Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec společenské smlouvy?

| rubrika: Komentář | 15. 11. 2011 | 10 komentářů
Konec společenské smlouvy?
Poslední dvě desetiletí byla ve vyspělých zemích velmi poklidná, od podzimu je ale všechno jinak. A zdá se, že protesty na Wall Streetu jsou jen špičkou ledovce.

Na první pohled byla poslední dvě desetiletí ve vyspělých ekonomikách (ale i v řadě ekonomik rozvojových) tím nejlepším obdobím historie – dlouhodobý růst ekonomiky, nízká inflace i zlepšující se kvalita života naznačovaly, že se bude všem dařit. Společnost navíc velmi rychle překonala krizi roku 2001 a zdálo se, že se rychle vypořádá i s problémy z let 2008 a 2009. Místo toho nenasytnost těch, kteří mají pocit, že mají nezadatelné právo na bohatství, přinesla další krizi – a začíná řadu západních společností dělit na „my“ versus „oni“.

Mizí střední třída

Ještě před deseti lety byla hnacím motorem vyspělých ekonomik snaha chudších vyšvihnout se mezi střední třídu a snaha střední třídy zajistit své rodiny a poskytnout to nejlepší svým dětem – a všichni věděli, že pokud budou pracovat a snažit se, mají dobrou šanci svých cílů dosáhnout.

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz, jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Dnes je nálada ve většině společnosti zcela jiná. A není se co divit, když například americké statistiky ukazují, že za posledních třicet let šlo plných 58 procent reálného ekonomického růstu USA ve prospěch horního jednoho procenta Američanů. Západoevropská čísla nebudou tak jednostranná, ale příjmová nerovnováha se projevuje i v Evropě. A mizí především střední třída, tedy ti, na kterých stojí nejen ekonomický růst, ale především společenská stabilita. Společenská smlouva, která ve vyspělých ekonomikách platila posledních 200 let a která garantovala odměnu za úsilí a odvahu, téměř ze dne na den přestala platit.

Díváme se dopředu?

Anketa

Jak daleko dopředu se dívá česká vláda?

Rostoucí sociální nestabilita a změna společenské struktury vyspělých ekonomik by měly sloužit jako důrazné varování také autorům českých reforem. Nad reformami totiž bohužel chybí jakákoliv analýza toho, jak dopadnou jako celek na českou společnost, co podpoří a co naopak omezí. Každému je jasné, že je potřeba řešit sociální dávky a zdravotnické výdaje – ale podporují navržené změny kromě omezení výdajů ze státního rozpočtu i pozitivní chování? Vytváříme vedle plošných škrtů také prostředí, které podporuje aktivitu a osobní odpovědnost? Snažíme se doopravdy o zlepšení konkurenceschopnosti českých podniků? Proč ničíme kvalitní školství, díky kterému disponuje česká ekonomika kvalitní pracovní silou, a místo toho podporujeme segregaci dětí z chudých a bohatých rodin?

Zatímco řada západních společenství již dnes prožívá silnou deziluzi, my jsme na hraně. Máme šanci ještě poměrně jednoduchými zásahy udržet víru lidí ve fungující společnost – ale znamená to začít se soustřeďovat mnohem více na růst ekonomiky a na souvislosti jednotlivých kroků než na plošné škrty bez rozmyslu. Jinak se společenská smlouva rozpadne i u nás.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 11. 2011 1:42, maik

Jestli se někdo domnívá, že sloučení poblematických, zejména romských žáků s většinovou populací zvedne úroveň výuky tak je mírně řečeno naivní.

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 11. 2011 0:33, tomas

My že máme kvalitní školství?? Doporučil bych panu Prouzovi např. podívat se, co testuje a na jaké pozici jsme v žebříčku PISA. Místo práce s textem a jeho obsahem se tu učí jazykové rozbory a literární dějepis, v matice zas goniometrie místo logického uvažování a třeba výpočtu úroků. A že je výstupem škol kvalitní pracovní síla? A jestlipak autor dělal někdy nějaké pohovory? Myslím coby zástupce zaměstnavatele, ne uchazeč.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

24. 11. 2011 | 22:13

A co je příčinou ztráty motivace dětí na základních školách, vy rozumbrado? více

17. 11. 2011 | 22:08 | Rada

Pochybuji, že ministr školství má velký vliv na úroveň znalostí žáků. Spíš bych to tipoval na ztrátu motivace. Když studenti vidí, že kdejaký zkorumpovaný hajzlík nebo rádobypodnikatel nebo někdo, komu dohodili flek rodiče,...více

16. 11. 2011 | 19:42 | tomas

Já tvrdím něco takového? Tak ono do matiky a do práce s textem se moc nedala tahat politika. Tam, kde se dala, toho zk**vili dost. Ale já bych jim na tom zásluhu nedával, myslíte, že v letech 45-47 či před válkou to uměli...více

16. 11. 2011 | 9:03 | Viki

Skutečně moderní způsob výuky jsem zažil v první až třetí třídě základní devítileté školy v jednotřídce. Ještě na fakultě jsem těžil z toho, že jsem se uměl učit a práce s textem nebyla pro mne španělskou vesnicí. Na rozdíl...více

15. 11. 2011 | 16:23 | tomas

Díky za reakci. Tak to si nemyslím, že je to majoritní vliv. IMHO je to spíš celkovou zkostnatělostí českého (nejen) školství, nepružnosti přizpůsobovat osnovy novým poznatkům a požadavkům. Ve vyspělých zemích se učí stylem:...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK