Zařízněte domácí výdaje: jak ušetřit za telefon, elektřinu, povinné ručení

Arsen Lazarevič | rubrika: Jak na to | 21. 4. 2011 | 14 komentářů
Přišla krize a firmy řezaly náklady. Projevilo se to i na platech: jejich růst polevil, ve 4. čtvrletí roku 2010 reálné mzdy dokonce poklesly. Šetření se tedy nevyhne ani domácnostem. Přinášíme pár praktických rad. Vyzkoušejte je – a nakonec možná zjistíte, že se v pepito zástěře řezníka podřezávajícího výdaje cítíte dobře.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 4. 2011 9:53, Pavel

Nu, ono se to lehko řekne, ale hůř provádí. Zejména v situaci, kdy už víceméně neexistuje lepší nabídka. Jednou mi volala konkurence od jisté mobilní společnosti, byl jsem tehdy u Eurotelu na GO kartě. A že prý mi určitě připraví lepší nabídku. Já povídám, že to těžko, a ona, ať jí řeknu, kolik provolám. Tak říkám, že tak ticku, maximálně dvanáct stovek. Děvče na druhém konci zajásalo a nadechovalo se k tomu, aby mi zoptimalizovalo výdaje. A já v té mezeře povídám, no jo, ale to je za celý rok. Načež na druhé straně chvíli ticho, pak sponntánní smích a nakonec omluva za zdržení a přání hezkého dne dne. A měl jsem pokoj. Já držím všechno už na minimech. A co pak?

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)

4. 12. 2011 12:52

wow...tak toto sdělím synovi, jste pánové šikulky :-D
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 5. 2011 11:02 | Jirka

Zastavím se u cen a chování telefonních operátorů. Ceny jsou opravdu hodně vysoké. Ale pokud člověk musí třeba v rámci své pracovní činnosti hodně volat, tak prostě platí. Je zde ale jedno "polovičaté" řešení - a to přejít k tzv. "alternativním mobilním operátorům". Jsou to společnosti, které "sdružují" jednotlivé zájemce o levnější volání. Tyto společnosti mají od "monopolních" operátorů k dispozici speciální levnější tarify, takže členové těchto společností volají (i hodně výrazně) levněji, než když by volali přímo přes "monopolního" operátora. Tento systém funguje podobně, jako funguje mobilní telefonování třeba ve velkých firmách. Např. pokud bych byl zaměstnanec společnosti Mittal Ostrava, tak mi zaměstnavatel poskytne speciální mobilní tarif od O2, o kterém se "člověku z ulice" může jenom zdát. Je to proto, že když tak velká společnost, která má několik desítek tisíc zaměstnanců, řekne monopolnímu operátorovi ".. co nám nabídnete, když všichni naší zaměstnanci budou telefonovat přes vás....", tak dostanou od operátora super tarify - žádný operátor si takový kšeft prostě nenechá ujít. No a jestliže "alternativní mobilní operátor" má také několik tisíc členů, tak taky dostane od "monopolního" operátora lepší tarify. Někteří "alternativní mobilní operátoři" dokonce umožňují za určitých podmínek telefonovat z mobilu zcela zdarma. A vo tom to je.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 4. 2011 22:00 | Mio

Kiosakiho čtu taky. Zatím jen sonduju, co by se dalo dělat. Naštěstí mně minuly půjčky a hypotéky (ikdyž žena si to velmi přála) Když jsem jí to vysvětlil jak to funguje, snad to pochopila a přestala naléhat. Mám na Vás Pavle dotaz. Použil jste vlastní peníze, nebo jste to řešil "dobrým dluhem", jak popisuje R.T.K. Věřím, že to jde. Nedávno jsem ženě navrhl, že bychom se mohli přestěhovat do menšího bytu u mých rodičů (jsou tam byty dva a jeden volný - otec o nájemnících neslyší rád, ale pasivní příjem mu něco říká). Tím bychom opustili náš byt v duplexu a ten byt pronajali za lepší peníze, než jen pouhým pracujícím makajícím za desítku měsíčně. Nachází se v tiché čtvrti s exkluzívním výhledem na město, s velkou terasou a garáží. Jakmile jsem to sdělil ženě, dozvěděl jsem se hodně důvodů, proč to nejde. Mě to ale neodrazuje - radu od Vás v tomto směru také nežádám. Už v minulosti, asi dva roky jsem uvažoval že se dám na cestu dobrého dluhu. Za půl mega barák o devíti bytových jednotkách. Nakonec z obchodu sešlo. Hypotéka na dvacet let ve stylu: půjčím půl mega, přeplatím půl mega, ale pasivní příjem by to splatil pomalu ale jistě a ještě by něco zbylo na fond oprav.
můj mejl je m.stercl@seznam.cz
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 4. 2011 10:35 | Pavel

Nu, jsem rád, že Vás moje historka rozveselila. Ono v tomto sektoru už toho moc veselého není. Nicméně jak na to? Já prostě odmítám diktát konzumu. Všechno si důkladně promyslím a propočítám. Vždycky se řídím oním axiomem z detektivek při hledání motivu: "Komu to prospěje?" A téměř vždycky jsem to já, koho každý chce oškubat. Nezříkám se poctivé ceny za poctivou kvalitu. Ale aby ze mě někdo pořád dělal hlupáka nebo dojnou krávu, co se mi také nelíbí...takže hezký den všem.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 4. 2011 9:58 | Gabriel Pleska

Nu... pak byste mohl začít radit ostatním :)
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 4. 2011 22:35 | Pavel

Nu, jak na to. Přečetl jsem si pár knih od Kyiosakiho a začal jsem přemýšlet. Místo mobilů, cigaret a benzínu jsem začal šetřit a koupil jsme si první byt. A ten jsem pomocí stavebka celý předělal a pronajal. Velmi slušně. A legálně. Mám tak jednak zálohu na důchod, bude-li jaký, ale hlavně je to i zdroj pasivního příjmu. Pak další byt. To samé. Klegové byli na dovolené, já hákoval. Tajně. Pak jsem začal přemýšlet o zlatě. A koupil si první zlatou cihličku. Taky tajně. Zprvu jako víceméně dárek, ale pak jsem začal nakupovat pravidelně a dnes v tom mám pár set tisíc. Zkoušel jsem i fondy, ale tam jsem pohořel, protože mě to nebaví, přemýšlel jsem i o forexu, ale na to nemám čas ani trpělivost. Teď třeba řeším nové auto. Není moc hezké, ale má spotřebu ve městě pouhých 6,1 litru a pokusím se dostat se pod tuto hodnotu. Nemám na to moc čas, musím ještě pracovat, ale sem tam jěšte nějaký kšeftík a je to. Nejsem milionář, ale neskončím na ulici. Má to ale jednu velkou mouchu, se kterou byste asi milá Veverko nesouhlasila. Nemám a navíc neplánuji dítě. Jednak už jsem starý, jsem sám a jsem dost nemocný. Téměř všechny moje choroby jsou geneticky přenosné, takže to mě sice vnitřně uklidňuje, ale neomlouvá. Jsem z generace, která uznávala rodinu, děti a budoucnost. To mi ovšem tahle společnost vzala. Tak se aspoň realizuju tak, že se snažím efektivně vydělávat peníze. Malé sice, ale ve výsledku dost slušné. Co by za to mnohé rodiny daly. Jednou to stejně nějaké odkážu. Na druhý břeh si to stejně nevezmu.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 4. 2011 9:04 | eďa

Myslím, že má na mysli příjem z pronájmů.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 4. 2011 19:57 | veverka

Pavle, moc rada bych se dozvěděla něco víc o o pasivních příjmech, kam to investoval, porad
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 4. 2011 13:47 | Pavel

Nu, já bych klidně i poradil, a to klidně i zadarmo, ale nemám rád, když si o mě lidi myslí, že jsem blázen. Je těžké bojovat zdravým rozumem proti diktátu kunzumu v zastoupení TV, internetu a podobně. Tuhle mi někdo ve městě vnutil papírek s nabídkou finančního poradenství. Že mi udělá IŽP, penzijko, pojistky, poradí s pasivním příjmem a tak dále. Zastavil jsem se tam a po vyplnění triviálního investičního dotazníku jsme probírali jednu věc za druhou. Když zjistil, že jsem pojištěn proti všemu včetně chorob, havárii a živlům, že mám stejně dobře pohlídané stavebko, že mám investováno do pasivního příjmu s průměrným příjmem 7% čistého ročně, že mám několik nemovitostí, nějaké investiční zlato a dobré akcie. Tak mi řekl, že mi nemá co nabídnout. Ale že ještě musíme povídat tak půl hodiny, že ho kontroluje jeho manažer. Tak jsme velmi hezky popovídali o autech. Byl to sympatický kluk, co se v autech vyzná. Já přirozeně taky, ale on měl zkušenosti ze závodů, což není moje krevní skupina. Tak jsem se alespoň něco nového dozvěděl. Ale nevím, co tomu řekl jeho manažer.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 4. 2011 15:06 | Pavel II

Já bych ty rady trochu konkretizoval. Na UPC net (500/měs.) jsem napojil IP telefon s 802.cz V mobilu mám dvě SIM na 2x40 minut za 2x12 Kč od Vodafone (vztahuje se ale jen na jeho síť). S elektrikou jsem šel k RPG energy a.s. Běžný účet u mBank, dvě televize na satelit Sky s možností rozšíření nabídky po jednotlivých měsících. A hlavně vše jsem si aktivně našel sám. Žádného podomního obchodníka nebo našeptavače do telefonu neberu vážně.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 4. 2011 14:40 | TVK

Přiznám se, že zrovna před pár dny jsem o něčem takovém začal také uvažovat, protože finanční gramotnost u nás je tragická, často i u majetných a hodně vydělávajích lidí. A v oblasti úvěrů, půjček, spoření, pojištění apod. lze u drtivé většiny domácností zoptimalizovat náklady nebo rozsah služeb v řádu tisíců ročně.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 4. 2011 12:01 | gabriel

Ale víte, že jsem to s tím razením myslel – i když s úsměvem na rtu – tak trochu vážně?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 4. 2011 11:23 | eďa

A votom ta finanční gramotnost také je. Gratuluji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 4. 2011 9:53 | Pavel

Nu, ono se to lehko řekne, ale hůř provádí. Zejména v situaci, kdy už víceméně neexistuje lepší nabídka. Jednou mi volala konkurence od jisté mobilní společnosti, byl jsem tehdy u Eurotelu na GO kartě. A že prý mi určitě připraví lepší nabídku. Já povídám, že to těžko, a ona, ať jí řeknu, kolik provolám. Tak říkám, že tak ticku, maximálně dvanáct stovek. Děvče na druhém konci zajásalo a nadechovalo se k tomu, aby mi zoptimalizovalo výdaje. A já v té mezeře povídám, no jo, ale to je za celý rok. Načež na druhé straně chvíli ticho, pak sponntánní smích a nakonec omluva za zdržení a přání hezkého dne dne. A měl jsem pokoj. Já držím všechno už na minimech. A co pak?
+19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Bohuslav Sobotka

politik

Jakub Vágner

rybář a podnikatel

Bohuslav Sobotka
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Jakub Vágner
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services