Jak vypovědět stavební spoření. S čím počítat, když ho zrušíte předčasně

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 13. 11. 2017 | 2 komentáře
Jak vypovědět smlouvu o stavebním spoření? A co když peníze potřebujete dřív, než uplyne šestiletá vázací lhůta? Nevyplatí se to: přijdete o státní podporu, stavební spořitelna si navíc naúčtuje poplatek. Každopádně ale nepočítejte, že se k penězům ze stavebka dostanete rychle.
Jak vypovědět stavební spoření. S čím počítat, když ho zrušíte předčasně

Smlouvu o stavebním spoření můžete vypovědět kdykoli. Když ji ukončíte před koncem šestileté vázací doby, připlatíte si a přijdete o celou státní podporu – stavební spořitelna ji pošle zpět Ministerstvu financí. Rozhodující přitom není termín podání výpovědi, ale termín, ke kterému smlouva skutečně skončí. Kdo na peníze spěchá, může smlouvu vypovědět s předstihem tak, aby výpovědní lhůta doběhla s koncem vázací doby.

Kolik si vezme stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna si za předčasné vypovězení stavebka účtuje 0,5 procenta z cílové částky, Modrá pyramida jedno procento, Raiffeisen stavební spořitelna požaduje jedno procento z cílové částky (minimálně 500 korun), Wüstenrot 0,9 procenta z cílové částky, Stavební spořitelně České spořitelny zaplatíte 0,5 procenta z cílové částky (u smluv uzavřených od 1. 10. 2012 do 31. 5. 2013) nebo jedno procento z cílové částky (u smluv uzavřených později).

Srovnání stavebního spoření

Když potřebujete někam uložit peníze, nechcete je riskovat a chcete aby aspoň trošku vydělaly. Když potřebujete zašít peníze sami před sebou. Když tušíte, že si časem budete chtít vzít na úpravy bytu úvěr ze stavebního spoření. Zkrátka když z jakéhokoli důvodu chcete stavební spoření, nechejte si napřed srovnat nabídky:

Těšit vás může aspoň to, že při předčasné výpovědi vám kromě vašich vkladů zůstanou také úroky z vkladů a úroky ze státní podpory (o kterou přijdete).

Jak vypovědět stavebko

Smlouva o stavebním spoření se vypovídá písemně, na pobočce stavební spořitelny nebo poštou. Když zvolíte druhou cestu, budete muset svůj podpis nechat úředně ověřit.

Výpovědní lhůta trvá tři měsíce a začíná běžet na začátku měsíce, který následuje po měsíci, když jste výpověď doručili stavební spořitelně. Takže když výpověď doručíte nebo podáte na pobočce v říjnu, výpovědní lhůta se rozbíhá prvního listopadu. Po jejím konci smlouva zanikne a stavební spořitelna úspory vyplatí – na účet, který ve výpovědi určíte.

Jestli chcete smlouvu ukončit a blíží se konec roku, vyplatí se ještě chvilku počkat. Když odložíte ukončení smlouvy na leden, můžete dostat státní podporu i za tento kalendářní rok. Státní podpora se vyplácí vždy k penězům naspořeným v daném roce, nezávisle na tom, v jakém měsíci jste peníze na účet stavebka vložili. Nárok na připsání záloh státní podpory vzniká k poslednímu prosinci roku, na účty se připisují v následujícím roce, obvykle v dubnu. Takže když peníze vložíte ještě v lednu a na konci měsíce pak smlouvu ukončíte, vyplatí vám stavební spořitelna státní podporu ještě napřesrok. Výpověď můžete podat i dřív, rozhodující je termín ukončení smlouvy.

Anketa

Uvažovali jste někdy, že byste vzali peníze ze stavebka dřív?

Pohlídat byste si ale měli také, aby nenaspořili zbytečně moc. Když „přespoříte“ (zůstatek na vašem účtu je vyšší než sjednaná cílová částka), stavební spořitelna si při ukončení smlouvy naúčtuje poplatek z rozdílu mezi zůstatkem na vašem účtu a dohodnutou cílovou částkou.

Potřebuju peníze dřív

Pokud se ke svým penězům nutně potřebujete dostat rychleji než za tři měsíce, můžete stavební spořitelnu požádat o prominutí nebo zkrácení výpovědní doby. Bude záležet na podmínkách a vstřícnosti vaší stavební spořitelny. Poplatek za zkrácení výpovědní doby na několik dnů nebo týdnů obvykle dělá půl procenta z cílové částky, procento ze zůstatku na účtu a podobně. Pomůže, když si u stavební spořitelny založíte novou smlouvu o stavebním spoření a vložíte na ni nějaké peníze, pak obvykle bývají spořitelny ochotné peníze ze staré smlouvy vyplatit dřív.

Líbil se vám článek?

+62
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Stavební spoření je teď všude bez vstupního poplatku

6. 10. 2021 | Petr Kielar | 5 komentářů

Stavební spoření je teď všude bez vstupního poplatku

Nevídaná věc: Ani jedna ze spořitelen v říjnu nevybírá poplatek, který byl se stavebkem svázán od jeho příchodu do Česka. Přinejmenším u tří z pěti spořitelen přitom nejde jenom o dočasnou... celý článek

Modrou pyramidu vede bývalý šéf Wüstenrotu

2. 8. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Modrou pyramidu vede bývalý šéf Wüstenrotu

Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Modré pyramidy se od začátku srpna stal Michael Pupala. V čele stavební spořitelny nahradí Pavla Jiráka, který zůstává členem představenstva. celý článek

Stavební spoření pro děti má novou jedničku, ukazuje porovnání

2. 8. 2021 | Petr Kielar | 3 komentáře

Stavební spoření pro děti má novou jedničku, ukazuje porovnání

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) přichází od srpna s akční prémií pro mladé do 18 let. Jde o momentálně nejlepší nabídku stavebka v této věkové kategorii, ukazuje nezávislé... celý článek

Porovnání stavebního spoření. Kdo má teď nejlepší

26. 7. 2021 | Petr Kielar | 3 komentáře

Porovnání stavebního spoření. Kdo má teď nejlepší

Aktuální nabídky jsme porovnali podle částky, které dosáhneme za šest let, pokud pravidelně spoříme 1700 korun měsíčně. Výpočet zahrnuje veškeré poplatky, daně, úroky i státní podporu. celý článek

Na začátku byl Spolek přátel. Jak vzniklo stavební spoření

22. 7. 2021 | Petr Kielar | 2 komentáře

Na začátku byl Spolek přátel. Jak vzniklo stavební spoření

První krok ke vzniku stavebního spoření přišel před sto lety. Víte, kdo byl Georg Kropp a co se tehdy stalo v německé obci Wüstenrot?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.