Na vánoční dárky si plánuje půjčit desetina lidí, zjistil průzkum

| rubrika: Aktuality | 4. 11. 2019 12:35 | 3 komentáře

Skoro devět procent lidí si letos plánuje půjčit peníze na vánoční dárky. Zjistil to průzkum, který pro službu Zonky uskutečnila agentura Ipsos v polovině letošního října na reprezentativním vzorku 500 dospělých uživatelů internetu.

Dvě třetiny (67 procent) dotázaných zároveň uvedly, že už si v minulosti dvakrát a víc na některé Vánoce půjčily. Nejčastěji si půjčují částku do 5000 korun. Se splácením vánočních půjček mělo v minulosti problém 15 procent lidí. Průzkum také ukázal, že žádné vánoční dárky si nekupuje pět procent lidí.

Nejčastějším důvodem pro půjčky na vánoční dárky je nedostatečná finanční rezerva – jako důvod to uvedlo 32 procent lidí. Mezi další dva nejčastější důvody patří dlouhodobý nedostatek peněz (16 procent) a přechodný výpadek příjmů (19 procent).

Nejčastěji lidé z půjčených peněz kupují vánoční dárky z oblasti elektroniky (64 %), vybavení pro domácnost (37 %), hračky (30 %), oblečení (20 %) a kosmetiku (12%). Víc než třetina lidí (37 %), kteří si půjčují na vánoční dárky, má střední vzdělání bez maturity, 11 % jsou lidé se základním vzděláním a téměř 15 % vysokoškoláci.

„Z průzkumu vyplývá, že si na dárky půjčují lidé z nejrizikovějších skupin. Jejich rodinné rozpočty jsou velmi napjaté, pak už stačí jen málo k tomu, aby se rodina dostala do existenčních problémů, často bohužel kvůli částce do deseti tisíc korun,“ říká generální ředitel Zonky Pavel Novák.

„Půjčku na Vánoce nepovažujeme za správné nakládání s penězi. Smysl dává, pokud si půjčuji peníze na něco, co v sobě uchová hodnotu alespoň tak dlouho, jako je doba splácení,“ dodává Novák.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.