Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak si správně vybrat zimní dovolenou?

| rubrika: Jak na to | 30. 12. 2010
Jak si správně vybrat zimní dovolenou?
Zimní sezóna je již v plném proudu a většina z nás si pomalu vybírá místo, kde stráví svou zaslouženou dovolenou. Dvě třetiny českých turistů tráví zimní dovolenou v tuzemských horách, zbývající třetina se za radovánkami ve sněhu vydává do zahraničí. Pokud přemýšlíte, kam se vydat, preferujte hlavně velikost lyžařského areálu, do něhož se chcete vydat.

Češi si každý rok dopřejí přibližně 1,5 milionu zimních pobytů. Dvě třetiny českých turistů stráví svou zimní dovolenou v tuzemsku, zbytek se vydá zahraničí. Podle odhadů viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury bude počet zimních dovolených na území ČR během letošní zimy stagnovat, naopak pobyty na zahraničních horách zaznamenají 10 procentní nárůst.

Cestovní kanceláře na to reagují navýšením svých kapacit v alpských střediscích, které svým návštěvníkům poskytují přeci jen lepší podmínky, než jsou běžné na českých horách. Mění se tak trend, který byl v zimní sezoně 2008/2009 způsoben finanční krizí. Tehdy zájemci o zimní rekreaci začali upřednostňovat tuzemské hory před zahraničním lyžováním.

Analýza AČCKA ukazuje, že z českých turistů, kteří cestují za zimními radovánkami do zahraničí, využívá 85 % vlastní automobil a 15 % se do cílové destinace přepravuje autobusem. Přibližně 70 % Čechů stále preferuje při pobytu na horách za hranicemi ČR ubytování v apartmánech bez stravy, zbývajících 30 % českých turistů naopak volí hotel s polopenzí.

Nejpopulárnější lyžařskou zahraniční destinací je jednoznačně Rakousko, kam míří polovina českých turistů, kteří se rozhodli strávit svou zimní dovolenou v zahraničí. Mezi další oblíbené lyžařské cíle patří také hory v Itálii a Francii.

Kromě zlepšující se životní úrovně českého obyvatelstva, která se rovněž projevuje zvyšující se kupní silou, mají na velké popularitě zahraničních hor lví podíl celkové podmínky, které svým návštěvníkům alpské resorty nabízejí. Na českých horách totiž na lyžaře a snowboardisty často čekají nedostatečné služby, přeplněné sjezdovky, neúměrné ceny, dlouhé fronty na vlek a nekvalitní sníh. Nikdo se pak nemůže divit, že se turisté raději rozhodnou strávit dovolenou v některém z lyžařských rájů, které jsou od ČR vzdáleny pár set kilometrů.

Navíc v dnešní době čeští lyžaři představují pro tamější turistický ruch důležitou klientelu, což se projevuje i v lepším přístupu hoteliérů a podnikatelů v zahraničních horských centrech k českým zákazníkům. Například v Rakousku jsou Češi z hlediska počtu turistů již na celkovém 4. místě.

Tomio Okamura vidí cestu českých horských středisek k udržení turistů především ve zkvalitnění poskytovaných služeb: „České lyžařské areály samozřejmě nemohou délkou sjezdovek a výškou hor konkurovat Alpám. Proto je potřeba vyvážit tento handicap perfektními doplňkovými službami, které by české turisty udržely na tuzemských svazích. Jedná se například o zajímavé místní gastronomické speciality, perfektní chování pracovníků vůči návštěvníkům, atraktivní volnočasové aktivity či propojení skipasů pro více středisek a sjezdovek.“

Průměrná délka pobytu českých lyžařů na zahraniční zimní dovolené je nejdelší ve Francii (7 nocí), poté v Itálii (6 nocí) a nejkratší čas Češi stráví při lyžování v Rakousku (3 noci). Důvodem je především geografická vzdálenost jednotlivých zemí od České republiky. Do Rakouska se tak velmi často jezdí jen na prodloužené víkendy.

Pokud se rozhodnete pro zimní dovolenou v zahraničí, tak byste při jejím výběru měli hledět na určitá kritéria, která jsou pro pobyt v horských střediscích zásadní. Při výběru oblasti sledujte především celkovou velikost areálu. Lyžování na „nekonečných“ sjezdovkách je bezpochyby jednou z hlavních výhod Alp, takže by byla škoda nezjistit, jaké možnosti vám sjezdovky daného areálu nabízejí. Jejich délka v kilometrech je na internetu snadno k dohledání. Dále byste měli dávat pozor na to, v jaké nadmořské výšce vaše středisko leží. Nejčastěji se doporučuje rozmezí od 1 000 do 2 300 metrů nad mořem. Dovolená na horách ale samozřejmě nemusí být jen o lyžování, takže je vždy dobré také monitorovat, jaké volnočasové aktivity se nalézají v dosahu vašeho areálu.

Při volbě konkrétního ubytovacího zařízení si všímejte především toho, v jaké vzdálenosti se nacházejí nejbližší sjezdovky a jaké mají parametry. Žádný turista přirozeně neodmítne ani nadstandardní služby, které mají zákazníky hýčkat na těle i na duši. Pokud je ve vašem hotelu či pensionu k dispozici sauna, vířivka, bazén, bar či vinárna, jistě to nebude na škodu. Pečlivě si proto prostudujte, co vlastně všechno ve vašem ubytovacím zařízení naleznete. Některé hotely navíc do ceny pobytu započítávají také skipas na místní sjezdovky, což by mohlo vašemu rozpočtu na dovolenou také citelně ulevit.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK