Sociálka rozeslala přehledy důchodových kont: Vše důležité pro budoucí důchod

Petra Dlouhá | rubrika: Když se řekne | 2. 10. 2017 | 3 komentáře
Česká správa sociálního zabezpečení rozeslala lidem, kterým se blíží důchodový věk, přehledy důchodového konta. Najdete v nich užitečné informace, které budou rozhodovat o vašem důchodu. A máte šanci včas napravit chyby, které nasekali zaměstnavatelé.
Sociálka rozeslala přehledy důchodových kont: Vše důležité pro budoucí důchod

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) rozeslala přehledy důchodového konta lidem v předdůchodovém věku – letos mužům narozeným v roce 1956 a ženám narozeným v roce 1959, dohromady jich je téměř sto tisíc. Dokument se posílal poštou na adresu trvalého bydliště, případně do datové schránky, pokud ji máte aktivovanou.

Pár let před tím, než půjdete žádat o důchod, se tak dozvíte, jestli máte v evidenci ČSSZ všechny doklady o své pracovní historii. „Přehled obsahuje výčet a celkový součet dob důchodového pojištění (odpracovaných let), případně náhradních dob pojištění (například dobu vedení v evidenci úřadu práce), uložených v evidenci ČSSZ,“ říká mluvčí Jana Buraňová. Jsou v něm uvedené vaše výdělky i vyloučené doby, jako je například doba dočasné pracovní neschopnosti, od roku 1986.

Můžete si tak jednoduše ověřit, jestli bude mít pro nárok na důchod odpracovaný dostatečný počet let a alespoň orientačně si podle údajů z důchodového konta propočítat, jak vysoká bude vaše penze:

Výpočet důchodového věku

+

Další kalkulačky

Výpočet výše důchodu

Zjednodušená verze  |  Přesnější verze

Důchod přiznaný v roce:
Předčasný důchod
Rok Příjem z výdělečné
činnosti (Kč)
Vyloučené doby
(dny)
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
Rok Příjem z výdělečné
činnosti (Kč)
Vyloučené doby
(dny)
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020

Zároveň z přehledu zjistíte, o kterých dobách u vás sociálka nemá žádný doklad. Když se ukáže, že chybí doklady o některých dobách zaměstnání, můžete to včas napravit. Až půjdete o důchod žádat, vyhnete se nepříjemnému překvapení.

ZAJIŠTĚNÍ NA STÁŘÍ: PORADNA

Chcete na odpočinku opravdu v klidu odpočívat? Myslete tedy dopředu na to, abyste měli pořádný finanční polštář. Jestli je pro vás lepší spořit, nebo investovat, jak získat ke svým penězům ještě příspěvek od zaměstnavatele nebo státní příspěvek, se vším rádi pomůžou odborníci v bezplatné poradně na Peníze.cz.

Poradna zajištění na stáří

Nedostali jste výpis?

Jestli vám přehled důchodového konta nedorazil, protože nepatříte mezi letos obesílané ročníky, můžete sociálku sami požádat, aby vám poslala informativní osobní list důchodového pojištění, vždy jednou ročně to jde zdarma. Tiskopis žádosti o zaslání informativního osobního listu nabízí správa sociálního zabezpečení zde – dá se vytisknout a poslat poštou (na adresu ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08  Praha 5) nebo podat elektronicky. K druhé jmenované cestě ale potřebujete datovou schránku. Další možností je podívat se do „konta“ pojištění on-line na ePortálu ČSSZ, opět to ale nejde bez datové schránky.

Co se nedozvíte

Z informativního listu a přehledu důchodového konta se nedozvíte všechno. Neuvádějí se v něm všechny náhradní doby pojištění, tedy období, kdy jste nebyli výdělečně činní, ale do dob potřebných pro nárok na důchod počítají. Třeba doba, kdy jste se starali o dítě do čtyř let, částečně doba studia a doba vojny. Údaje o náhradních dobách stačí doplnit, až budete žádat o důchod. Můžete to ale udělat i v předstihu.

Sociálka neeviduje také doby zaměstnání v cizině, od zahraničních nositelů pojištění (tedy institucí, které jsou tamní obdobou naší sociálky) si je vyžádá, až když o důchod požádáte.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Když některé údaje scházejí

Když zjistíte, že některý z vašich zaměstnavatelů správě sociálního zabezpečení neodevzdal všechny podklady, vyzvěte ho, aby to dodatečně udělal. Jestli zaměstnavatel už neexistuje nebo vám nechce vyhovět, obraťte přímo na sociálku (OSSZ/PSSZ/MSSZ příslušnou podle místa vašeho trvalého pobytu). Úředníci poradí, co dělat – například, jak doložit, že jste byli zaměstnaní v podniku, který už zanikl. Pomoct může:

  • pracovní smlouva nebo potvrzení zaměstnavatele o době trvání zaměstnání,
  • výplatní pásky, evidenční listy, mzdové listy, zápočtové listy,
  • bývalá legitimace ROH, pokud jsou v ní vylepeny známky o placení příspěvků,
  • potvrzení o zdanitelných příjmech a funkčních požitcích a o sražených zálohách na daň.

V nejhorším případě, když to nepůjde jinak, může jako důkaz svého zaměstnání (a tudíž doby důchodového pojištění) posloužit i čestné prohlášení dvou svědků, obvykle bývalých kolegů, na formuláři Čestné prohlášení o dobách zaměstnání/pojištění; stahovat můžete na webu ČSSZ.

Dodatečný evidenční list (dokument, kde zaměstnavatel potvrzuje doby vašeho zaměstnání se všemi údaji) je možné sociálce doložit kdykoli, ostatní (náhradní) doklady se většinou odevzdávají, teprve když žádáte o důchod.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Příspěvek 500 Kč k důchodu se blíží. Kdo dostane výchovné za dítě

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 82 komentářů

Příspěvek 500 Kč k důchodu se blíží. Kdo dostane výchovné za dítě

Příjem žádostí o výchovné začne v září, potvrdilo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Většina žen ho však dostane automaticky. Tady jsou podrobnosti a odpovědi na časté otázky. celý článek

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 51 komentářů

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

Při řádné valorizaci k 1. lednu 2023 by starobní důchodci mohli – podle zatím předběžných dat – dostat přidáno v průměru 850 korun měsíčně. Informoval o tom ministr práce a sociálních... celý článek

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

25. 7. 2022 | Petr Kučera | 130 komentářů

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

V září přijde další valorizace důchodů. Kalkulačka ukáže, jak se zvýší ten váš.

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

15. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Důchodcům v exekuci zůstávalo půl roku méně peněz, než mělo. Česká správa sociálního zabezpečení, která prováděla vyšší srážky kvůli nejasnému výkladu zákona, to sice po rozhodnutí... celý článek

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

2. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ | 56 komentářů

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

Od června se mimořádně zvyšují důchody. Procentní (zásluhová) část důchodu stoupne o 8,2 %, průměrný důchod to zvýší o 1017 korun. Další mimořádná valorizace bude následovat v září:... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.