Městský soud v Praze dnes s účinností od 27. dubna zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která omezila volný pohyb, maloobchod a služby.
Tím, že je nezrušil okamžitě, dal vládě čas, aby je nahradila novými, formálně už správnými omezeními podle krizového zákona.
Podle předsedy soudního senátu Štěpána Výborného je i v době koronavirové epidemie nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. Opatření, které tak výrazně omezují základní práva a svobody, mohla vydat jenom vláda, a to v režimu krizového zákona. Takovou pravomocí by nemělo disponovat pouze jedno ministerstvo.
Soud vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála. Ten mimo jiné kritizoval, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Vadilo mu, že stát nerespektoval vlastní pandemický plán připravený v minulosti, a že místo odborníků rozhodují hlavně politici podle momentálních nálad veřejného mínění.
Rozhodnutí už je pravomocné. Ministerstvo se nicméně ještě může obrátit na Nejvyšší správní soud, který by pak mohl dnešní verdikt i zrušit. Večer pak potvrdilo, že se skutečně odvolá (formálně jde o mimořádný opravný prostředek, ne klasické odvolání).
Stejného cíle mohla vláda dosáhnout podle zákona
Soud nezkoumal samotný obsah ministerských opatření, tedy zda jsou věcné správná či přiměřená situaci. Vadila mu jen jejich forma, což ale může mít praktický dopad na možnou náhradu škodu.
„Rozhodnutí znamená, že stát bude muset odškodnit všechny poškozené firmy, živnostníky a občany z titulu nezákonných rozhodnutí,“ reagoval právník Stanislav Polčák, poslanec Evropského parlamentu a člen Starostů a nezávislých (STAN).
„Je to potvrzením, že vláda měla od začátku nástroje, které jí umožňovaly vydávat současná opatření v souladu s právním řádem,“ říká Jana Sedláková z advokátní kanceláře Sedlakova Legal.
Zatímco na začátku krizového stavu vydávala vláda svá opatření podle krizového zákona, který výslovně upravuje povinnost k náhradě škody, od 23. března je v tichosti nahradila „jenom“ mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví. Žádat o náhradu škody je totiž v takovém případě komplikovanější.
„Dnešní rozhodnutí může mít vliv na náhradu škody. Mohla by to být dobrá zpráva pro živnostníky nebo malé podnikatele, kteří byli zasaženi zvláště ostře. Předem bych však varoval před pokusy žádat náhrady škody příliš vysoké, protože i v takovém případě je nutné, aby jiný soud posoudil, jaká škoda opravdu vznikla a zda by nevznikla, pokud by ta opatření vydána nebyla," řekl Ondřej Dostál agentuře ČTK.
Vláda se snažila podnikatele i zaměstnance kompenzovat aspoň částečně. Odpustila například sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ, nabízí přímý příspěvek 500 korun na den v programu Pětadvacítka, rozšířila a nakonec i zvýšila ošetřovné. Firmy mohou využít podporu na udržení pracovních míst z programu Antivirus – podle podmínek se tím ale vzdaly případného nároku na náhradu škody.
Vláda teď může přijmout opatření znovu – už správně podle krizového zákona. „Opatření podle krizového zákona však lze přijímat pouze po dobu trvání nouzového stavu. Je tedy otázkou, zda vláda změní rozhodnutí ohledně nouzového stavu a požádá sněmovnu znovu o prodloužení. Vláda ve svých posledních vyjádřeních deklarovala, že po 30. dubnu o prodloužení žádat nebude. Dnešní rozhodnutí může její názor ovlivnit,“ dodává Sedláková.
Soudní rozhodnutí z tohoto důvodu přivítal i ministr vnitra Jan Hamáček, který chtěl nouzový stav prodloužit – hlavně kvůli tomu, aby stát mohl dál nakupovat bez dodržování aspoň základních pravidel pro transparentní veřejné zakázky.
Nová opatření: Už bez zákazu volného pohybu
Ještě během čtvrtka pak vláda nahradila ministerská opatření novými – už podle krizového zákona a jako vládní opatření. Ruší však zákaz volného pohybu osob a rozšiřuje možný počet osob ve skupině na veřejnosti ze dvou na maximálně deset lidí.
Současně dnes vláda podle Hamáčka rozhodla, že požádá sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu do 25. května. Poslanci jí původně dali prostor do 30. dubna.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) zatím kvůli nezákonným opatřením neodstoupil. „Jde o právní diskuzi," reagoval na rozhodnutí soudu.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
23. 4. 2020 16:38, pag
Právníky, jakožto zcela nepotřebnou, škodící a nehorázně přeplacenou chamraď, je třeba v době pokoronavirové zcela oddělit od chodu společnosti. Jindy se vhodná příležitost pro znormálnění života lidí nenaskytne.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
23. 4. 2020 15:18, deprese
Nepřekvapuje mě, že to nechápeš ovčanko. :DDD
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.