-li větší práci, než v meteřských společnostech, nebo jiných světových pobočkých a dělají to za třičtvrtinové platy, než v matkách. Díky tomu jsou tyto společnosti v českých pobočkách ziskové a vyvádějí odtud peníze, aby dorovnávaly ztráty v bohatších regionech, čímž vlastně levní Češi dotují dražší, např. Němce. Na dividendách, včetně drahého "poradenství", které by se tady údajně nezvládlo a proto to musejí dělat zahraniční vlastníci, doma, se vyvádí z Čech kolem 700 miliard. Němci a Francie se zbavují svého odpadu a jako potraviny druhé jakosti to dováží a prodávají na našem trhu mnohem dráž, než kvalitnější zboží vyrobené pro tamní trh. Dostáváme sice dotace, ale na nic, co by bylo užitečné pro normální lidi. Dotace jsou pouze na to, v čem nehrozí, že bychom bohatším členům mohli konkurovat a proto si tady stavíme cyklostezky, rozhledny, opravujeme hrady a podobně. Různými sankcemi, nařízeními a příkazy se dosáhlo pouze toho, že nejsme v ničem soběstační a úchylné dotace na nepřirozené a nepotřebné projekty pouze ubírají peníze tam, kde by to bylo potřeba, ale zároveň díky účelovosti těchto dotací, to tam nelze použít a tím se naše závislost na EU zvyšuje. To je to, co ostatní členské státy chtějí, proboha. Oni nechtějí Vaší prosperitu, chtějí svojí prosperitu a proto nám tady křiví podmínky, aby závislost na nich rostla. Můj ty bože, pochopte, že bohaté státy, jako Německo a Francie bohatnou právě na vykořisťování chudáků, jako jsme my a tak to vždycky bude. Nechtějí, aby jste prosperoval. Chtějí, aby jste pracoval za pár korun, kupoval jejich hnůj, který Vám dovezou jako jídlo a hrbil se před nimi a děkoval, že Vám přerozdělily Vaše peníze zpátky a k tomu Vám pár šušňů přidaly..bohužel si za to ale nekoupíte, co chcete, protože máte striktně dáno za co a u koho to smíte utratit. Nikdy v EU bohatí nebudeme si uvědomte. Budeme jen tak bohatí, jak nám to Němci a Francouzi dovolí a to tak, že ne moc.

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vladimír 16. 02. 2018 12:02)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 2. 2018 12:02, Vladimír

Bez unie by jsme byli chudí jak kostelní myši. Hloupí a chudí češi, tak by jsme dopadli. Pokud ovšem už takoví dávno nejsme. Když volíme toho koho volíme, mi to tak už dávno připadá.

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

2. 3. 2018 | 8:50 | Pája

Současný aparát zaměstnává na nějakých cca třicet tisíc byrokratů, od nejvyšších až po nejnižší úředničků, ale velmi dobře placených. EU je byrokratický orgán, který si svou důležitost připomíná právě počtem příkazů, zákazů,...více

17. 2. 2018 | 17:22

Dobře jste to řekl. Také si myslím, že přijetí Dublinu 4 by mělo být pro referendum o setrvání v EU rozhodující. Pokud by jsme byli většinově přehlasováni, tak by to byl zásadní zásah do suverenity státu. Tím by nám EU sdělila,...více

17. 2. 2018 | 9:11 | nakobyl

Pro posuzování EU je potřební podívat se do historie - třeba jak skončila říše Mongolů či Říma, Velká Morava, Karel IV, Napoleon, Rakousko-Uhersko, Sovětský svaz, III. říše Hitlera i Československo. Všechny velké celky se...více

17. 2. 2018 | 2:38 | jezevec

kašpárek se dopustil oblíbené demagogie - a totiž predikce vývoje na základě předpokladu absolutní neměnnosti dnešních parametrů. ale ono tomu tak obvykle není. za komunistů, kdo chtěl u řezníka biftek, musel si k němu koupit...více

16. 2. 2018 | 19:04 | deprese

Ony ty dotace čerpají u nás hlavně zahraniční firmy, které zisky odvádějí do zahraničí a naši lidé u nich pracují za minimální mzdy. Ale vysvětlujte to idiotům v ČR. :) více

Oblíbená témata

czexit, evropská unie

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK