Vedení Energetického regulačního úřadu nyní prověřuje finanční možnosti státu zvýhodňovat zelené zdroje energie vyšší výkupní cenou proudu.
Výsledkem pak může být návrh, aby se minimálně dočasně zastavila podpora nových fotovoltaických a větrných elektráren nebo spaloven na biomasu. „Může se stát, že bude stop-stav podpory obnovitelných zdrojů energie,“ řekla předsedkyně regulačního úřadu Alena Vitásková.
Dodala, že podpora zelených zdrojů může být jen taková, aby to stát i domácnosti a firmy utáhly. Může se tak stát, že Česko nesplní svůj závazek Evropské unii, aby byl v roce 2020 podíl obnovitelných zdrojů 13,5 procent. Nyní se Česko blíží k devítiprocentnímu podílu.
Nedojme krávu, když dojí krev
„Když kráva dojí krev, budeme jí dojit dál?“ poznamenala Vitásková. Státní pokladnu, respektive cenu elektřiny nyní významně zatěžují především vysoké ceny proudu ze solárních elektráren, jejichž rozvoj stát v posledních letech nezvládnul. Vláda proto musí každý rok omezovat zdražení elektřiny zhruba dvanáctimiliardovou dotací.
„Současná finanční krize směřuje k dalším úsporným opatřením v celé Evropě. Nedokážu si představit, že za těchto podmínek nás obnovitelné zdroje nadále budou stát miliardy korun ročně,“ uvedla Vitásková.
S radikálními úvahami předsedkyně Energetického regulačního úřadu nesouhlasí Česká průmyslová fotovoltaická asociace. Tvrdí, že stát bez potíží může povolit a podporovat malé solární elektrárny na střechách domů, protože to nikoho na rozdíl od velkých fotovoltaických parků enormně nezatíží.
Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
19. 12. 2011 9:12, eďa
To je přece jednoduchý. Seberem peníze důchodcům, nejdřív ty vdovské a pak i ten zbytek, popř. požádáme MMF o půjčku a staneme se jeho protektorátem.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.