Karel Janeček: Krade se tu víc než na Ukrajině. Jsme korupčnická velmoc!

Martin Vlnas | rubrika: Rozhovor | 21. 5. 2011 | 20 komentářů
Karel Janeček: Krade se tu víc než na Ukrajině. Jsme korupčnická velmoc!
„Každý Čech včetně nemluvňat přispěje korupčníkům měsíc co měsíc tisícikorunou z vlastní kapsy. Rodina se třemi dětmi takhle každý měsíc přijde o pět tisíc korun, je to peklo,“ varuje Karel Janeček ředitel firmy RSJ Algorithmic Trading, který se pustil do boje s českou korupcí.

V prvním dílu exkluzivního trojdílného rozhovorupro Peníze.cz a Finmaghovořil Karel Janeček o svém podnikání, o tom, že víc už vydělávat nemůže a že na sázení stromů se zatím nechystá. Dnes přijde řeč na korupci, proti níž se rozhodl bojovat prostřednictvím svého Nadačního fondu proti korupci.

Lidé s vysokými příjmy se, alespoň v Česku, straní pozornosti médií. Vy jste zvolil odlišnou strategii. Neobehnal jste se ani vysokou zdí, ani nepropustnou sítí tiskových mluvčích a odborníků na komunikaci. Co vás k tomu motivuje?

Jde hlavně o dvě věci. Můj úspěch i úspěch mojí firmy je něco, za co se rozhodně nemusím stydět. Děláme naprosto férový byznys. Ani já, ani nikdo z mých kolegů nemáme špatnou historii, něco za co bychom se museli stydět a co bychom museli skrývat. Nikdo na nás nic nemá… Proto si můžu dovolit být viděn, na rozdíl od některých jiných bohatých lidí žijících v našem státě. Začátky mnoha z nich jsou plné špíny.

Devadesátá léta byla bouřlivá…

… devadesátá zplodila generaci korupčníků. Nebudu jmenovat, ale myslím, že je jasné, koho mám na mysli. Samozřejmě ne všichni jsou takoví, ale hodně rychlokvašených zbohatlíků si s sebou nese tenhle cejch. Přišli k penězům neférovým způsobem – korupcí, zneužitím zákonů. Prostě neeticky. Tito lidé pak logicky nemohou dělat to, co dělám já. Jakmile by totiž začali dělat jiným korupčníkům problémy, každý by na ně okamžitě vytáhl něco černého z jejich historie.

Mluvil jste o dvou „věcech“. Která je ta druhá?

Motivace pomoci. Změnit to, co se děje kolem. Je to tragédie. Jsme bohužel velmoc korupce. V jistém smyslu jsme dokonce nezkorumpovanější zemí na světě.

Karel Janeček

Ředitel a předseda představenstva společnosti RSJ Algorithmic Trading, kterou založil v roce 1995, absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK. Tam v současnosti též přednáší. Doktorát získal na Carnegie Mellon University v Pittsburghu. V letech 2004 až 2005 působil jako vědecko-výzkumný pracovník v Rakouské akademii věd. Založil Nadační fond na podporu vědy a výzkumu a Nadační fond proti korupci. Jeho prvním oceněným byl Libor Michálek, ústřední postava nedávné korupční kauzy kolem Státního fondu životního prostředí. Janeček je ženatý, má dvě děti. Rád si zasportuje, miluje hlavně tenis. Sport bere jako duševní hygienu a hrazdu má i v kanceláři.

Foto: Isifa

Jak to myslíte?

Jsme relativně bohatí. Nemůžeme se proto srovnávat se státy v Africe, kde je podíl korupce na celkovém HDP země vyšší. Ale pokud si vezmeme podobně bohaté země, máme opravdu jedinečnou pozici. Proto jsem se do boje s korupcí pustil. Nevím, jestli se mi něco podaří, ale můžu se o to pokusit a můžu mít čisté svědomí. Pokud se za deset let budu muset z téhle země odstěhovat, protože tenhle stát zkolabuje, tak si budu moci říct, že jsem pro záchranu udělal maximum.

Co je vlastně podle vás horší, korupce všedního dne – drobné uplácení typické třeba pro Ukrajinu, kdy člověk platí za vše a všude, nebo česká „velká korupce“?

To co se děje u nás, je jednoznačně horší. Korupci na Ukrajině vnímám spíš jako poplatek. Potřebujte razítko, platíte, chcete pracovní místo ve státní správě, platíte. Samozřejmě je to špatně, ale takováhle korupce nedevastuje ekonomiku. Průšvih je právě ta velká korupce. Rozkrádání státního majetku, předražené státní zakázky, zkorumpovaní poslanci… To už není o tisícovkách, to je korupce v řádu stovek miliard ročně. Nezadržitelná a bez rizika.

Takže jsme na tom ještě hůř než Ukrajinci?

Ano. Malé korupce jsme se celkem efektivně zbavili. Na rozdíl od nich. Ale s velkou korupcí je to u nás ještě horší. Pokud vyjdeme z toho, že u nás ročně zmizí sto miliard, každý Čech včetně nemluvňat korupčníkům přispěje měsíc co měsíc tisícikorunou z vlastní kapsy. Sto miliard je abstraktní číslo. Pokud si ale uvědomíme, že rodina se třemi dětmi takhle každý měsíc přijde o pět tisíc korun, je to peklo. Musíme s tím něco udělat!

Určitě se na různých akcích potkáváte s kolegy podnikateli. Bavíte se s nimi o tom, co děláte? Jsou zvědaví?

Už jsem se setkal s tím, že mi někteří rádobypodnikatelé za zády prohlašují no jo, von to dělá, aby se zviditelnil, von chce do politky. Všem těmhle pánům bych vzkázal, ať jdou někam.

Co si myslíte o Vítu Bártovi?

Bárta? Podívejte, stačí si poslechnout ty jeho nahrávky a každému je hned jasné, o co mu jde! Bárta je člověk, o kterém si nemyslím vůbec nic dobrého. Na druhou stranu se ho ale musím zastat v jedné věci. Líbilo se mi, jak dokázal šlapat na paty odéesácké mafii. Proto na něj taky všechny ty kompromitující materiály vytáhli. Ať je Bárta, jaký je – špatný! – to, co dělal, mohlo mít pozitivní dopad. Nespočítal si ovšem, že nemá čistý štít, a tudíž si podobnou huráakci zkrátka nemůže dovolit. Já do politiky v horizontu nejbližších několika let vstupovat rozhodně nechci. Nicméně vím, že pokud bych do politiky vstoupil a dovolil si to, co Bárta, korupčníci mají smůlu. Nic na mě nevytáhnou.

A co když si něco vymyslí?

Otázkou je co… Moje podnikání je naprosto nezávislé na tom, co se v tomhle státě děje. Veškeré naše obchody se realizují transparentně na mezinárodních trzích. Co si pak mohou vymyslet? Těžko mě obviní z toho, že jsem uplatil generálního ředitele londýnské burzy. To je absurdní. Z hlediska byznysu si opravdu nic vymyslet nemůžou. Mohli by zkusit něco na mě, něco osobního, ale s tím bych si snad taky poradil.

Čtenáři doporučují

Rozhovory s úspěchem na Peníze.cz

Naši selfmademani, kteří se se čtenáři Peníze.cz podělili o příběh své cesty k úspěchu:

Rozhovor s Tomiem Okamurou: v Japonsku začínal jako popelář, v Česku se stal milionářem...

Rozhovor s Tomášem Čuprem: po návratu z Anglie byl za vodou, aby ho však rodiče přestali posílat do práce, musel něco dokázat i doma – tak postavil Slevomat...

Víte, koho byste dnes volil?

Je to hrůza.

Byl jste vlastně u posledních voleb?

Byl jsem volit… A volit budu znovu, ale je to jedna alternativa horší než druhá. Dřív jsem volil ODS. Teď už ODS rozhodně volit nebudu. Šance pro tuto zemi je, že ODS zkrachuje, rozpadne se a nastoupí nějaká jiná pravicová strana.

Takhle přece vznikla TOP 09…

To taky není moc dobrá alternativa.

Kam tedy dál? Směrem k minimálnímu státu a Straně svobodných občanů?

To jsou zase utopisti. S některými jejich myšlenkami samozřejmě souhlasím, ale jejich cíle jsou ve stávajícím systému nerealizovatelné. Stát se prostě zrušit nedá a lidé prostě budou chtít sociální dávky, budou natahovat ruku. Jejich teoretický koncept by fungovat mohl, jenže by to chtělo nějakého kouzelníka. Já vidím šanci na změnu v nějakém novém občanském hnutí. Docela se mi líbí iniciativa Občané.cz.

Nesemele je ale vstup do vrcholné politiky, jako se to stalo už tolikrát v minulosti?

V každé straně se vždycky najde nějaký šmejd, který se bude chtít přiživit. Problém je, že řada lidí ve velkých stranách vstoupila do politiky jenom proto, aby si nakradli. To je ten průšvih. Dnes to není sem tam zloděj, dnes platí spíš zloděj skoro všude.

Neměla by pro českou politiku platit podobná pravidla jako ve starověkém Řecku. Neměla by být jen za zásluhy?

To se ale dostáváme k otázce, jak se to vlastně má s demokracií jako takovou. Upřímně řečeno nevím. U nás je hlavním problémem korupce, jinde v Evropě je to ale populismus, život na dluh. Reálně se bojím, že se tenhle systém položí celý. Dojede na nefunkční demokracii.

Co tedy navrhujete místo demokracie? Vládu moudrých? Tu je přece ještě snadnější zneužít…

To by nebylo dobré řešení. Spíš mě napadlo, že aby mohli lidé volit, museli by ve volební místnosti složit jednoduchý test o tom, kolik poslanců sedí ve Sněmovně, k čemu je Poslanecká sněmovna a k čemu Senát, jaké pravomoci má Ústavní soud… Základní jednoduché otázky. Volit by pak mohl každý, kdo testem projde. Za tímhle drobným vylepšením demokracie bych si stál. Mohlo by to fungovat. Další a ještě kontroverznější variantou by bylo, kdyby mohli volit jen ti, co nepobírají podporu v nezaměstnanosti.

Co si vlastně myslíte o Evropské unii?

Přijímat euro je v současné situaci úplná blbost. Že to nebude fungovat, bylo přitom jasné už od samého počátku. Jeden pán, neekonom, s nímž jsem nedávno mluvil, to popsal úplně skvěle. V minulosti řecká drachma devalvovala každý rok o cca deset procent. Ale ono je tu najednou euro a nikdo devalvovat nemůže. Samozřejmě tu řešení je – Řekové by si mohli pravidelně každý rok snižovat platy o deset procent. Fakticky je to to samé. Jenže dokážete si představit Řeky? Neřešitelný problém je na světě. Euro tedy ne. Projekt volného obchodu je ale samozřejmě skvělá věc. Nemít hranice je super věc…

Příští sobotu se v poslední části rozhovoru dozvíte třeba to, že Nadační fond proti korupci není podle českých soudů obecně prospěšná aktivita…

Martin Vlnas

Autor článku Martin Vlnas

Vystudoval politologii, sociologii a mediální studia na FSS MU v Brně. Rok studoval v Jižní Koreji. Během studia publikoval reportáže v Reflexu, Respektu nebo Týdnu, kariéru ale začal jako portýr. Od roku 2009 byl editorem... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+108
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 8. 2011 15:58, Kryštof

Bože, to nemyslíte vážně. Ještě jste zapomněl dodat ať volíme výhradně ČSSD nebo KSČM. To neznamená, že když o nich redaktor a pan Janeček nemluvili, že o nich neví, nebo že je podporují. Akorát vědí, že kdyby se redaktor zeptal, co říká na politiku ČSSD tak odpověď by byla: "(smích)" ...

Zobrazit celé vlákno

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 6. 2011 14:45, David

Pan Janečk se pustil do něčeho, čemu bohužel nerozumí. Podporuje Michálka, nezná politické zákulisí. Michálek je člověk TOP 09 a jedná na objednávku. Janečku, radši dej peníze na rekonstrukce dětských domovů.

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje za rok 2021 vyplatit dividendu 44 korun za akcii. Čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, loni firmě meziročně klesl o 3 % na 22,3 miliardy... celý článek

EET definitivně končí, rozhodla vláda

9. 3. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

EET definitivně končí, rozhodla vláda

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Koaliční vláda ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů... celý článek

Zrušit podporu stavebního spoření? Škrty očima expertů

28. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 46 komentářů

Zrušit podporu stavebního spoření? Škrty očima expertů

Čtyři miliardy ročně může státní rozpočet ušetřit, když se zruší podpora pro stavební spoření. Mělo by se to udělat?

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.