Na vánoční dárky si plánuje půjčit sedm procent lidí

pk | rubrika: Aktuality | 15. 11. 2019 12:05

Zhruba sedm procent Čechů si plánuje vzít půjčku na vánoční dárky. Nejčastěji jde o lidi do 35 let. Půjčku využijí hlavně na spotřební elektroniku (54 %), hračky (29 %) a takzvané bílé elektro (23 %). Ukázal to listopadový průzkum České bankovní asociace.

Za hlavní důvod, proč si na nákup zboží půjčit, uvedla necelá třetina respondentů aktuální nedostatek peněz spojený s netrpělivostí a neochotou si na danou věc našetřit. Druhým nejčastějším důvodem je výhodná akce na splátky (26 %) nebo zboží ve slevě (24 %). Ve 13 % případů chtějí své rodině udělat jen pěkné Vánoce.

Historickou zkušenost s vánoční půjčkou v průzkumu přiznalo šest procent lidí. Nejčastěji za dárky dluží mladé ženy do 26 let, které s půjčkou mají také nejvíce problémů.

Problémy během splácení uvedla více než pětina respondentů. Tři čtvrtiny z těch, kteří mají zkušenost s vánoční půjčkou, už veškeré své dluhy splatili, ale na 20 procent těch, kteří stálé splácí, budou splácet i v příštím roce.

Většina lidí oslovených v průzkumu (92 %) se nicméně shoduje, že půjčka na Vánoce je špatný nápad. Víc než dvě třetiny lidí si na dárky rozhodně nepůjčí, a to zejména (39 %) proto, že Vánoce jsou o něčem jiném než o drahých dárcích. Neochota se zadlužit za vánoční dárky roste s věkem – určitě by si na vánoční dárky nepůjčilo 80 % ve věku nad 54 let.

Zajímavou skupinu pak tvoří lidé, kteří by si půjčku nevzali, ale stoprocentně ji nevylučují (téměř 10 procent). „Tito lidé si letos na Vánoce nepůjčili a ani to neplánují. Na druhou stranu ale připouští, že je může zaujmout nějaká nabídka, proto takticky možnost půjčky či vzetí zboží na splátky, což je vlastně také půjčka, nevylučují,“ upřesňuje Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace.

Drtivá většina lidí by si na Vánoce nepůjčila víc než 20 tisíc korun (91 %), ženy jsou v tomto směru opatrnější. Nejoblíbenější jsou ve více než třetině půjčky do 10 000 Kč (35 %). Na šest procent respondentů by bylo ochotno si půjčit maximálně 50 000 Kč.

Pro případnou půjčku na vánoční dárky by zájemci nejčastěji (58 %) zamířili do banky. Půjčku u jiné finanční společnosti by pak zvolilo 23 % lidí, a to hned po půjčce u příbuzných. Na 13 % dotázaných by se obrátilo rovnou na prodejce zboží a 12 % by využilo P2P platformy jako například Zonky. Pokud si Češi půjčují jinde než v bance, je to především kvůli nižšímu úroku (46 %), jednoduchosti a rychlosti vyřízení půjčky (40 %) a nižším poplatkům (32 %).

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

23. 11. 2021 | Martin Kovalčík | 22 komentářů

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

Analýza porovnává 35 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů na trhu. Důležitá není jenom samotná úroková sazba, ve hře bylo celkem 15 parametrů.

Milostivé léto má i Home Credit, nabízí odpuštění sankcí

27. 10. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Milostivé léto má i Home Credit, nabízí odpuštění sankcí

K myšlence takzvaného milostivého léta se dobrovolně přidávají i Home Credit a Air Bank ze skupiny PPF. Podle schváleného zákona se „amnestie sankcí“ vztahuje jenom na takzvané veřejnoprávní... celý článek

Mallpay dá k nákupu delší záruku a pojištění, ruší paušál

19. 10. 2021 | Petr Kučera

Mallpay dá k nákupu delší záruku a pojištění, ruší paušál

Tříletá záruka a pojištění proti krádeži nebo rozbití nákupu. Platební služba Mallpay přichází s dalším vylepšením své karty. A místo čtyř „tarifů“ nově nabízí jenom dva – oba zdarma. celý článek

ČNB výrazně zvyšuje úroky, banky vylepší spoření

30. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

ČNB výrazně zvyšuje úroky, banky vylepší spoření

Bankovní rada chce zkrotit inflaci. Dvoutýdenní repo sazba stoupne o 75 bazických bodů na 1,50 %. První banky už reagují zvýšením úroku na spořicích účtech.

Půjčky zlevňují, ale kontokorent a kreditky ne. Proč?

23. 9. 2021 | Olga Skalková | 7 komentářů

Půjčky zlevňují, ale kontokorent a kreditky ne. Proč?

U tří bank sice můžete jít na běžném účtu do minusu bez úroku, strop je ale nízko. Kontokorent jako způsob pokrytí nečekaných výdajů jinak zůstává velmi drahý.

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.