Na vánoční dárky si plánuje půjčit sedm procent lidí

pk | rubrika: Aktuality | 15. 11. 2019

Zhruba sedm procent Čechů si plánuje vzít půjčku na vánoční dárky. Nejčastěji jde o lidi do 35 let. Půjčku využijí hlavně na spotřební elektroniku (54 %), hračky (29 %) a takzvané bílé elektro (23 %). Ukázal to listopadový průzkum České bankovní asociace.

Za hlavní důvod, proč si na nákup zboží půjčit, uvedla necelá třetina respondentů aktuální nedostatek peněz spojený s netrpělivostí a neochotou si na danou věc našetřit. Druhým nejčastějším důvodem je výhodná akce na splátky (26 %) nebo zboží ve slevě (24 %). Ve 13 % případů chtějí své rodině udělat jen pěkné Vánoce.

Historickou zkušenost s vánoční půjčkou v průzkumu přiznalo šest procent lidí. Nejčastěji za dárky dluží mladé ženy do 26 let, které s půjčkou mají také nejvíce problémů.

Problémy během splácení uvedla více než pětina respondentů. Tři čtvrtiny z těch, kteří mají zkušenost s vánoční půjčkou, už veškeré své dluhy splatili, ale na 20 procent těch, kteří stálé splácí, budou splácet i v příštím roce.

Většina lidí oslovených v průzkumu (92 %) se nicméně shoduje, že půjčka na Vánoce je špatný nápad. Víc než dvě třetiny lidí si na dárky rozhodně nepůjčí, a to zejména (39 %) proto, že Vánoce jsou o něčem jiném než o drahých dárcích. Neochota se zadlužit za vánoční dárky roste s věkem – určitě by si na vánoční dárky nepůjčilo 80 % ve věku nad 54 let.

Zajímavou skupinu pak tvoří lidé, kteří by si půjčku nevzali, ale stoprocentně ji nevylučují (téměř 10 procent). „Tito lidé si letos na Vánoce nepůjčili a ani to neplánují. Na druhou stranu ale připouští, že je může zaujmout nějaká nabídka, proto takticky možnost půjčky či vzetí zboží na splátky, což je vlastně také půjčka, nevylučují,“ upřesňuje Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace.

Drtivá většina lidí by si na Vánoce nepůjčila víc než 20 tisíc korun (91 %), ženy jsou v tomto směru opatrnější. Nejoblíbenější jsou ve více než třetině půjčky do 10 000 Kč (35 %). Na šest procent respondentů by bylo ochotno si půjčit maximálně 50 000 Kč.

Pro případnou půjčku na vánoční dárky by zájemci nejčastěji (58 %) zamířili do banky. Půjčku u jiné finanční společnosti by pak zvolilo 23 % lidí, a to hned po půjčce u příbuzných. Na 13 % dotázaných by se obrátilo rovnou na prodejce zboží a 12 % by využilo P2P platformy jako například Zonky. Pokud si Češi půjčují jinde než v bance, je to především kvůli nižšímu úroku (46 %), jednoduchosti a rychlosti vyřízení půjčky (40 %) a nižším poplatkům (32 %).

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Air Bank nabízí rozložení plateb bez úroku. I zpětně

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Air Bank nabízí rozložení plateb bez úroku. I zpětně

Klienti Air Bank si nově mohou rozložit platbu na tři měsíční splátky, a to bez úroku. Za využití služby zaplatí jednorázový poplatek 50 korun.

Twisto výrazně zdraží, zdarma už nedá ani virtuální kartu

16. 12. 2022 | Petr Kučera

Twisto výrazně zdraží, zdarma už nedá ani virtuální kartu

Služba Twisto od začátku března zdraží na dvojnásobek. Tarif Standard nově přijde na 99 korun měsíčně (dosud 49 Kč), tarif Premium na 199 Kč měsíčně (dosud 99 Kč).

Přechod klientů Sberbank do České spořitelny má začít na jaře

16. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ

Přechod klientů Sberbank do České spořitelny má začít na jaře

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová dnes podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o prodeji úvěrového portfolia Sberbank CZ v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní... celý článek

Nejdostupnější rychlé půjčky. Porovnali jsme nejen cenu

14. 12. 2022 | Petra Černinská

Nejdostupnější rychlé půjčky. Porovnali jsme nejen cenu

Kdo nabízí nejdostupnější spotřebitelské půjčky před výplatou? Finanční magazín Lundea porovnal dvacet seriózních nebankovních poskytovatelů, kteří nabízejí takzvané půjčky před výplatou... celý článek

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 150. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

30. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 150. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

Analýza porovnává 37 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů na trhu. Důležitá není jenom samotná úroková sazba, ve hře bylo celkem 14 parametrů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.