Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co dělat, když najdu milion?

Peníze se neválejí na ulici. A je to pravda. Ovšem výjimky existují. Minulý týden se v Karlových Varech na ulici válel milion a pár set tisíc navrch. Nálezce je odnesl na policii. Trouba.

Když jsem před pár měsíci nechal v tramvaji peněženku, samozřejmě jsem v sobě aspoň trochu živil naději, že se mi vrátí. Aspoň všecky ty doklady, doufal jsem. Marně, pochopitelně. Čekalo mě kolečko po úřadech a tak – a musím říct, že jakkoli to bylo vyčerpávající a úmorné, nakonec jsem měl i dobrý pocit. Lidé často žehrají na byrokracii a úřednickou svévoli, jenže moje zkušenost byla jiná. Všechno šlo až neuvěřitelně rychle a hladce.

Pokud se vám stane podobná nehoda, máme pro vás přehledný návod, jak postupovat:

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada.

Petra Růčková: Finanční analýza – 5. aktualizované vydáníMetody, ukazatele, využití v praxi.

Naučte se pracovat se základními účetními výkazy – rozvaha, výkaz zisku a ztráty a cash flow – při zpracovávání finanční analýzy. Osvojte si metody výborně využitelné v podnikatelské praxi. Součástí je komplexní příklad, upozorňující i na možná úskalí při interpretaci výsledků.

Ale přece jen – o kolik líp by člověku bylo, kdyby nálezce nevybrabčil hotovost a zbytek nehodil do křoví. A že tam nálezce nutně musel být, že jsem šrajtofli nevytrousil někde na zastrčeném místě, kde od té doby tiše odpočívá, o tom mám stoprocentní jistotu. Byla se mnou v tramvaji a nevystoupila se mnou z tramvaje. A za dvacet hodiny byla tramvaj na konečné, kde ji řidič prohledal.

Poctivý nálezce: Ještě nevymřeli

Před pár dny ale prolétla tiskem i televizí zpráva o šedesátiletém člověku z Karlových Varů, který našel cestou z práce na ulici něco poněkud podstatnějšího než moje odrbané a věru v pase úzké portmoné. Totiž tašku s milionem a třemi sty tisíc korun.

Ten pán prý vůbec neváhal a odnesl ji na policii.

Poctivý nálezce

Oldřich Kaiser & Jiří Lábus: Poctivý nálezce. Z TV pořadu Zeměkoule. Zdroj YouTube kanál Český humor a seriály
  • Co si mohl koupit?
  • Slušné nové auto.
  • Čtvrt bytu v Praze nebo celý v Ústí nad Labem.
  • Pár tisíc akcií ČEZu.
  • Deset tisíc obědů nebo pětašedesát tisíc stíracích losů, na které by vyhrál ještě jinačí miliony.

Jenže on ne. Běžel s nimi na policii. Patří mu všechna čest a hluboká úcta.

Za dobré slovo knížku

Minule jsme v rubrice Co si o tom myslíte? psali o návrhu zakázat částečně politickou reklamu. Zakázat ji na billboardech. A Petře Dlouhé se ten nápad, předem odsouzený k nezdaru, zamlouval. Natolik, že navrhla nezastavit se u toho a billboardy nechat odstranit všecky. To je pochopitelně odsouzeno k nezdaru nejen předem, ale i zadem, zleva a zprava.

Knížku bychom tentokrát rádi poslali panu V.Mlichovi, v jeho příspěvku je pozoru hodné ledaco, vypíchnout bychom ale chtěli tuhle pregnantně vyjádřenou pravdu: „Vždycky se najde dost blbců, kvůli kterým se billboard zaplatí.“ Amen.

Stačí nálezné?

Samozřejmě – je tu riziko, že když nález neodevzdáte, čekají vás za to opletačky s policií, soud a trest.

Jenže popravdě – jak vysoké to riziko asi je?

Na druhou stranu je tu i fakt, že poctivý nálezce má nárok na nálezné. Ať už se majitel najde čili nic. Podle zákona je nálezné deset procent, což je z milionu a tří set korun pořád pěkná tisícovka obědů a to stojí za uvážení. Zbavíte se (byť spíš hypotetické) hrozby trestu, v rozpočtu máte nečekané, ale rozhodně výrazné plus – a pocit k nezaplacení, koho by to netěšilo, že ho v hospodě budou až do smrti plácat po rameni a titulovat starej vůl.

Člověk samozřejmě sám sebe nezná dokonale, troufat si tvrdit, že já bych se zrovna v té a té zapeklité situaci zachoval stoprocentně čestně, je přinejmenším pošetilé. Ale pojďme to zkusit. Já za sebe říkám, že peněženku bych vrátil s netknutým obsahem. A asi by mi bylo blbé přijmout i nálezné. Snad bych si dopřál tu radost a majitele si našel sám – pokud by ovšem v peněžence byla nějaká hotovost. Pokud ne, asi bych se bál, že nejsem první nálezce a že první nálezce jednal poněkud jinak – a že by to bylo na mně.

Nu – a co ten milionek? Je pravděpodobné, že bych si ho taky nenechal. A je taky jisté, že nálezné bych si odpočítat nechal, a kdyby mi ho snad ten moula, co zapomíná melouny na chodníku, nechtěl dát, snad bych se i soudil. Neznám se ovšem natolik, abych dokázal říct, kde zhruba je ta hranice, pod kterou by mi bylo žinantní desátek si vzít, nebo hranice, nad kterou bych na něm určitě trval. Pokud by se našel někdo, kdo by měl zájem vyzkoušet to experimentálně, popíšu, kudy chodím do práce a kdy – aby mohl svou hotovost ztratit opravdu pro mě. Ale obávám se, že pro nikoho nebudu dostatečně zajímavý objekt k psychologickému výzkumu tohoto druhu. Škoda.

A jak jste na tom vy? Co si o sobě myslíte? Víte, jak byste čelili pokušení ve formě zaručeně opuštěného milionu a tří set tisíc? Sbalili byste je pod kabát, nebo byste šli hledat strážníka? Anebo byste se tvářili, že jste nic neviděli, jen abyste se do ničeho nezapletli? Vzali byste nálezné? Vzali byste nálezné, kdyby to bylo padesát korun? Brali byste pětistovku? A sto tisíc? Vaše upřímné odpovědi čekáme v diskuzi pod článkem.

A nezapomeňte na sebe nechat mejl, pro jednoho z vás máme připravenou knížku, tak ať se můžeme domluvit, kam ji poslat. A nebojte, i když napíšete, že byste ty prachy ztopili, my nikomu neřekneme ani muk.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

7. 12. 2015 23:41 | hlásil

No to by se museli odměnit, deset procent by bylo mojich. Ale já o deset procent z jejich pytlů hoven nestojím.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 04. 12. 2015 17:06)

7. 12. 2015 19:47 | Jiří Pytloun

A jak inkasovat nálezné 19 %? 10 si vezměte rovnou a zbytek odevzdejte, jako že to jste našli. Dalších 10 % z 90% částky je taky v kapse.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

4. 12. 2015 17:06 | kodiak medvěd

Tak hurá, článek se našel. neuměl byste najít i ten od Peroutky? na Hradě by se vám jistě rádi stědře odměnili.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (hlásil 03. 12. 2015 23:05)

3. 12. 2015 23:05 | hlásil

Cituji citaci policejní mluvčí z TN.cz: „‚Obdrželi jsme oznámení o ztrátě finanční hotovosti v hodnotě 1,3 milionu korun. Ještě téhož dne byl obnos nalezen,‘ řekla TN.cz policejní mluvčí Kateřina Böhmová.“
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 03. 12. 2015 22:43)

3. 12. 2015 22:43 | kodiak medvěd

Vřelý souhlas. A proto se opět ptám: Kdo z nich ztrátu toho milionu fofrem nenahlásí policii?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 03. 12. 2015 20:49)

3. 12. 2015 20:50 | jezevec

OK, s tim berňákem jsem to trochu přehnal. ale se závistivým sousedem bych počítal na 110% :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Gabriel Pleska 03. 12. 2015 14:23)

3. 12. 2015 20:49 | jezevec

kdo běžně nosí milion v kapse? třeba kdokoliv, kdo nese tržbu (z obchodu, restaurace) do banky? třeba nějaká puťka, co nese výplaty pro lidi? (velké částky se platí na účet, ale lidi s mírně nadminimální mzdou preferují hotovost) chlap co zásobuje drobnou firmu, v deseti firmách nakoupí po kile, a všude dostane za platbu v hotovosti slevu, nebo aspoň lepší zacházení? kdokoliv kdo nemá čas čekat tři dny na převod, a nese prachy na notářský účet úschovní, který limit pro platbu v hotovosti nemá?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 03. 12. 2015 19:27)

3. 12. 2015 20:38 | Tarzan

Vždy jsem vše co jsem našel s doklady vrátil.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

3. 12. 2015 19:27 | kodiak medvěd

Kdo asi tak může nosit milion jen tak v tašce a ztratit ho někde ve městě? Zkuste jít zaplatit v hotovosti milion za auto do autosalónu nebo zálohu na byt realitce. Nezaplatíte, oni to v hotovosti přijmout nesmí. Když budu například vedoucí prodejny a ponesu tržbu do banky, tak si na ty prachy dám hodně bacha a v případě ztráty nebo zcizení to budu sakra rychle hlásit policii. Nikde jsem nezaregistroval informaci, že by policie měla nějakou ztrátu peněz ve Varech hlášenou a že peníze byly po řádném přepočítání odevzdány jejich na smrt vynervovanému vděčnému majiteli. Tak kdo to sakra byl, když mu ten ztracený milion nechyběl? A zrovna ve Varech.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

3. 12. 2015 17:32

Nevím, ale zkuste začít ve Varech.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 03. 12. 2015 17:30)

3. 12. 2015 17:30 | Pavel

Co dělat abych našel milion?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

3. 12. 2015 14:26 | Bohuška

Nejspíš bych peníze vrátila, několikrát mi ukradli peněženku, a tak vím,jaký je to pocit o peníze přijít. Ale zase na druhou stranu, kdybych věděla, kdo to je a že ty peníze nepotřebuje, věnovala bych je na dobročinné účely. Na ochranu zvířat, přírody. Z toho bych měla radost. No když to tak čtu po sobě, vrátila bych je každopádně a nálezné bych požadovala.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

3. 12. 2015 14:23 | Gabriel Pleska

Víte, já na ten berňák taky myslel, kór když si člověk vzpomene na všechny ty řeči o prokazování původu majetku a tak. Ale nakonec jsem usoudil, že je na to milion málo. Třeba se pletu. A třeba tu úvahu nálezce dokončil jinak. Ale s těma kamerami, to je recht. Nejvíc mě ale od té chvíle, co jsem o tom četl, zajímá, jestli si berňák podá toho, který peníze zapomněl. Nepřekvapilo by mě, kdyby se k nim nikdo nehlásil, ale tenhle tam byl snad i dřív než nálezce.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 03. 12. 2015 13:52)

3. 12. 2015 13:52 | jezevec

pokud by starý pán byl milionář - jistě by si nepotřeboval koupit nové auto, čtvrt bytu, ani pár tisíc akcií čezu - protože tohle všechno už jako milionář má. pokud by starý pán byl chudobný a potřeboval by si koupit nové auto, čtvrt bytu, a pár tisíc akcií čezu - koupit by si to taky nemohl, protože by se mohl zajímat berňák nebo nějaký závistivý soused, kde na to vzal. navíc dnes máte šanci 1:1, že kdykoliv a kdekoliv vás sleduje nějaká bezpečnostní kamera banky, městského kamerového systému, nebo nějaká nablblá neziskovka co testuje jak češi kradnou. takže - nálezné/nenálezné, nevrátit nalezené prachy, krom aspektů morálních - může objektivně být docela prdelní nápad.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

3. 12. 2015 12:13 | Jiří

Přijde mi úplně absurdní byť jen uvažovat o tom, že bych takový nález nevrátil. Copak by někdo dokázal mít radost z věci, kterou by si za to koupil?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit všech 17 komentářů

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Oblíbená témata

nálezné, poctivost

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK