Jak vypovědět stavební spoření. S čím počítat, když ho zrušíte předčasně

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 13. 11. 2017 | 2 komentáře
Jak vypovědět smlouvu o stavebním spoření? A co když peníze potřebujete dřív, než uplyne šestiletá vázací lhůta? Nevyplatí se to: přijdete o státní podporu, stavební spořitelna si navíc naúčtuje poplatek. Každopádně ale nepočítejte, že se k penězům ze stavebka dostanete rychle.
Jak vypovědět stavební spoření. S čím počítat, když ho zrušíte předčasně

Smlouvu o stavebním spoření můžete vypovědět kdykoli. Když ji ukončíte před koncem šestileté vázací doby, připlatíte si a přijdete o celou státní podporu – stavební spořitelna ji pošle zpět Ministerstvu financí. Rozhodující přitom není termín podání výpovědi, ale termín, ke kterému smlouva skutečně skončí. Kdo na peníze spěchá, může smlouvu vypovědět s předstihem tak, aby výpovědní lhůta doběhla s koncem vázací doby.

Kolik si vezme stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna si za předčasné vypovězení stavebka účtuje 0,5 procenta z cílové částky, Modrá pyramida jedno procento, Raiffeisen stavební spořitelna požaduje jedno procento z cílové částky (minimálně 500 korun), Wüstenrot 0,9 procenta z cílové částky, Stavební spořitelně České spořitelny zaplatíte 0,5 procenta z cílové částky (u smluv uzavřených od 1. 10. 2012 do 31. 5. 2013) nebo jedno procento z cílové částky (u smluv uzavřených později).

Srovnání stavebního spoření

Když potřebujete někam uložit peníze, nechcete je riskovat a chcete aby aspoň trošku vydělaly. Když potřebujete zašít peníze sami před sebou. Když tušíte, že si časem budete chtít vzít na úpravy bytu úvěr ze stavebního spoření. Zkrátka když z jakéhokoli důvodu chcete stavební spoření, nechejte si napřed srovnat nabídky:

Těšit vás může aspoň to, že při předčasné výpovědi vám kromě vašich vkladů zůstanou také úroky z vkladů a úroky ze státní podpory (o kterou přijdete).

Jak vypovědět stavebko

Smlouva o stavebním spoření se vypovídá písemně, na pobočce stavební spořitelny nebo poštou. Když zvolíte druhou cestu, budete muset svůj podpis nechat úředně ověřit.

Výpovědní lhůta trvá tři měsíce a začíná běžet na začátku měsíce, který následuje po měsíci, když jste výpověď doručili stavební spořitelně. Takže když výpověď doručíte nebo podáte na pobočce v říjnu, výpovědní lhůta se rozbíhá prvního listopadu. Po jejím konci smlouva zanikne a stavební spořitelna úspory vyplatí – na účet, který ve výpovědi určíte.

Jestli chcete smlouvu ukončit a blíží se konec roku, vyplatí se ještě chvilku počkat. Když odložíte ukončení smlouvy na leden, můžete dostat státní podporu i za tento kalendářní rok. Státní podpora se vyplácí vždy k penězům naspořeným v daném roce, nezávisle na tom, v jakém měsíci jste peníze na účet stavebka vložili. Nárok na připsání záloh státní podpory vzniká k poslednímu prosinci roku, na účty se připisují v následujícím roce, obvykle v dubnu. Takže když peníze vložíte ještě v lednu a na konci měsíce pak smlouvu ukončíte, vyplatí vám stavební spořitelna státní podporu ještě napřesrok. Výpověď můžete podat i dřív, rozhodující je termín ukončení smlouvy.

Anketa

Uvažovali jste někdy, že byste vzali peníze ze stavebka dřív?

Pohlídat byste si ale měli také, aby nenaspořili zbytečně moc. Když „přespoříte“ (zůstatek na vašem účtu je vyšší než sjednaná cílová částka), stavební spořitelna si při ukončení smlouvy naúčtuje poplatek z rozdílu mezi zůstatkem na vašem účtu a dohodnutou cílovou částkou.

Potřebuju peníze dřív

Pokud se ke svým penězům nutně potřebujete dostat rychleji než za tři měsíce, můžete stavební spořitelnu požádat o prominutí nebo zkrácení výpovědní doby. Bude záležet na podmínkách a vstřícnosti vaší stavební spořitelny. Poplatek za zkrácení výpovědní doby na několik dnů nebo týdnů obvykle dělá půl procenta z cílové částky, procento ze zůstatku na účtu a podobně. Pomůže, když si u stavební spořitelny založíte novou smlouvu o stavebním spoření a vložíte na ni nějaké peníze, pak obvykle bývají spořitelny ochotné peníze ze staré smlouvy vyplatit dřív.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+82
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší stavební spoření v červnu. Porovnali jsme nabídky

8. 6. 2022 | Petr Kielar | 1 komentář

Nejlepší stavební spoření v červnu. Porovnali jsme nabídky

Stavební spořitelny zvyšují úrokové sazby a přidávají bonusy. U které teď nejlíp zhodnotíme vklady?

Stavební spoření jako termínovaný vklad. Známe nejvýhodnější nabídky

30. 5. 2022 | Petr Kielar | 16 komentářů

Stavební spoření jako termínovaný vklad. Známe nejvýhodnější nabídky

Ani na stavební spoření není nutné pravidelně ukládat peníze. Je možné jednorázově vložit větší částku. Prozkoumali jsme, jak si stojí stavební spořitelny ve srovnání s termínovanými... celý článek

Dvojnásobný úrok a další akce. Porovnali jsme stavební spoření

4. 5. 2022 | Petr Kielar | 15 komentářů

Dvojnásobný úrok a další akce. Porovnali jsme stavební spoření

Stavební spořitelny zvyšují úročení vkladů a přidávají bonusy. Zhodnocení úspor překračuje pět procent – to je téměř o dva procentní body víc než před rokem. Kdo v květnu nabízí nejvýhodnější... celý článek

Nejvyšší úrok za deset let. Stavební spoření má nového krále

24. 4. 2022 | Petr Kučera | 28 komentářů

Nejvyšší úrok za deset let. Stavební spoření má nového krále

Srovnatelný spořicí účet by musel mít úrokovou sazbu skoro 5,7 %. Na ochranu před letošní inflací to přesto nestačí.

Nejlepší stavební spoření v dubnu. Tady je žebříček

7. 4. 2022 | Petr Kielar | 10 komentářů

Nejlepší stavební spoření v dubnu. Tady je žebříček

Tři z pěti stavebních spořitelen mají od dubna nové sazebníky poplatků. Skončily také některé akční nabídky. Jak to zamíchalo celkovým pořadím?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.