Já rád jádro, ty rád jádro: dostavíme Temelín! Co si o tom myslíte?

Já rád jádro, ty rád jádro: dostavíme Temelín! Co si o tom myslíte?
Premiér Nečas se rozhodl odvolat generálního ředitele ČEZu Martina Romana. Novým králem české energetiky se stane současný výkonný ředitel Daniel Beneš. Jeho prioritou má být jádro. Především dostavba Temelína. Ekologům, Rakušanům, Jihočeským matkám i Němcům navzdory.

Co Romana srazilo z generálské sesle, není až tak důležité. Hovoří se o opakovaném úniku citlivých informací, mohlo to být ale taky cokoliv jiného. Pokud to však byly „jen“ hospodářské výsledky, co se nepodařilo udržet tam, kde to mělo zůstat, buďme rádi. ČEZu totiž mohla klidně „upláchnout“ třeba radioaktivní voda nebo nedejbože nějaký ten ošklivý uranový mrak. Nestalo se. Zatím! I proto teď hlavní akcionář ČEZu, český stát, troubí do světa – říkejte si, co chcete, naše budoucnost patří jádru. A proč vlastně ne, že? Dokud u nás nerostou radioaktivní lišejníky, které papají radioaktivní koloušci, které pak papáme my, jako ve Skandinávii po výbuchu Černobylu, je přece všechno v pořádku.

Tenkrát na východě...

... a pak na západě a nakonec skoro po celé Evropě. Podívejte se, jak se šířil radioaktivní mrak po výbuchu v černobylské elektrárně před pětadvaceti lety. Čím červenější, tím víc cesium 137.

Bude byznys

Je sice zvláštní, že ještě v únoru ČEZ ústy svého generálního ředitele tvrdil, že dostavbu elektrárny bude třeba odložit, protože nebude komu prodávat, ale budiž. O rozkmotření Angely s jádrem tehdy ještě Roman vědět nemohl. Ostatní argumenty proti dostavbě – nepřipravenost dodavatelů stavby a také nutnost vybudovat z Temelína nové vedení v délce 110 kilometrů, což nebude možné bez mohutného vyvlastňování – však stále přetrvávají. Co nám dostavba dvou bloků přinese?

Minulý čtvrtek jsme se vás ptali, jestli nadešel čas zavést nucené práce pro chronické dlužníky. Diskuse byla plodná, tentokrát nás však žádný příspěvek nezaujal natolik, abychom ho ocenili.

Přesto bychom rádi vyzdvihli komentář pana jezevce, který už od nás knihu Krotitelé dluhů za nejlepší poznámku dostal: „Jde o to, aby dlužník, který nesplácí, dvanáct hodin denně například roztloukal kladivem velké kameny na malé. Aby se mu to nelíbilo, ne aby vzal někomu práci. A aby dostal nažrat, teprve až projeví kvalifikovanou snahu splácet dluhy.“ Líp bychom to totiž sami neřekli…

Řekl to správně

+7
+
-

Kromě sladkého pocitu zadostiučinění z toho, že si budou rakouští a němečtí aktivisté pročítat své environmentální pamflety pod lampou poháněnou našim jádrem… Samozřejmě byznys. A nejde jen o vyvezenou energii, už samotná stavba bude parádní kšeft: objem zakázky, čítající kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun. Další miliardy pak půjdou právě na posílení rozvodných sítí. A je tady rázem další problém, kterého si všimly i vyhlášené britské Financial Times. Tolik peněz totiž nemá k dispozici ani ČEZ. Stavbu tak bude potřeba zafinancovat z úvěrů zahraničních bank. Že by těch rakouských? Nebo snad německých? Nechme se překvapit. Určitě se ještě nějakých trumfů tažených z rukávu brzy dočkáme, Nečas a hlavně ČEZ vypadají odhodlaně.

Stačí se podívat na firemní web: „Posláním energetiky každé země je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky při udržení konkurenceschopné a přijatelné ceny, současně zabezpečit nepřerušenou dodávku energie v krizových situacích. Všechna tato hlediska splňuje jaderná energetika,“ dočteme se na stránkách energetického giganta.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Nezbývá než doufat, že ČEZ postaví elektrárnu o poznání lépe než to dlouhé souvětí. Když nedopatřením vypadne nějaké to písmenko nebo se zvolí špatná konstrukce, zapláčou maximálně stylistici a učitelé českého jazyka. Pokud by se ale během dostavby zašantročil nějaký ten šroubek či špatně dotáhla matička, splakali bychom jednou nad „vejdělkem“ všichni.

Ještě že jsme národ, který, když staví, nedělá chyby, dokáže předem předpovědět všechna rizika a používá pouze kvalitní materiály. A co ta Fukušima? Japonci přece nikdy nebyli tak důslední a pečliví jako my…

Co myslíte? Měli bychom dostavit Temelín? Diskutujte s námi!

Jaderná energie

+90
+
-

Zelená energie

+19
+
-

Napište nám, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních. Autor nejzajímavějšího diskusního příspěvku zveřejněného do 15 hodin v pondělí 19. září získá knihu Krotitelé dluhů, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Lenky Králové. Pokud chcete o svazek s podtitulem Průvodce vaším rodinným rozpočtem soutěžit, zanechte u příspěvku i kontakt, abychom měli šanci dozvědět se, kam výhru poslat.

Výsledky soutěže vyhlásíme za týden u dalšího článku z rubriky Co si o tom myslíte?

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 30 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

7. 5. 2012 19:13 | Jaroslav Rulc

nějak jsem se
v tom prvním spletl zelená je Jádro.Jsem pro jádro
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 9. 2011 18:05 | Tomáš Kolegar

Dobrý den, rád bych reagoval na váš komentář.

za 1. Čez není zadlužen (ročně na dividendách, daních, darech...) odvede státu asi 40 mld. kč sice díky dostavbě se bude muset zadlužit (dostavba se odhaduje na 100 mld. - 200 mld. ikdyž přesnějsí odhady si nikdo netroufne vyřknout.).
za 2. Jako ČR jsme jeden z mála států v Evropě, který elektřinu vyváží a tento trend se v horizontu let (možná i desítek let) nebude měnit, ba naopak bez dostavby Temelína se odhaduje, že v roce 2015-2020 budeme i my muset dovážet elektřinu. Německo ustupuje od jaderné energetiky (asi 30% její celkové produkce elektřiny). Takže o odbytiště bych se nebál.
za 3. Ano to máte pravdu, že stavba se může v průběhu prodražit, ale u příkladu Dukovan, které už se 2x zaplatily a za svojí životnost by se měli zaplatit nejméně 3x. Odhad zaplacení Temelína je do 5 až 10-ti let (jen stávající 2 bloky)
za 4. Tento trend panuje pouze v Západní evropě (Čína, Indie, atd. mají bohužel jiné zájmy a na alternativní zdroje, které jsou vysoce neekonomické a životní prostředí zvysoka kašlou..nehloedě na to, že JE je nejekologičtější co se týče spalování fosilních paliv a produkci CO, NOx, atd. o úsporách ani nemluvě)
za 5. V našem prostředí jsou přírodní katastrofy typu Japonské tsunami ve Fukušimě opravdu nepravděpodobné,elektrárny jsou na extrémní podmínky konstruované, pracovníci jsou špičkově vyškoleni a provoz je kontrolován státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Elektrárna má svou vlastní hasičskou jednotku, zásahovou jednotku policie ČR, lékaře, v okruhu 4,5km je bezletová zóna (při narušení zóny, který je neustále monitorován je objekt sestřelen vojenskou jednotkou v ČB či Gripeny z Čáslavi)...atd. Opravdu bezpečnost je na velmi vysoké úrovni
za 6. Nemůžu s vámi nic jiného než souhlasit, jaderné palivo (vyhořelé) je opravdu problémové, ale z globálního hlediska je ho opravdu málinko, navíc jsou vyvíjeny technologie na jeho přepracování a znovupoužití.

Ještě zmíním mnohaletou tradici jaderného strojírenství v čechách (ať je to jaderná fakulta na ČVUT, výzkumný ústav v řeži, jaderné strojírny škoda Plzeň atd.) si myslím, že bysme si ji měli bránit ať nám čechům aspoň něco zbyde

Jen to jen můj názor, nechci vás nijak napadat, jen bych chtěl přispět k osvětleni jaderné energetiky, které se lidi v mnoha věcech neprávem bojí a mají mylné informace dále k uvědomění si, že bez elektřiny to prostě nejde a ač chceme nebo nebo ne JE by měla být součástí energetického mixu.

Děkuji, s pozdravem Tomáš Kolegar.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 9. 2011 15:05 | Břetislav

Osobně si myslím, že výstavba dalších bloků jaderných elektráren je nesmysl.
1) Jednak z ekonomického a finančního hlediska případná výstavba dalších bloků povede k větší zadluženosti ČEZu, potažmo našeho státu (který je majoritním vlastníkem Čezu, - 69% akcií)
2) Dále nemáme vůbec zaručený odbyt zvýšené produkce el. energie v budoucnu.
3) Nemluvě o možné ekonomické nerentabilitě celé výstavby, kde dle zkušeností od nás i z jiných zemí se stavba elektrárny během doby výstavby minimálně 2x až 3x prodraží vzhledem k původním nákladům.
4) Navíc trend ve světě je jasný alternativní zdroje energie, úspory, potažmo celkové snížení spotřeby el. energie. A superdrahá a nákladná výstavba sofistikovaného a složitého zařízení jaderné elektrárny jde proti tomuto trendu.
5) Samotné zařízení je zranitelné vůči přírodním vlivům a katastrofám a teroristickým útokům.
6) Nemluvě o těžké ekologické zátěži pro životní prostředí budoucích generací (jaderný odpad má poločas rozpadu - je radioaktivní 100.000 let.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 9. 2011 21:49 | Ladislav Janeček

Myslím si, že tady chybí informace. Vzpomenu li si na přednášku (je to již pár let) o energetice u nás na škole, vzpomínám si jak se aktivně diskutovalo o tom, jak nynější uhelné elektrárny dosluhují. Konkrétně jejich odsiřovací systém, a aby se splnila hladina SO2 a NOx v emisích, která je dané EU bude se muset obnovit odsiřovací systém u valné většiny uhelných elektráren, což je celkem nákladné. V podstatě je to nákladnější, než vybudovat a těžit z další(ch) jaderné/jaderných elektrárny/elektráren, jenž produkují více levnější a ekologičtější energie nežli uhelné. Tedy v podstatě, není o čem diskutovat a průměrné individuum jako já ví, že zde jaderné elektrárny budou a bude jich víc. Co se alternativ týče? Když budu brát v potaz pouze větrné a solární elektrárny, je to jako kapka v dešti při naší nynější a budoucí spotřebě.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 9. 2011 17:33 | sousedka

Myslím si, že riziko havárie tu prostě je. Když vidím kolem sebe, jak je spousta lidí nezodpovědných, od lékařů po dělníky, myslím si, že takoví se najdou i v jaderné energetice.A pro naši malou zemi a pro naše děti by to bylo strašné. Raději hledejme cesty, jak elektřinu šetřit a jak využívat méně riskatní zdroje k její výrobě.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 9. 2011 11:30 | Václav Kocourek

Z komentářů smekám před "statečností" českého národa. Já se přiznám, že se jádra bojím stále víc a víc. Pravděpodobnost havárie jederného bloku již vychází nad 1% (z necelých 500 provozovaných jaderných bloků v histotrii 5 skončilo nehodou s tragickými následky). Ale my budem věřit, že projektované spolehlivosti 99,9999999 jsou přesnější, my jsme nejchytřejší a nic podobného se nám nemůže stát. ....Až se něco stane, budem národ mutantů. Na nikom z těch, kteří z toho mají dobrý byznys si nic nevemem.
Němci a Japonci nejsou žádný hlupáci a technologicky budou na světové špičce i bez jádra. Moc dobře ví, že to takhle dál nepude.

Ona ta jaderná energi vyjde dobře ekonomicky, pokud nejsou do ceny promítnuty i veškerá rizika, likvidace elektrárny a jaderného odpadu. Ta se přenesou na stát a další generace. Nikdy by žádná jaderná elektrárna nestála, pokud by provozovatel musel složit záruku ve výši možných škod. Pojištění jsou sjednána na řádově nižší ceny (ona by to totiž neutáhla ani žádná pojišťovna). Podobně je to s jaderným fondem pro likvidaci elektrárny a odpadu-jde o tisíce let-částka tak nestačí ani na nátěry plotu kolem úložiště odpadu a třísměnnou službu s vlčákem.
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 9. 2011 8:50

Přirovnání k Černobylu jsem si nevšiml. Ani zmínky o Fukušimě.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 9. 2011 8:00 | xagi

Autor sa evidentne do problematiky JE vyzna.
Prirovnavat cernobil k dnesnym typom reaktorov je neco v style prirovnavania dnesnych lodi k prvym triremam. Fukushima bola najvacsia katastrofa na svete kolko ze to tam ludi zahynulo a za akych podmienok vobec nastal problem? Clanok je len propagaciou autorovej nevedomosti a zaujatosti.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 9. 2011 0:01

Autor vsouvá své názory do úst čtenáři? Promiňte, to nechápu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 9. 2011 23:34 | chk

ne. autor evidentne vsouva do ust ctenari svoje nazory. dnes uz muze psat kazdy o vsem. server penize se stava diskusnim forem expertu na jadro. na tyhle stranky uz chodim jen se pobavit a zasmat se...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 9. 2011 22:27 | kondo

zeleni ekoteroristi dete si to hodit. Ty vase projekty... to je jako Hurvinek o valce. My potrebujeme stabilni energii a tu da ciste pouze jadro. Co takhle uzakonit aby solarka dodavala plny vykon v noci? At si ti zlodeji poridi akumulatorovny
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 9. 2011 18:09 | Luboš

Ty mrkvo, máš zcela bezduchý a nekonkrétní příspěvek !
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 9. 2011 16:08 | Milos Mrkvicka

Dobry den,
je temer neuveritelne jak jsou rozdilne informace zverejnovane v Nemecku a v Cechach. Pri sile nemeckoho prumyslu a jejich desetkrat overenych informacich a pri sile Ceskeho prumyslu a vetsinou zcela zavadejicich nebo jednostrane upravenych informacich od urcitych skupin lobistu se mi ta otazka take jevi jednoznacne.
s pozdravem vsem soudruhum
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 9. 2011 16:07 | Martin Vlnas

Jirko, díky za názor, myslím si ale, že je lepší vykopnout pěkně z ostra. Jsme web ne print. A právě od toho, aby se věci uvedly na pravou míru, tu máme diskusi...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 9. 2011 15:31 | fyzyk

Jen jestli to neni s tim vykopem jak ve fotbale, kdy mate predem koupeneho rozhodciho ...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Zobrazit všech 30 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Miliony utopené ve psích... Co si o tom myslíte?

1. 9. 2011 | Petra Dlouhá | 28 komentářů

Miliony utopené ve psích... Co si o tom myslíte?

Z politických mydlenic nad „reformami“ už jsme unaveni. Mávněme protentokrát nad výstřelky papalášů rukou a vraťme se nohama na zem. Tam totiž leží problém všedního dne, který občana... celý článek

Co si o tom myslíte? Vemte volební právo těm, co nepřispívají do společné kasy! A blbečkům, blondýnám a chlapům

25. 8. 2011 | Petra Dlouhá | 50 komentářů

Co si o tom myslíte? Vemte volební právo těm, co nepřispívají do společné kasy! A blbečkům, blondýnám a chlapům

Neplatíš daně? Nechce se ti makat? Zapomeň, že budeš v tomhle státě do něčeho kecat! Místopředseda véčkařů chce omezit volební právo jen na „ekonomicky aktivní občany“. Je to šance,... celý článek

Vyděláš? Zaplatíš! Měly by se bohatším zvýšit daně?

18. 8. 2011 | Ondřej Tůma | 24 komentářů

Vyděláš? Zaplatíš! Měly by se bohatším zvýšit daně?

V debatách kolem daňové reformy se nemohla neobjevit. Otázka, zda by napříště lidé s vyššími příjmy neměli platit mnohem vyšší daně, než platí nyní. O to zda má být daň spíš rovnější... celý článek

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

30. 6. 2011 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

Němci hodlají do roku 2022 uzavřít jaderné elektrárny a spolu s Rakušany naléhají na Českou republiku, aby udělala totéž. Ta zatím od svého jaderného programu a výstavby dalších bloků... celý článek

Japonsko: je čas spáchat investiční harakiri?

16. 3. 2011 | Aleš Tůma | 4 komentáře

Japonsko: je čas spáchat investiční harakiri?

Na japonském akciovém trhu v úterý proběhl masivní výprodej. Propad za dva dny byl nejsilnější od roku 1987 a klesly i americké a evropské indexy, ceny komodit, a dokonce i zlato. Je... celý článek

Partners Financial Services